Velká čarda v Hortobágy: okuste nefalšovanou chuť Maďarska ve stylovém historickém hostinci

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 11. 2019 • Přečteno 2674x

Velká čarda (maďarsky Hortobágyi Csárda) je tradiční zájezdní hostinec v malé vesničce Hortobágy.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Velká čarda, kterou najdeme v samém srdci oblíbeného národního parku Hortobágy na východě Maďarska, patří k vůbec nejstarším hostincům v zemi. V restauraci s 300letou tradicí vás srdečně pohostí tím nejlepším, co místní kuchyně nabízí.

Je libo guláš, masové palačinky nebo třeba nakládanou zeleninu? Ať už si objednáte cokoliv, rozhodně si skvěle pochutnáte. K tradičnímu jídlu vám zvesela zahraje cikánská cimbálovka a vy si tak můžete plnými doušky užívat živelného Maďarska. 

Nejstarší hospoda široko daleko

Hudba, tanec a jde se na to!Hudba, tanec a jde se na to!

Velká čarda (maďarsky Hortobágyi Csárda) je tradiční zájezdní hostinec v malé vesničce Hortobágy (čtěte Hortobáď), která leží v centru stejnojmenného národního parku. Hortobáďská čarda byla otevřena v roce 1699 poblíž bývalé dálnice z Budína.

Díky své strategické poloze v polovině Solné stezky, která vedla od jezera Tisza do nedalekého Debrecínu, se hostinec těšil velké oblibě mezi cestujícími obchodníky, a tak byl mezi lety 1781–1815 rozšířen. Je to nejstarší budova a zároveň nejdéle fungující hostinec v celém národním parku i širokém okolí. 

Hodování ve Velké čardě je tak trochu netradičním zážitkem. Ve stylovém interiéru, kterému dominují nádherná kachličková kamna a lidové, ručně vyráběné dekorace a nádobí, ochutnáte výbornou maďarskou kuchyni – kromě takových klasik, jako je guláš nebo pečená kachna se zelím, můžete vyzkoušet i místní pastevecké speciality.

Obsluha je vždy vstřícná a profesionální, a to i tehdy, kdy je čarda zaplněna do poslední židle. Unikátní atmosféru dotváří hudba nefalšované cikánské cimbálovky, která k čardám nerozlučně patří. A právě v těchto krčmách za doprovodu rytmické cimbálové hudby vznikl úderný tanec čardáš. 

Maďarské čardy nejsou jen obyčejnými restauracemi, jsou to speciální místa, která i dnes tvoří historické a kulturní dědictví země. Přesvědčit se o tom můžete v muzeu Velké čardy, které se nachází přímo v ubytovacích prostorech hostince.

Stálá expozice představuje historické vybavení čardy, pomůže vám poodhalit tajemství zdejší vyhlášené kuchyně, dozvíte se zajímavosti ze života místních a poutníků i nějaké ty pikantnosti z historie hostince. K dispozici jsou také dobové kroje, v nichž se můžete nechat vyfotit.

Během hlavní turistické sezóny (od poloviny března do konce listopadu, v zimních měsících zavřeno) je muzeum otevřeno denně s výjimkou pondělí, vstupné je 500 HUF/dospělí a 250 HUF/studenti, děti a senioři (tedy zhruba 40 a 20 Kč). 

Tradiční kuchyně i místní speciality

Ochutnat můžete tradiční maďarské pokrmyOchutnat můžete tradiční maďarské pokrmy

Díky šikovným kuchařům, kteří vaří jen z těch nejčerstvějších surovin z lokálních zdrojů, máte možnost ochutnat jídlo, na které jen tak nezapomenete. Velká čarda vedle tradičních maďarských pokrmů láká na místní zvěřinové speciality. K těm patří třeba hortobáďské masové palačinky, perkelt z ovčího masa, roštěná z maďarského prasete mangalica, polévka z perličky domácí, pečený šedý skot, ale také třeba rybí polévka nebo filety ze sumce.

Pokud vás tento výčet poctivých masitých jídel příliš nezaujal, nezoufejte. Na své si přijdou i milovníci bezmasé kuchyně, v nabídce jsou totiž i zeleninové a ovocné speciality – například výborná, leč možná pro našince trochu exotická višňová polévka podávaná za studena, lečo s dušeným bramborem, smažené okurky, sladké knedlíky nebo nudle s mákem.

Zapít to můžete domácí limonádou, vychlazeným pivem, proslulým maďarským vínem nebo – obzvlášť během chladnějších dnů – třeba pálenkou. Vyhlášené jídlo můžete přijít ochutnat kterýkoliv den v týdnu mezi 11. a 20. hodinou.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/velka-carda/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024