Zermatt: staré horské chaty, povozy s koňmi a elektrické taxíky

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7907x

Klíčovým heslem pro středisko Zermatt je vrchol Matterhorn.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Středisko Zermatt je zvláštní tím, že spojuje vše dobré, co by kvalitní centrum pro turisty mělo mít. Má zároveň kouzlo i pohodu, výborné a dlouhé sjezdovky a mnoho dalšího. Čím ale všechny strčí do kapsy, je hlavní fakt, že Zermatt má Matterhorn!

Matterhorn

Ten pozná asi každý z jakéhokoliv obrázku, aniž by toto středisko kdy navštívil. Tak charakteristický vrchol, který symbolizuje skutečné Švýcarsko stejně jako Hradčany v Praze Českou republiku, je samozřejmě největším lákadlem země. Možná je těžko pochopitelné, že mezi tolika nádhernými vrcholy a kopci, může zrovna Matterhorn dosáhnout takové slávy.

Jeho zvláštnost spočívá v tom, že stojí zcela osaměle a svou charakteristickou špičkou ční vysoko nad vesnici Zermatt.

Kouzlo Zermattu možná spočívá také v tom, že sem nesmějí automobily. Většina z návštěvníků zažije první kontakt s Zermattem na jeho nádraží. Tam vás potěší pohled na staré horské chaty a působivě zakroucené uličky.

Sympatické je, že je to styčný bod pro všechny. Jak baťůžkáři, tak běžní výletníci i společenská smetánka se setkávají na jednom místě s turistickými autobusy, elektrickými taxíky a kočáry taženými koňmi. A takhle je to po celý rok, protože toto místo nezná mimosezónu. Možná jsou pro vás davy turistů nepříjemné, to pak můžete uniknout do okolní přírody, kde budete určitě sami.

Zimní radovánky

Přestože je Zermatt vhodný pro celoroční turistiku, platí hlavně za zimní lyžařské středisko. Malá oblast kolem zdejší vesnice čítá 36 hor s nadmořskou výškou nad 4000 metrů. Tomu samozřejmě odolá málokterý lyžař či turista. Dokonce už na začátku 19. století si zde Britové vytvořili základní tábor k cestám na nedaleké vrcholky.

První hotel byl otevřen v roce 1838. Dobrá pověst se šířila velmi rychle. Na to místní reagovali poměrně masivní výstavbou hotelových komplexů a zubačky na Gornergrat. Ta vás vyveze na stanoviště s vyhlídkou na masív Monte Rosa a vrchol Dufourspitze, který je se svými 4 634 metry nejvyšším vrcholem Švýcarska. Podmínky k lyžování jsou tudíž prvotřídní, i když ještě více si vychvalují místní úchvatné turistické cesty pěší turisti.

Když už se v Zermattu ubytujete v jednom z hotelů s prvotřídními službami, na apartmány a horské chaty totiž budete potřebovat rezervaci i rok dopředu, určitě zatoužíte po procházce po vesnici. Hlavní ulice je plná obchodů a restaurací, ovšem po většinu roku i lidí. Odtud však vybíhají uličky do staré čtvrti Hinterdorf, která rozhodně stojí za zhlédnutí.

Čtení: Zájezdy do Švýcarska – srovnání a doporučení

Starodávné stavby

Nacházejí se zde totiž letité chalupy a tradiční stodoly zvané mazot. Jsou zvláštní tím, že jsou postavené na pilotách a plochých kamenech, aby se do nich nedostaly myši. V místním kostele, respektive na jeho hřbitově, najdete spoustu pomníků těm, kdo se neúspěšně pokusili o výstup na Matterhorn.

Matterhorn muzeum

Nejen o horolezeckých výpravách se více dozvíte v podzemním Matterhorn muzeu. O dalších túrách a možnostech výletů vás nejlépe informují v turistickém centru, kde vás samozřejmě vybaví příslušnými mapami a dalším doprovodným materiálem. Personál je zde velice příjemný a stojí za to si ověřit pár tipů na „nej“ zážitky.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zermatt/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024