Plaza de San Francisco de Asís: náměstí, které v minulosti sloužilo jako tržnice a aréna pro kohoutí zápasy

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2019 • Přečteno 2745x

K největším lákadlům náměstí patří Basílica Menor y Convento de San Francisco de Asís.

Vyberte si z našich zájezdů do HavanyZobrazit zájezdy

Malebné náměstí Plaza de San Francisco de Asís snadno a jednoduše poznáte podle jeho polohy nacházející se v těsné blízkosti havanského přístavu, kam v minulosti připlouvaly galeony plné otroků, jež nazpět vyrážely s řadou naloupených pokladů. Později byla původní budova přístavu částečně přestavěna na moderní terminál Sierra Maestra, kde dnes kotví malé i větší výletní lodě.

Plaza de San Francisco v minulosti a dnes

Plaza de San Francisco de Asís, pojmenované podle františkánského kláštera, který se zde nacházel, v minulosti sloužilo jako tržnice a aréna pro kohoutí zápasy.

V koloniální době a zároveň s výstavbou kostela se sem začali přesouvat bohatí šlechtici, včetně guvernéra, starosty a dalších velevážených obyvatel Havany. I na tomto místě se však podepsal zub času, a tak stejně jako velká většina Staré Havany i náměstí Plaza de San Francisco de Asís nedávno prošlo rozsáhlou rekonstrukcí.

Basílica Menor y Convento de San Francisco de Asís

Bazilika na náměstíBazilika na náměstí

K největším lákadlům náměstí patří Basílica Menor y Convento de San Francisco de Asís, jejíž současná podoba pochází z 18. století. Tato náboženská stavba byla v minulosti nejdůležitějším symbolem přítomnosti františkánského řádu v Havaně. Jedná se o remake původního mnohem jednoduššího kostela dokončeného františkány v roce 1591, který však byl v minulosti několikrát vážně poškozen, a tak byl později přestavěn do barokního slohu.

Pokud baziliku navštívíte, můžete vyšplhat na její zvonici, která se tyčí do výšky 36 metrů. Je tedy druhou nejvyšší zvonicí na Kubě (nejvyšší naleznete v Trinidadu). Z baziliky můžete projít do křížové chodby kláštera, který byl založen v roce 1739. Dnes však ani klášter, ani bazilika neslouží k původnímu účelu. Bazilika byla přeměněna na muzeum a koncertní síň s vynikající akustikou, kde se konají různé výstavy a hudební koncerty.

Co stojí za to vidět

Z historického hlediska je Plaza de San Francisco de Asís druhým nejvýznamnějším náměstím v Havaně. Kromě baziliky zde spatříte i další architektonické skvosty města. Třeba galerii Galería Carmen Montilla Tinoco, která se pyšní zajímavou fasádou, pětipodlažní budovu burzy s kopulí postavenou v roce 1909 v neoklasickém stylu či mramorově bílou Fontánu lvů (Fuente de los Leones) vyřezávanou italským sochařem Giuseppem Gagginim.

Stejný autor je i tvůrcem kašny před budovou havanského Kapitolu. O kousek dál naleznete zahradu Jardín Diana de Gales postavenou k uctění památky princezny Diany. Nejnovějším přírůstkem náměstí je socha s názvem La Conversación věnovaná francouzským velvyslancem jako gesto francouzsko-kubánského přátelství. Dílo francouzského sochaře Etienneho představuje dvě abstraktní postavy, které vyjadřují potřebu dialogu v současné společnosti.

Posaďte se na lavičku vedle Chopina

Lavička s Fredericem ChopinemLavička s Fredericem Chopinem

A aby těch soch nebylo málo, představíme vám ještě dvě. Tu první naleznete v přední části hotelu Palacio del Marques de San Felipe y Santiago de Bejucal, kde se můžete posadit na lavičku vedle polského klavíristy a skladatele Frederica Chopina, jehož socha byla slavnostně odhalena 21. prosince 2010 u příležitosti uplynutí 200 let od jeho narození.

Kousek dál naleznete další sochu, podivína El Caballero de Paris (Gentlemana z Paříže), o kterém koluje mnoho legend. Zajímavostí je, že Caballero ve skutečnosti ani z Evropy nepocházel, nicméně místní mu neřekli jinak. Vlastním jménem José María López Lledín se v padesátých a šedesátých letech minulého století toulal ulicemi Havany se starými novinami v ruce a rozjímal o životě a o lásce.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba (Havana)

Žijte chvíli Havanou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Havany

Zájezdy do Havany

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/plaza-de-san-francisco-de-asis/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024