TOP 7 věcí, které musíte v Havaně zažít: salsa v ulicích, Hemingwayův koktejl a americké bouráky

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 3. 1. 2018 • Přečteno 11034x

Havana na první pohled klame, pro cestovatele je však exotická ve všech směrech. Prožijte ji všemi smysly – jezte, pijte, tančete a poznávejte!

Vyberte si z našich zájezdů do HavanyZobrazit zájezdy

Jedním z nejkrásnějších míst na světě je bezesporu kubánská Havana, výjimečná metropole překypující bohatou historií snoubící se s nádechem romantiky. Vedle malebných uliček s nádhernými historickými skvosty spatříte chátrající budovy a nevzhlednou komunistickou architekturu. Přestože se na první pohled může zdát, že jsou její zlaté časy dávno pryč, má tahle perla Karibiku co nabídnout. Pojďte se s námi podívat, co byste při svých toulkách Havanou rozhodně neměli vynechat.

1. Odhalte pravou tvář kubánské Havany

Stará HavanaStará Havana

To, co dělá Havanu jedním z nejkrásnějších měst na světě, je pestrá škála architektonických skvostů, která se ukrývá pod prvotním závojem bídy. Kulturně a historicky nejzajímavější částí a zároveň pýchou celého města je Stará Havana (Habana Vieja), kterou tvoří čtyři hlavní náměstí (Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza de San Francisco a Plaza Vieja).

Nepřehlédnutelnou dominantu města tvoří majestátní budova kubánského Kapitolu (Capitolio Nacional), inspirovaná washingtonským Kapitolem. V okolí Kapitolu narazíte na celou řadu dalších nádherných budov postavených ve stylu španělské koloniální architektury, ale také na Central Park či majestátní bulvár Paseo de Martí známý také jako Prado.

2. Projděte se po Malecónu

MalecónMalecón

Duší i srdcem Havany je nejznámější kubánská přímořská promenáda Malecón, která se táhne podél pobřeží od čtvrti Vedado až k přístavu Habana Vieja.

Osm kilometrů dlouhý bulvár orientovaný směrem k americkým břehům je dnes symbolem svobody a kubánského nočního života. Mluví se o něm jako o místě, kde se potkává celý svět.

3. Ochutnejte nejslavnější koktejl ve městě

La Bodeguita del MedioLa Bodeguita del Medio

Říká se, že kdo nebyl v Bodeguitě, jako by v Havaně nikdy nebyl, a tak k nepsaným povinnostem návštěvy Havany patří návštěva nejznámější kubánské restaurace La Bodeguita del Medio. La Bodeguita del Medio na první pohled není ničím výjimečná, a tak kdyby člověk nevěděl, že je to právě TA restaurace, pravděpodobně by ji snadno minul.

Málokteré místo se však může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií spojenou s tolika významnými osobnostmi jako La Bodeguita del Medio. Podnik Angela Martineze láká turisty z celého světa na údajně nejlepší mojito na Kubě, které proslavil držitel Nobelovy ceny za literaturu Ernest Hemingway.

Mezi další osobnosti, které restauraci navštívili, patřil i Pablo Neruda, Gabriel Garcia Marquez, herečka Marlene Dietrich, idol ženské krásy Brigitte Bardot, americký herec Spencer Tracy a mnoho dalších. La Bodeguita del Medio i dnes zůstává nehynoucí připomínkou bohémské minulosti.

Je sice neustále plná a působí už poněkud omšele, rozhodně však stojí za to se zde po celém dni na chvíli zastavit a vychutnat si proslulé mojito a užívat si jedinečnou atmosféru za doprovodu tradiční kubánské hudby.

4. Projeďte se americkým bourákem

Projeďte se starým bourákemProjeďte se starým bourákem

Havana je splněným snem snad každého milovníka starých amerických veteránů, které i dnes brázdí tamní silnice. Odhaduje se, že celkem jezdí po Kubě přes 60 000 veteránů z amerických automobilek, které sem dorazily ještě před převratem roku 1959 a postupně se staly symbolem kubánského ostrova.

Kuba se tak může pyšnit pravděpodobně největší sbírkou funkčních veteránů pod širým nebem, jejichž majitelé si většinou vydělávají tím, že vozí místní i turisty. Jenomže zatímco místní hodinová jízda stojí sotva 1 CUC (cca 1 USD či 21 Kč), turisté toužící po projížďce v autech, která jsou u nás zřídka vídanou raritou, za stejnou dobu zaplatí zhruba třicetkrát tolik.

5. Zatančete si salsu

Zatancujte si salsuZatancujte si salsu

Říká se jí svobodný tanec v nesvobodné zemi, řeč je o kubánské salse. Salsa je podmanivý a temperamentní tanec s atraktivními figurami, který se těší velké oblibě u nás i v zahraničí.

Pokud patříte mezi milovníky kubánských rytmů, určitě neváhejte navštívit specializovanou taneční školu, která nabízí lekce v doprovodu místních tanečníků, případně si ji můžete zatančit s místními pod širým nebem.

6. Vyzkoušejte pravý kubánský doutník

Vyzkoušejte pravý kubánský doutníkVyzkoušejte pravý kubánský doutník

Stejně jako salsa jsou neodmyslitelným symbolem Kuby také doutníky, které se vyrábějí z výběrového kubánského tabáku. Bez ohledu na to, zdali jste kuřák či nikoliv, není možné opustit Kubu, aniž byste alespoň vyzkoušeli, jak chutná pravý kubánský doutník. Kuba má totiž vynikající podmínky pro jeho pěstování.

Pokud vás zajímá, kde se vyrábějí ty nejproslulejší značky, pak nesmíte vynechat návštěvu fabriky na výrobu doutníků Real Fabrica de Tabacos Partagás. Během prohlídky spatříte celý proces výroby od třídění tabákových listů až po balení do krabiček. 

7. Zjistěte, jak chutná Kuba

Místní specialitaMístní specialita

Kuba je pro turisty velice kuriózní a specifickou zemí. Výjimkou nejsou ani obchody a restaurace. Vzhledem k přídělovému systému potravin sice není výběr tradičních kubánských jídel tak rozmanitý, jako jsme zvyklí z jiných zemí, přesto je kubánská kuchyně pestrá a velmi chutná. Její kouzlo spočívá především v jednoduchosti co do ingrediencí i způsobu přípravy.

Určitě při svých toulkách Havanou neváhejte ochutnat speciality místní kuchyně. Většina restaurací nabízí kreolsko-kubánskou kuchyni, jejíž hlavní součástí je rýže, fazole a zelené banány, podávané s kuřetem, vepřovým masem, případně s rybou.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba (Havana)

Žijte chvíli Havanou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Havany

Zájezdy do Havany

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-7-veci-ktere-musite-v-havane-zazit/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024