Bazilika sv. Jana v Lateráně: matka a hlava všech kostelů města a světa

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27528x

Bazilika sv. Jana v Lateráně je zároveň papežskou bazilikou a biskupskou katedrálou města Říma.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Budete-li na Lateránském náměstí, podívejte se také na Svaté schody (Scala Santa). Údajně po nich kráčel Ježíš Kristus v paláci Pontia Piláta v Jeruzalémě.

Bazilika sv. Jana v Lateráně (San Giovanni in Laterano) má několik různých pojmenování. Oficiální název kostela zní (Arci)bazilika Nejsvětějšího Spasitele a sv. Jana Křtitele a Jana Evangelisty, známá je ale i pod jménem Lateránská bazilika.

Mezi všemi římskokatolickými kostely má tato bazilika zcela výsostné postavení. Přímo v bazilice je nápis „Matka a hlava všech kostelů Města a světa“. Jedinečná je tím, že je jednou ze čtyř papežských bazilik a zároveň biskupskou katedrálou Říma. Cathedra neboli stolec římského biskupa (papeže), který se nachází uvnitř katedrály, z ní činí nejdůležitější katolickou budovu na světě.

K nejvýznamnějším událostem, které se zde konaly, patří křest Karla Velikého, „korunovace“ papežů nebo podpis Lateránských dohod, ve kterých si Mussolini a církev vyjasnily vzájemné vztahy.

První křesťanská stavba v místech, kde je nyní bazilika Sv. Jana v Lateráně, stála už ve 4. století n. l. Byla několikrát přestavována a ve středověku ji nahradila bazilika gotická. Ta byla ve 14. a 17. století renovována. Právě barokní přestavbu ze 17. století má na svědomí slavný italský architekt Francesco Borromini

Interiér

Uvnitř stavby naleznete hrobky či památníky dvanácti významných papežů, klenotnici, papežský stolec Pia V., papežský trůn nebo ostatky Sv. Petra a Sv. Pavla. Interiér je velmi bohatě vyzdoben. Až budete uvnitř, nezapomeňte si prohlédnout unikátní dřevěný strop nebo gotický svatostánek nad oltářem. Právě v něm jsou umístěny lebky sv. Petra a Pavla. K bazilice je také připojeno nejstarší dochované baptisterium (křtitelnice) na světě. Jeho osmistěnný tvar inspiroval velké množství stavitelů baptisterií po celé planetě.

Užijte si posvátnost místa, které nikde jinde nenajdete.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-sv-jana-v-laterane-rim/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024