Valais Romand: města adrenalinových sportů a nádherných výhledů

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2017 • Přečteno 2291x

Jižní francouzsky hovořící oblast Švýcarska láká nejen lyžařskými středisky.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do ŠvýcarskaZobraz zájezdy

Valais Romand znamená „francouzsky hovořící část Valais“ a spadá do nejzápadnějšího území kantonu. Už v historii vznikala důležitá místa v úrodném údolí řeky Rhôny a na okolních svazích. Zdejší atmosféra je živější než ta v německy hovořící části. Románské kořeny se zde nezapřou.

Pohoří kolem jsou protkána slepými údolími přímo vybízejícími k dálkovým túrám. Přístup do nich umožňují prakticky jen dva průsmyky, jsou to Grand-St-Bernard směřující do Itálie a Col de la Forclaz směřující do francouzského Chamonix.

Obě silnice vstupují do údolí u Martigny ležící ve stínu atraktivnějších metropolí Sion a Sierre. Vcelku nevýrazná městečka Verbier a Crans-Montana jsou jedny z nejvyhledávanějších lyžařských středisek na světě. Nabízejí spojení skvěle upravených sjezdovek a možností k následnému odpočinku.

Nenápadné místo zvané Verbier se dostalo na mapy vlastně až díky lyžování. Ještě před rokem 1910 zde byla jen náhorní plošina s letní pastvinou. První hotel zde vyrostl ve třicátých letech a trvalo ještě dalších 16 let, než se vesnice změnila na hlavní středisko zimních sportů oblasti zvané „Čtyři údolí“. Apartmánové bloky a moderní zástavba nejsou příliš okouzlující, to tady ale při zdejších výborných podmínkách k lyžování nikdo neřeší.

Verbier Festival

V sezóně se sem sjíždí evropská smetánka, přičemž celou polovinu zdejších hostů tvoří Švýcaři, kteří sem jezdí strávit víkendový pobyt z nedalekých měst Lausanne a Ženeva. Švýcaři sem rádi jezdí i v letních měsících, středisko totiž nabízí na konci července jednu z nejprestižnějších událostí klasické hudby – Verbier Festival. Prvotřídní sólisté a dirigenti zde nejen vystupují, ale dokonce pořádají i lekce, kde se můžete lecčemu naučit.

Město sportů

Nakonec je Verbier vyhledávaným centrem adrenalinových sportů, které se zde dají provozovat v zimě i v létě. V zimě se můžete nechat vyvézt na svah vrtulníkem, jde o tzv. heli-skiing nebo heli-boarding. Pro nadšence jsou zde i výlety na sněžnicích či lezení v ledopádech.

V létě se zde řádí na řekách, provádí se i sportovní speleologie či paragliding. Díky výborným podmínkám a vyhlášenosti se zde každoročně pořádá několik světových soutěží např. ve snowboardingu, lyžování nebo se závodí na horských kolech.

Město Sion

Sion, zvaný také německy Sitten, patří mezi naprosto okouzlující města jihu Švýcarska. Patří mezi větší města regionu a má výjimečně dlouhou historií sahající až do neolitu. Jasným důvodem osídlení tohoto místa je dvojice skalnatých kopců na jinak plochém dně údolí. Kopce jsou viditelné už z dálky, dnes také proto, že na každém z nich stojí hrady Valére a Tourbillon.

Podnebí je zde suché, mírné a téměř každé odpoledne zde svítí slunce, které dodává zdejším vínům vytříbenou chuť. No není to dostatečný důvod obývat zdejší malebnou krajinu? V Sionu to žije i kulturně. V létě můžete zhlédnout kravské zápasy či prestižní mezinárodní hudební festival. S hudbou jsou místní vůbec spjatí, možná také proto, že v Château de Valére stojí nejstarší dosud funkční varhany na světě.

Procházka starým městem je oživena neuvěřitelnou nabídkou dobrot v místních starobylých hostincích. Pokud to vše chcete vidět i z výšky, stačí vystoupat na kopce s hrady, lepší výhled má ale Château de Tourbillon. Hrad totiž v 18. století zničil požár a dodnes zbyli pouze obvodové zdi.

Město Sierre

Další zastávkou při putování za švýcarským vínem je město Sierre. Jiní turisté ho znají spíše jako zastávku a přestupní stanici pozemní lanovky do lyžařských středisek Crans a Montana. Nicméně idylické městečko na dně údolí je opravdovou kolébkou vína a jsou zde na vinařské turisty perfektně připraveni.

Tichými uličkami vede šestikilometrová trasa po vinicích až do vesnice Salgesch. V samotném Sierre mají muzeum vína, expozice o historii kultivace a ukázku několika starých lisů.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Švýcarska

Zobrazit aktuální zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/valais-romand/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaNOVÝ E-BOOK
PLNÝ CHUTI!

Co ochutnat na cestách?
Gastro rady, tipy
a recepty z celého světa..

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!