Viterbo: důležité centrum severní části regionu Lazio aneb Středověká perla ve stínu Říma

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 4. 2018 • Přečteno 8347x

Viterbo dnes patří mezi nejzachovalejší středověká města v Itálii. Dotkněte se historie tam, kde proběhlo nejdelší konkláve v dějinách!

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Kousek za městem se nachází krásná manýristická Villa Lante, která je hojně navštěvována pro své skvostné zahrady plné fontán, soch a kašen?

Už jste o něm slyšeli? Byla by škoda, kdyby ne. Proč? Zachovalé středověké město Viterbo je důležitým centrem severní části regionu Lazio. Blízkost Říma jeho význam ale bohužel odsouvá trochu do pozadí, ačkoli milovníkům památek má rozhodně co nabídnout... Tady je malá ochutnávka a zároveň pozvánka do kouzelného Viterba. 

Obdobně jako okolní městečka je i Viterbo etruského původu. Je ztotožňováno s legendárním městem Surina. Pozůstatky, jež se dochovaly z tohoto období, jsou uloženy v Etruském muzeu.

Roku 310 před naším letopočtem bylo obsazeno Římany a díky své strategické poloze na důležité cestě Via Cassia, vedoucí z Říma na sever Apeninského poloostrova, znovu získalo na svém významu.

V 8. století město dobyli Langobardi, poté politicky náleželo k Toskánskému vévodství. V 11. století jej hraběnka Matylda Toskánská věnovala římskému papeži. Ten z něj učinil sídelní biskupské město a po Římu bylo druhým nejdůležitějším centrem tehdejšího Papežského státu.

Ve 13. století se město stalo letním sídlem, úkrytem a útočištěm papežů v dobách, kdy Řím nebyl zrovna bezpečným místem.

Nejdelší konkláve v historii církve

Fontána ve ViterbuFontána ve Viterbu

Od 30. listopadu roku 1268 do 1. září 1271 probíhala uvnitř papežského paláce nejdelší volba papeže v celé dlouhé historii církve. Trvala neuvěřitelných 1005 dní a v jejím průběhu dokonce tři z dvaceti kardinálů zemřeli.

Volbou pověřeni kardinálové byli v paláci zamčeni o chlebu a vodě a vystaveni nepřízni počasí, když jim byla odejmuta střecha paláce, aby urychlili volbu.

Když se konečně dohodli na nové osobě zástupce Krista na zemi, zvolili jistého Tebalda Viscontiho, kardinála z Piacenzy, který v té době ještě nebyl ani řádně kněžsky vysvěcen a byl zrovna na pouti do Svaté země.

Když se ze své poutnické cesty v únoru vrátil, svou volbu přijal a byl 27. března formálně korunován ve svatopetrské bazilice v Římě pod jménem Řehoř X.

Unikatní středověký charakter

Viterbo dnes patří mezi nejzachovalejší středověká města v Itálii. Po svém obvodu je obehnáno neporušenými hradbami, uvnitř města se nachází mnoho starobylých kostelů a rozsáhlých paláců. Všudypřítomný typický architektonický styl 12.–13. století evokuje návštěvníkům cestu časem. Nejnavštěvovanějším objektem je samozřejmě papežský palác.

Okázalé umístění stavby s výhledem přes strž, která rozděluje město, je nejlépe pozorovatelné z jeho otevřené gotické lodžie. Za zhlédnutí však stojí i ostatní historické budovy.

Hned naproti papežskému paláci můžete rozjímat v prostém románskému interiéru katedrály svatého Vavřince z 12. století. Za návštěvu stojí také kostel San Francesco.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Náhrobky papežů i celá městská čtvrť 

Krom vytříbeného gotického stylu jsou zde k vidění také náhrobky dvou papežů, kteří ve Viterbu sídlili. Jedná se o Klementa IV. a Hadriána V.

Dalším raně středověkým skvostem je kostel Santa Maria della Verita, který najdete vně městských hradeb. Jeho kaple Mazzatosta je vyzdobena překrásnými raně renesančními freskami a v přilehlém klášterním komplexu jsou vystaveny místní archeologické vykopávky.

Zcela ojedinělou ukázku zachovalého architektonického celku představuje Quartiere San Pellegrino. Jedná se o celou městskou poutnickou čtvrť, jež je tvořena spletí úzkých uliček lemovaných středověkými domy.

Ve výčtu středověkých památek také nesmíme opomenout pozdně gotický palác rodiny Farnese, kde žil budoucí papež Pavel III., a početné gotické fontány, které jsou pro svou jedinečnost a důmyslnost vysoce oceňovány v celé Itálii.

Oslava světice, jež se trochu pronese...

Kostel svaté RosyKostel svaté Rosy

Patronkou města je svatá Rosa, jejíž ostatky leží ve stejnojmenném kostele z 19. století. Každý rok 3. září se ve Viterbu koná oslava na její počest.

Na Rosinu počest se vynáší tzv. Macchina di Santa Rosa, 30 metrů vysoká a více než 5 tun vážící struktura ve tvaru věže, jež je městem poponášena díky síle více než 100 mužů a doprovázena početným procesím.

Pro svou jedinečnost byla tato slavnost zapsána také do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Vydáte se na ni příště i vy? 

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/viterbo/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024