Plaza de Armas: nejstarší havanské náměstí

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2019 • Přečteno 3123x

Střed náměstí zdobí mramorová socha kubánského vůdce Carlose Manuela de Céspedese.

Vyberte si z našich zájezdů do HavanyZobrazit zájezdy

Na světě naleznete spoustu veřejných náměstí známých pod názvem Plaza de Armas, jakmile  však spatříte to havanské, pochopíte, že jinde na světě nemá konkurenci.

Nejstarší havanské náměstí

Jedná se o nejstarší havanské náměstíJedná se o nejstarší havanské náměstí

Havanské náměstí Plaza de Armas, postavené počátkem roku 1520, tedy jen krátce po založení kubánské metropole v roce 1514, naleznete v samotném srdci Havany, kde se začaly datovat počátky města. Jeho umístění však nebylo náhodné, naopak bylo navrženo tak, aby se nacházelo ve skutečném centru města a poskytovalo místním obyvatelům bezpečí v případě útoku ozbrojených vnějších sil.

Místo, kde se setkávala elita

Zatímco dnes je Plaza de Armas volně přístupným místem, které si oblíbili jak místní, tak i turisté, v minulosti se jednalo o zcela elitářské místo, kam měli přístup jen bohatí aristokraté. Dlouhá léta zde sídlila kubánská vláda a v koloniálním čase sloužilo náměstí jako místo vojenských přehlídek, hudebních koncertů a formálních večerních promenád.

Co zde uvidíte

Socha kubánského vůdce Carlose Manuela de CéspedeseSocha kubánského vůdce Carlose Manuela de Céspedese

Není to tak dávno, co náměstí Plaza de Armas upadlo do havarijního stavu a zachránily jej až rozsáhlé restaurátorské práce započaté v roce 1935. Díky nim zde dnes narazíte na nově zrekonstruované budovy z koloniálního období, mramorové lavičky a vysázenou zeleň včetně několika palem královských a stromů ceiba.

Střed náměstí zdobí mramorová socha kubánského vůdce Carlose Manuela de Céspedese, muže, který v roce 1868 přivedl Kubu na cestu nezávislosti.

Nachází se zde i kaplička El Templete, ve které se konala první mše, nebo jeden z nejluxusnějších hotelů v Havaně, pětihvězdičkový hotel Santa Isabel. Koloniální dům, ve kterém se hotel nachází, pochází z 18. století a byl od té doby pečlivě zrekonstruován.

Zajímavostí je i dřevěná podlaha, kterou si údajně vynutila paní guvernérová, aby ji nebudil hluk kol projíždějících kočárů.

Castillo de la Real Fuerza

Nepřehlédnutelnou dominantou náměstí je příkopem lemovaná pevnost Castillo de la Real Fuerza postavená v roce 1558, díky čemuž se řadí mezi nejstarší pevnosti nejenom na Kubě, ale i na celém území Latinské Ameriky. Díky své výjimečnosti byla v roce 1982 zahrnuta na Seznam světového dědictví UNESCO a dnes slouží jako sídlo hned několika muzeí.

Sídlí zde Národní muzeum kubánské keramiky a námořní muzeum, kde si můžete prohlédnout modely lodí od období Kryštofa Kolumba až po současnost.

Honosný palác Palacio de los Capitanes Generales

Palacio de los Capitanes GeneralesPalacio de los Capitanes Generales

Přestože se zde kdysi konaly vojenské pochody, zachovává si náměstí Plaza de Armas honosný vzhled, a to především díky mohutnému paláci Palacio de los Capitanes Generales, který naleznete na západní straně náměstí. Honosná stavba v minulosti sloužila jako prezidentský palác a sídlo guvernérů a je považována za jeden z největších architektonických klenotů na Kubě.

Dnes v něm naleznete Museo de la Ciudad de la Habana, ve kterém jsou součástí expozice pokoje vybavené originálním koloniálním nábytkem, nádhernou mramorovou výzdobou a překrásnými skleněnými lustry. Naleznete zde i vojenské uniformy, staré fotografie, kresby a sochu Kryštofa Kolumba.

Vychutnejte si pohled z výše

Ten nejlepší výhled na náměstí se vám naskytne ze střešního baru blízkého hotelu Ambos Mundos, který se nachází na rohu ulic Obispo a Mercaderes. Právě zde si nejlépe vychutnáte panoramatický výhled na celé náměstí, jenž si můžete vychutnat spolu s lahodným mojitem, který vám zde rádi namíchají.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba (Havana)

Žijte chvíli Havanou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Havany

Zájezdy do Havany

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namesti-plaza-de-armas/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024