Andělský hrad: nádherné pojítko s Vatikánem

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 46814x

Andělský hrad (Castel Sant’Angelo) je monumentální stavba s kulatým půdorysem a bílou mramorovou fasádou, která je spojena s Vatikánem hradební zdí.

Vyberte si z našich 13 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

V době tzv. Letních nocí na Andělském hradě je možné dostat se jak do „passetta“, Římany nazývaného „er corridore“, tedy do únikové chodby spojující Andělský hrad s Vatikánem, tak také do koupelny Klementa VII. i do starého vězení. Všechny tyto části jsou během běžných prohlídek nepřístupné.

Andělský hrad (Castel Sant’Angelo) je monumentální stavba s kulatým půdorysem, která je spojena s Vatikánem hradební zdí. Hrad byl postaven jako mauzoleum císaře Hadriána. V minulosti byl porostlý cypřiši. 

Andělský hrad v minulosti

Na konci 3. století bylo mauzoleum přestavěno na městskou pevnost, sídlila zde vojenská posádka.

Své jméno hrad získal až v 6. století, kdy se papeži Řehoři Velikému zjevil archanděl Michael, který mu dal znamení o konci morové epidemie (zasunul meč do pochvy). Tento příběh stále udržuje živý bronzová socha anděla, která se nachází na vrcholu hradu.

Stavba sloužila jednak jako útočiště papežů, ale také jako vězení, ve kterém byl vězněn například Giordano Bruno. Ve 13. století byla vybudována úniková chodba, jež spojovala hrad s Vatikánem.

Andělský hrad dnes

Dnes se uvnitř hradu nachází muzeum. Kromě sbírek zbraní v něm můžete zhlédnout i cennou kolekci maleb a soch. Za návštěvu stojí i bývalé papežské komnaty. Ty jsou zpřístupněny veřejnosti a nacházejí se v nejvyšších podlažích. Někoho může překvapit výzdoba lehce erotickými freskami. Opravdu skvostné jsou komnaty, které byly upraveny za Pavla III., zajímavostí je i jeho všudypřítomné motto festina lente (spěchej pomalu).

Při prohlídce si z terasy hradu můžete vychutnat jeden z nejkrásnějších pohledů na Řím.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/andelsky-hrad/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024