Valais Romand: města adrenalinových sportů a nádherných výhledů

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 1. 2017 • Přečteno 3323x

Jižní francouzsky hovořící oblast Švýcarska láká nejen lyžařskými středisky.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Valais Romand znamená „francouzsky hovořící část Valais“ a spadá do nejzápadnějšího území kantonu. Už v historii vznikala důležitá místa v úrodném údolí řeky Rhôny a na okolních svazích. Zdejší atmosféra je živější než ta v německy hovořící části. Románské kořeny se zde nezapřou.

Pohoří kolem jsou protkána slepými údolími přímo vybízejícími k dálkovým túrám. Přístup do nich umožňují prakticky jen dva průsmyky, jsou to Grand-St-Bernard směřující do Itálie a Col de la Forclaz směřující do francouzského Chamonix.

Obě silnice vstupují do údolí u Martigny ležící ve stínu atraktivnějších metropolí Sion a Sierre. Vcelku nevýrazná městečka Verbier a Crans-Montana jsou jedny z nejvyhledávanějších lyžařských středisek na světě. Nabízejí spojení skvěle upravených sjezdovek a možností k následnému odpočinku.

Nenápadné místo zvané Verbier se dostalo na mapy vlastně až díky lyžování. Ještě před rokem 1910 zde byla jen náhorní plošina s letní pastvinou. První hotel zde vyrostl ve třicátých letech a trvalo ještě dalších 16 let, než se vesnice změnila na hlavní středisko zimních sportů oblasti zvané „Čtyři údolí“. Apartmánové bloky a moderní zástavba nejsou příliš okouzlující, to tady ale při zdejších výborných podmínkách k lyžování nikdo neřeší.

Verbier Festival

V sezóně se sem sjíždí evropská smetánka, přičemž celou polovinu zdejších hostů tvoří Švýcaři, kteří sem jezdí strávit víkendový pobyt z nedalekých měst Lausanne a Ženeva. Švýcaři sem rádi jezdí i v letních měsících, středisko totiž nabízí na konci července jednu z nejprestižnějších událostí klasické hudby – Verbier Festival. Prvotřídní sólisté a dirigenti zde nejen vystupují, ale dokonce pořádají i lekce, kde se můžete lecčemu naučit.

Město sportů

Nakonec je Verbier vyhledávaným centrem adrenalinových sportů, které se zde dají provozovat v zimě i v létě. V zimě se můžete nechat vyvézt na svah vrtulníkem, jde o tzv. heli-skiing nebo heli-boarding. Pro nadšence jsou zde i výlety na sněžnicích či lezení v ledopádech.

V létě se zde řádí na řekách, provádí se i sportovní speleologie či paragliding. Díky výborným podmínkám a vyhlášenosti se zde každoročně pořádá několik světových soutěží např. ve snowboardingu, lyžování nebo se závodí na horských kolech.

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

Město Sion

Sion, zvaný také německy Sitten, patří mezi naprosto okouzlující města jihu Švýcarska. Patří mezi větší města regionu a má výjimečně dlouhou historií sahající až do neolitu. Jasným důvodem osídlení tohoto místa je dvojice skalnatých kopců na jinak plochém dně údolí. Kopce jsou viditelné už z dálky, dnes také proto, že na každém z nich stojí hrady Valére a Tourbillon.

Podnebí je zde suché, mírné a téměř každé odpoledne zde svítí slunce, které dodává zdejším vínům vytříbenou chuť. No není to dostatečný důvod obývat zdejší malebnou krajinu? V Sionu to žije i kulturně. V létě můžete zhlédnout kravské zápasy či prestižní mezinárodní hudební festival. S hudbou jsou místní vůbec spjatí, možná také proto, že v Château de Valére stojí nejstarší dosud funkční varhany na světě.

Procházka starým městem je oživena neuvěřitelnou nabídkou dobrot v místních starobylých hostincích. Pokud to vše chcete vidět i z výšky, stačí vystoupat na kopce s hrady, lepší výhled má ale Château de Tourbillon. Hrad totiž v 18. století zničil požár a dodnes zbyli pouze obvodové zdi.

Město Sierre

Další zastávkou při putování za švýcarským vínem je město Sierre. Jiní turisté ho znají spíše jako zastávku a přestupní stanici pozemní lanovky do lyžařských středisek Crans a Montana. Nicméně idylické městečko na dně údolí je opravdovou kolébkou vína a jsou zde na vinařské turisty perfektně připraveni.

Tichými uličkami vede šestikilometrová trasa po vinicích až do vesnice Salgesch. V samotném Sierre mají muzeum vína, expozice o historii kultivace a ukázku několika starých lisů.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/valais-romand/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024