La Orotava: balkony, kam se podíváš

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14545x

La Orotava se může pochlubit úchvatnými dřevěnými balkóny městských domů.

Máte chuť se vydat na místo plné historie, kde se jakoby na chvíli zastavil čas? Nenechte si ujít výlet do šlechtického městečka La Orotavy na Tenerife. Jedno z nejpůvabnějších měst na Kanárských ostrovech se může pochlubit úchvatnými strmými uličkami, dlážděnými „kočičími hlavami“, palácy, kostely, ale jeho hlavní dominantu tvoří dřevěné balkóny městských domů.

La Orotava, ležící v srdci údolí, se právem řadí mezi nejzachovalejší historická města na Tenerife. První kostely a sídla pochází z 16. století a svou krásnou dřevěnou výzdobou připomínají arabské paláce v jižním Španělsku. Pokud se chystáte navštívit jen to nejzajímavější, vydejte se přímo do historického jádra města. Pomocí dobrého značení snadno najdete všechny památky.

Jedinečný Dům s balkony

Unikátem, za kterým se rozhodně stojí vydat do La Orotavy, je Casa de los Balkones, takzvaný Dům s balkóny. Na první pohled vás uchvátí světlé průčelí krášlící těžké dřevené dveře, elegantní okna a dlouhé balkony zhotovené z teakového dřeva. Pavlače s úzkými dřevěnými sloupy jsou chráněné palmami. 

Výstavba domu trvala celých 39 let. Ke konečným úpravám došlo v roce 1670 a zrození dominanty La Orotavy již nic nestálo v cestě. Ačkoliv exteriér domu vás osilní natolik, že nebudete chtít jít dál, byla by škoda nepodívat se dovnitř. Interiér totiž nabízí malé muzeum kanárského umění a řemesel. Prohlédnout a také koupit si na památku budete moci místní výrobky od výšivek, krajek, keramiky po lidové kroje či miniaturní balkony.

Kostel na vlnách Mozartových tónů

Kostel Neposkvrněnéhéo početí Iglesia de la Concepción pocházející z 18. století má své jedinečné kouzlo. Uvnitř kostela se při obdivování dřevěných soch vytesanými místními umělci budete unášet na vlně Mozartovy melodie, která zde hraje téměř celý den. Trojlodní kostel obnovili z původní svatyně architekti Diego Nicolás a Ventura Rodríguez. Jejich dílo je ukázkou kanárské barokní architektury se špetkou Latinské Ameriky. Od roku 1948 je kostel zapsán do seznamu národních památek.

Květinové náměstí s radnicí

V srdci historické části La Orotavy se nachází příjemné stinné náměstí Plaza del General Franco. Během významného církevního svátku Božího těla se plocha náměstí mění v překrásné květinové obrazce a koberce ze sopečného popela. Příprava trvá i několik měsíců, ale výsledek je nezapomenutelný.

Za pozornost stojí také pozdně neoklasicistní radnice z 19. století. Klenba se pyšní znaky jiných měst Tenerife a malbami zvěčňující alegorické postavy, které symbolizují zemědělstí, historii, ctnost a zákon. 

Zahrady Marqéze de la Quinta Roja 

Ideálním místem k odpočinku a relaxaci je terasa ze stromořadí na náměstí Plaza de la Constitución, která skýtá uchvacující pohled na dolní budovy. Z místních barů či kaváren tak spatříte barevné střešní tašky a štíhlou kostelní věž. Před očima se vám tak vykouzlí nezapomenutelný pohled na město a údolí. 

Skutečná hra barev a vůní je však ukrytá v zahradách Marqéze de la Quinta Roja, zvaných také Victoria. Čeká na vás přehlídka nádherných květin a palem, které rostou podél mělké strže na terasách. Na dně rokle teče potok. Dominantou zahrad je mauzolem z mramoru.

Klášter s řemeslným muzeem

Dominikánský klášter Ex-convento Santo Domingo ze 17. a 18. století vyrostl na okraji starobylého jádra města. Pýchou trojlodního kostela je jeho kazetový strop. I zde se můžete setkat s půvabnými balkony s dřevěnými sloupy.

V bývalém klášteře působí také muzeum Museo de Artesanía Iberoamericana, které představuje expozici řemeslných výrobků ze Španělska a Latinské Ameriky. Mezi sbírku patří tradiční hudební nástroje, jako je například kanárský timple – druh ukulele, keramika, textil, proutěné předměty a také místní nábytek.

Co si přivézt na památku?

Městečko La Orotava nabízí návštěvníkům širokou škálu suvenýrů. Typickými dárky jsou místní keramické výrobky. Ty si můžete zakoupit například při návštěvě muzea keramiky, kde zároveň spatříte ukázku výroby moderních džbánů a misek. Výšivky, krajky a originální miniatury balkónů zakoupíte v Casa de los Balcones. Hezkou vzpomínkou na šlechtické městečko může být také pohlednice zachycující květinové výtvory během svátku Božího těla. 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/la-orotava/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024