Vánočně vyzdobený Řím: betlémy hrají prim, světla v elegantních ulicích vás uchvátí, pohodová atmosféra zaručena

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 21. 10. 2018 • Přečteno 8860951x

Vydat se do Říma za vánoční atmosférou? Proč ne! Tady je pár tipů, kde bude procházka pod vánočními světýlky stát za to.

1 zájezd na téma: Advent – ŘímZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Za vánoční atmosférou do římských vyzdobených ulic vyrážejte po setmění. Girlandy vyniknou v celé své kráse.

Působivě osvětlené ulice, pohoda všude kolem, vůně pečených kaštanů na každém rohu, zvuk vánočních tónů a město Řím jako ta nejlepší kulisa. Víte, že právě tady byl v roce 1289 vystaven první betlém? Tedy poté, co ten úplně první, živý, zkonstruoval František z Assisi v Grecciu, vzdáleném od Říma asi 90 km. Betlémy patří k nejsilnějším symbolům italských Vánoc, o čemž se lze ve „věčném městě“ přesvědčit nejen v místních kostelích, ale i na specializovaných výstavách. A samozřejmě na veřejném prostranství. Nechte se inspirovat, kam za těmi nejvyhlášenějšími!

Kouzlo vánočního období v Římě tkví především v neuvěřitelné pohodě, která ve městě panuje. V osvětlených ulicích si budete připadat exkluzivně, do nebe se tyčící vánoční stromy vás dostanou.

Nejde ale jen o ně, Řím je Římem zejména kvůli unikátnímu spojení antických památek, baroka, zdejší pohostinnosti, rušné dopravy, působivých zákoutí… 

V období adventu se k tomuto „spletenci“ přidávají i pouliční prodejci těch nejlepších (a nejvoňavějších) vánočních pečených kaštanů, stánkaři a celková atmosféra, která vás v lehce uspěchaném předvánočním období zase „hodí do klidu“.

Betlémy z Itálie do celého světa

Vánoční Svatopetrské náměstíVánoční Svatopetrské náměstí

V italských domácnostech má v předvánočním a vánočním období silné místo betlém (presepe). A jak by ne, tradice betlémů sahá hluboko do minulosti a byla to právě současná Itálie, kde se tradice zrodila.

Stalo se tak na Vánoce roku 1223 v jeskyni v městečku Greccio, do které svatý František z Assisi přivedl živého osla a vola a zkonstruoval tak první živý betlém.

V Římě byl první betlém vytvořen roku 1289 (či 1291) a umístěn do Sixtinské kaple baziliky Santa Maria Maggiore. Umístění nebylo náhodné, bazilice se v 7. století dostalo označení Santa Maria in Praesepium, protože do ní tehdy umístili vzácné relikvie, dovezené přímo z Betléma.

Zdejší kaple tak byla považována za „Betlém západu“. Autorem jesliček je významný umělec Arnolfo di Cambio.

Důležitým obdobím bylo pro italské betlémy období baroka. Jesličky se později začaly přesouvat z kostelů na veřejná prostranství a do běžných domácností.

K těm největším současným betlémům vystaveným v italské metropoli na veřejném prostranství patří betlém umístěný každoročně na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Velký betlém bývá vystaven i v důležité Lateránské bazilice. A pak snad v každém římském kostele.

„100 betlémů“ letos na nové adrese

Detail vánočního betlému Detail vánočního betlému

Za větší koncentrací betlémů se v Římě vydejte na výstavu. Kromě těch dočasných a příležitostných, ke kterým se řadí i vyhledávaná výstava betlémů přímo v prezidentském paláci Palazzo del Quirinale, je sázkou na jistotu výstava sta betlémů: 100 presepi.

Od letošního (2018) 43. ročníku se výstava natrvalo přesouvá ze svého dosavadního umístění v Bramantově síni na náměstí Piazza del Popolo do síně sv. Pia X. na ulici Via della Conciliazione, v těsné blízkosti Svatopetrského náměstí.

Na mezinárodní výstavě jsou každoročně k vidění stovky různě velkých betlémů z celého světa, vytvořené z tradičních i méně tradičních materiálů. Zúčastnit se totiž může (po úspěšném absolvování konkurzu) každý. Není proto nic neobvyklého, že jsou na výstavě k vidění i díla z našich krajů.

Prim ovšem hrají tradiční italské betlémy, jako jsou ty z Neapole, ze Sicílie, Ligurie či Apulie. Neapol je v rámci Itálie město s nejsilnější betlémovou tradicí. Svědčí o tom i fakt, že na ulici Via San Gregorio Armeno můžete postavičky do betlémů vidět a pořídit celoročně.

V těsné blízkosti Vatikánu je k vidění i další betlém: historický, vytvořený už roku 1972 Giuseppem Iannim, který ho následně každoročně rozšiřoval. „Presepe dei Netturbini“ se chlubí návštěvami významných osobností včetně papežů.

Řeč čísel mluví jasně: je vytvořen přibližně ze 2400 vápencových kamínků, 100 tufových domečků s okny a balkóny, 100 lampiček, 52 metrů miniaturních cestiček, 4 řek, které mají dohromady délku 12 metrů a překlíná je 8 mostů, 770 schůdků a 24 jeskyň. Uvidíte v něm 15 velbloudů, 4 oslíky, 4 voly, 3 psy a 270 postav.

