La Bodeguita del Medio: podnik, který v Havaně musíte rozhodně navštívit

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2018 • Přečteno 5196x

Ačkoliv současný název restaurace získala až v roce 1950, La Bodeguita del Medio vznikla již 26. dubna 1942 z iniciativy obchodníka Ángela Martíneze.

Vyberte si z našich zájezdů do HavanyZobrazit zájezdy

Říká se, že kdo nebyl v Bodeguitě, jako by v Havaně nikdy nebyl, a tak k nepsaným povinnostem návštěvy Havany patří i vychutnání si proslulého mojita v nejznámější kubánské restauraci La Bodeguita del Medio. 

Přestože se Havana nenávratně mění, stále zde existují místa, která působí dojmem, jako by se zde zastavil čas. Jedním z takových míst je kubánská restaurace La Bodeguita del Medio, která dodnes zůstává nehynoucí připomínkou dávné bohémské minulosti.

Když mojito, tak v Bodeguitě. Když daiquirí, tak ve Floriditě

Ochutnejte místní specialityOchutnejte místní speciality

„Když mojito, tak v Bodeguitě. Když daiquirí, tak ve Floriditě,“ zní heslo v rámečku na baru, které zde zanechal držitel Nobelovy ceny za literaturu Ernest Hemingway, když se v padesátých letech procházel uličkami Staré Havany.

Přestože dnes by se na první pohled mohlo zdát, že La Bodeguita del Medio není ničím výjimečná, a kdybyste nevěděli, že je to právě TA restaurace, tak byste ji pravděpodobně snadno minuli, musíme podotknout, že málokteré místo se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií spojenou s tolika významnými osobnostmi jako právě La Bodeguita del Medio. 

Jak to vlastně všechno začalo

Podnik navštěvovaly celebrityPodnik navštěvovaly celebrity

Ačkoliv současný název restaurace získala až v roce 1950, La Bodeguita del Medio vznikla již 26. dubna 1942 z iniciativy obchodníka Ángela Martíneze. Protože byla umístěna uprostřed domovního bloku, nikoliv poblíž zároží, jak bývá tradičně zvykem, začalo se jí říkat hospůdka uprostřed ulice, což je volně přeložený překlad španělského La Bodeguita del Medio.

V té době se zde začal podávat relativně nový koktejl mojito, jenž údajně získal svou dnešní podobu a chuť právě zde. Netrvalo dlouho a La Bodeguita del Medio se stala místem, kde se scházeli spisovatelé, hudebníci, ale i prostí bohémové pocházející nejen ze zemí Latinské Ameriky, ale i z celého světa.

Kromě Ernesta Hemingwaye si Bodeguitu oblíbil i americký zpěvák Nat King Cole, Pablo Neruda, Gabriel García Márquez, herečka Marlene Dietrich, populární Italka Sophia Loren, idol ženské krásy Brigitte Bardot, americký herec Spencer Tracy a mnoho dalších. Ti všichni, včetně kubánských intelektuálních špiček, postupně přitahovali do La Bodeguity del Medio stále větší počet nadšených návštěvníků a to restauraci vydrželo dodnes.

Svatostánek kubánského mojita dnes

Zastavte se tady během procházkyZastavte se tady během procházky

Přestože dnes do La Bodeguity del Medio můžete zajít nejen v Havaně, ale i ve Varaderu, Trinidadu, a dokonce i v pražské Kaprově ulici, ta originál La Bodeguita del Medio je jen jedna. Rozhodně se zde neváhejte po celém dni toulání městem na chvíli zastavit a vychutnat si proslulé mojito za doprovodu tradiční kubánské hudby. Ta atmosféra stojí za to!

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba (Havana)

Žijte chvíli Havanou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Havany

Zájezdy do Havany

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/la-bodeguita-del-medio/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024