Čtvrť Trastevere: místo, kde se zastavil čas i lid

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 30398x

Čtvrť Trastevere je velmi malebná čtvrť jižně od Vatikánu, která si zachovala středověký ráz.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás!

Máte-li rádi folklórní festivaly, nenechte si ujít ten v Trastevere! Koná se vždy v půlce července. Akce se nazývá Festa De Noantri a jde o skutečně výjimečnou přehlídku kulturních a náboženských tradic.

Jižně od Vatikánu, na pravém břehu řeky Tibery, se rozprostírá malebná římská čtvrť Trastevere, česky doslova Zátibeří. Místo, které bylo ve starověku i středověku nejdůležitějším městským přístavem, vás uchvátí jedinečnou atmosférou. Obyvatelé čtvrti se považují za původní a nejstarší obyvatele Říma, proto zde stále dodržují typické tradice a zvyky.

Do Trastevere již v období starověku mířily zástupy lidí nejrůznějších národností, aby zde obchodovaly, neboť tento přístav spojoval Řím s Ostií a mořem. Tento fakt nejvíce lákal židovské obchodníky, kteří se tu hojně usazovali. Ve středověku zde bývala nejpočetnější židovská komunita v Itálii. Pozůstatkem středověkého období jsou i úzké křivolaké uličky, které dávají čtvrti jedinečný ráz.

Skvělá nálada a zábava

Výjimečná nálada, která tu vládne, přilákala do těchto míst celou řadu intelektuálů, umělců i snobů, kteří hledali netradiční bydlení. Díky nim zde vznikaly luxuní apartmány a stylové restaurace. Čtvrť je také velkým turistickým lákadlem, nejen díky nepřebernému množství restaurací a hospůdek, ale také díky zajímavostem a památkám, které nabízí. Mezi ně jistě patří největší bleší trh v Římě Porta Portese, blízký pahorek Janicul, ze kterého je nezapomenutelný výhled, jedinečný Tiberský ostrov nebo kostel Santa Maria in Trastevere.

V Trastevere má sídlo celá řada zahraničních, převážně amerických, univerzit a díky studentům tu bývá pěkně živo. Zajímavostí je, že z této čtvrti pocházel slavný italský režisér tzv. spaghetti westernů, Sergio Leone. Jeho nejslavnějším snímkem je Tenkrát na západě, k němuž skládal hudbu Ennio Morricone. Morricone, který je také rodákem z Trastevere, byl dokonce režisérův spolužák. 

Santa Maria in Trastevere

Bazilika Santa Maria in Trastevere je považována za nejstarší kostel v Římě, ve kterém byla sloužena mše. Počátky této stavby se datují až do 3. století n. l. Během své dlouhé historie musela být bazilika několikrát restaurována a přestavována. Na starověkých základech byla ve 12. století postavena trojlodní románská bazilika.

Na první pohled si všimnete krásné zvonice ze 12. století, na níž je umístěna mozaika s Pannou Marii, která kojí Ježíška. U vchodu do baziliky se nachází freska Panny Marie, kterou údajně objednal český král Karel IV. při své korunovační cestě po Itálii. Uvnitř baziliky se nacházejí hrobky a kenotafy (symbolické hrobky sloužící jako památníky) významných papežů a kardinálů a také mozaiková výzdoba, zobrazující výjevy ze života Panny Marie.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ctvrt-trastevere/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024