Takřka povinnou zastávkou pro obdivovatele betlémů je v Římě katolický kostel svatých Quircia a Giulietty, co by kamenem dohodil od Kolosea, Fora Romana a Ulice císařských fór. Letos tu své 50. výročí od založení (1968) slaví muzeum betlémů Museo del Presepio „Angelo Stefanucci“. K vidění jsou mimo jiné tradiční italské betlémy ze severní, střední i jižní Itálie, z Kampánie, Apulie, Toskánska, Lombardie či Piemontu.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Když se tisíce světel na stromech a nad ulicemi rozzáří…

Vánoční strom na Benátském náměstíVánoční strom na Benátském náměstí

Kde v Římě obdivovat ty nejvyhledávanější, nejvyšší a nejozdobenější vánoční stromy? Každoročně stojí slavnostně vyzdobený strom na Svatopetrském náměstí přímo před bazilikou sv. Petra, vedle zdejších velkých jesliček.

Působivý je upravený strom na schodišti slavných Španělských schodů, které jsou oblíbeným místem pro romantické schůzky i sladké nicnedělání v „srdci neantického Říma“.

Vánoční romantickou pohodovou a slavnostní atmosféru celé oblasti dodávají girlandy zdobící zdejší nejluxusnější módní nákupní třídu v Římě, ulici Via dei Condotti. Ta vás dovede až na náměstíčko Largo Carlo Goldoni, které bývá rovněž ozdobeno vánočním stromem, případně velkou nasvícenou vánoční baňkou či jinak tematicky.

Magická vánoční atmosféra na vás dýchne v malebné uličce Via Margutta nedaleko Španělských schodů. V předvánočním období bývá pěkně osvětlena. A když už do ní zavítáte, zkuste najít pamětní cedulku na domě č. 110, připomínající, že právě tady žil filmový režisér Federico Fellini se svou manželkou, herečkou Giuliettou Massina.

„Opelichánek“ i „americké Vánoce“

Celoročně otevřený vánoční obchod v galerii Alberta SordihoCeloročně otevřený vánoční obchod v galerii Alberta Sordiho

Každoročně se působivou světelnou výzdobou, která se táhne po celé její úctyhodné délce 1,5 km, chlubí i slavná nákupní třída Via del Corso. Ať už sem vyrazíte za nákupy či jen tak korzovat, rozhodně si nenechte ujít její atmosféru po setmění, kdy se nad ní rozzáří světelné řetězy.

Na konci ulice bude prosvítat další vánoční osvětlený strom umístěný na Benátském náměstí (Piazza Venezia). Patří k těm největším v Římě. V roce 2017 se k němu upírala pozornost snad všech světových médií, když opadal dříve, než by bylo žádoucí. Vysloužil si proto přezdívku „Lo Spelacchio“ – „Opelichánek“. Čím náměstí překvapí letos?

Strom na vás čeká také v nedaleké nákupní galerii Alberta Sordiho mezi třídou Via del Corso a slavnou Fontanou di Trevi. Secesně vyzdobená pasáž plná barevných vitráží a mramoru, inaugurovaná roku 1922 jako Galleria Colonna, byla přejmenovaná roku 2003 na počest toho roku zesnulého italského herce, režiséra a hudebníka pocházejícího z Říma –ze Zátibeří.

Kdyby vám chybělo trochu „amerických Vánoc“ a také celoroční nakupování vánočních ozdob, můžete navštívit zdejší obchod Mr. Christmas, otevřený roku 2016.

A co by to bylo za vánoční Řím, kdyby se nemohl pochlubit slavnostně vyzdobeným stromem před Koloseem! Až se za ním – nebo za některými z mnoha dalších ve „věčném městě“ – vypravíte, nezapomeňte, že slavnostní rozsvěcení probíhá obvykle v den Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince, případně o nejbližším víkendu.

Dobrou chuť a pěknou procházku

Atmosféra slavnostně nasvícených římských ulic Atmosféra slavnostně nasvícených římských ulic

Aby byla slavnostní atmosféra vaší předvánoční návštěvy Říma dokonalá, poohlédněte se mezi vánočními stánky na náměstí Navona kolem slavné Fontány čtyř řek nebo před Lateránskou bazilikou po tradičním italském vánočním pečivu, po sladkém italském vánočním „tureckém medu“ či nugátu torrone, dejte si kořeněné chlebíčky panforte nebo panpeppato, navrchu křupavé a uvnitř vláčné italské mandlové sušenky a nebo ty nejlepší pečené kaštany (marroni) od pouličních prodejců.

Čtení na podobné téma5x sladké pokušení italských Vánoc: klasický panettone i regionální pochoutkyPřečíst

Vánoční procházku pod tisíci světly si v Římě užijete i na ulicích Via Merulana, spojující Lateránskou baziliku a baziliku Santa Maria Maggiore, Via dei Giubbonari, vedoucí na slavné náměstí Campo de’ Fiori, Via Veneto, elegantní třídě nedaleko Fontany di Trevi a parku Villa Borghese, Via Leonina nedaleko Kolosea a na mnoha dalších místech i mimo nejužší centrum Říma.

Ať už vás kroky zavedou kamkoliv, nalaďte se pěkně vánočně a adventní Řím si jaksepatří užijte. Město k tomu poskytuje tu nejlepší možnou příležitost.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Adventní Řím

Prožijte advent v Římě

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Advent

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vanocne-vyzdobeny-rim/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024