Stará Havana: muzeum pod širým nebem, tvořeno čtyřmi náměstími

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 2. 2018 • Přečteno 3817x

Pokud dnes tuhle věhlasnou čtvrť navštívíte, jistě vás na první pohled zaujmou úzké uličky a balkony zdobené květinami.

Vyberte si z našich zájezdů do HavanyZobrazit zájezdy

Pýchou hlavního města Kuby je Habana Vieja (Stará Havana), která tvoří historické jádro dnešní kubánské metropole. Stará Havana vznikla v roce 1519 jako jedno z nejstarších koloniálních měst. Dnes bychom ji mohli definovat jako výjimečnou a přes všechnu svou bídu plnou naděje a všudypřítomných stop zašlé slávy. 

Kdysi věhlasné koloniální domy dnes drží pohromadě jen silou vůle, nicméně díky pomoci UNESCA a fondům Národního historického úřadu se řada z nich postupně probouzí k životu a získává novou tvář.

Pokud dnes tuhle věhlasnou čtvrť navštívíte, jistě vás na první pohled zaujmou úzké uličky a balkony zdobené květinami. Starou Havanu, která je sama o sobě muzeem pod širým nebem, tvoří čtyři hlavní náměstí, které zaplňují šlechtická sídla, velkolepé koloniální paláce, majestátní barokní kostely a další budovy, jež dokonale vykreslují atmosféru dávné minulosti.

Plaza de Armas

Přímo v samotném srdci Havany leží nejstarší havanské náměstí Plaza de Armas, postavené počátkem roku 1520, tedy jen krátce po založení kubánské metropole. Dlouhá léta zde sídlila kubánská vláda, dnes zde narazíte na budovy z koloniálního období, mramorové lavičky a pouliční bleší trhy. Nachází se zde i kaplička El Templete, ve které se konala první mše, i jeden z nejluxusnějších hotelů v Havaně, hotel Santa Isabel.

Koloniální dům, ve kterém se hotel nachází, pochází z 18. století a byl od té doby pečlivě zrekonstruován. Nepřehlédnutelnou dominantou náměstí je příkopem lemovaná pevnost Castillo de la Real Fuerza (pevnost Královských vojenských sil) postavená v roce 1558, díky čemuž se řadí mezi nejstarší pevnosti na bývalém americkém území.

Plaza de la Catedral

Plaza de la CatedralPlaza de la Catedral

Náměstí Plaza de la Catedral je právem považováno za nejkrásnější havanské náměstí, jehož dominantou je barokní katedrála Neposkvrněného početí Panny Marie, kde byly v minulosti uložené ostatky Kryštofa Kolumba. Dnes se na tomto dlážděném náměstí rozprostírá barevný trh řemeslníků a turisté vysedávají v oblíbené venkovní kavárně El Patio.

V těsné blízkosti náměstí najdete i oblíbený havanský bar La Bodeguita del Medio, kde si můžete v rytmu kubánských songů vychutnat proslulé mojito.

Plaza de San Francisco

Malebné náměstí Plaza de San Francisco snadno poznáte dle jeho polohy ležící tváří v tvář havanskému přístavu, kam připlouvaly galeony plné otroků a odplouvaly flotily plné naloupených pokladů do Španělska. Plaza de San Francisco v minulosti sloužilo jako tržnice a aréna pro kohoutí zápasy.

Dnes sem návštěvníky přitahuje františkánský klášter z roku 1591 a Fontána lvů, kterou roku 1836 postavil Ital Giuseppe Gaggini, k jehož dalším dílům patří také kašna před Kapitolem. 

Plaza Vieja

Plaza ViejaPlaza Vieja

Fascinující a trefně pojmenované náměstí Plaza Vieja nebo také Staré náměstí je ukázkou grandiózní a elegantní architektury. Pestrobarevné domy, pocházející z 15. století, které v té době stavěli nejbohatší občané Kuby, aby ze svých balkónů mohli pozorovat býčí zápasy, veřejné popravy, obchodování s otroky a dění na tržištích, dnes slouží jako restaurace, kavárny, luxusní byty, muzea a prodejny suvenýrů.

Nejdůležitější dopravní tepna Calle Obispo

Oblíbenými atrakcemi, které se nacházejí ve Staré Havaně je fabrika na výrobu tabáku či muzeum rumu. Ať už se vydáte kamkoliv, nejdůležitější dopravní tepnou Staré Havany je pěší zóna Calle Obispo, úzká dlážděná ulice, lemovaná historickými budovami, která vede z Plaza de Armas až do centrálního parku.

Calle Obispo vám nabídne dostatek ochrany před sluncem a velké množství obchůdků, knihkupectví, řemeslných dílen, pekáren, ale i barů a restaurací. Cestou můžete nahlédnout do místních lékáren, které zůstaly v Calle Obispo nezměněné od 19. století. Spatříte zde sbírky farmaceutických nádob, porcelánu i sklenic z 19. století.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba (Havana)

Žijte chvíli Havanou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Havany

Zájezdy do Havany

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/stara-havana/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024