Postupim: město, jež se zapsalo do celosvětových dějin Postupimskou konferencí

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 1. 2018 • Přečteno 19663x

Ve městě je mnoho zajímavých historických památek. Jednou z nich je např. rokokový zámek Sanssouci, který sloužil císaři Fridrichu II. Velikému jako letní sídlo.

Vyberte si z našich zájezdů do PostupimiZobrazit zájezdy

Postupim (v originále Potsdam) je město vzdálené cca 30 kilometrů od centra Berlína. Tato poloha je velmi výhodná pro místní obyvatele, neboť spojení mezi oběma městy je výborné. Na druhou stranu ale Postupim leží trochu ve stínu německého hlavního města. Turisté sem sice také jezdí, ale spíše se jedná o jednodenní zájezdy z Berlína a mnoho návštěvníků se zde neubytovává.

Od roku 1990, kdy po obnovení Německa proběhla reforma samosprávy, je Postupim hlavním městem spolkové země Braniborsko. Mezi hlavními spolkovými městy se řadí se svými cca 160 000 obyvateli mezi ta menší, ale co do významu patří s trochou nadsázky mezi nejvýznamnější města celé Evropy.

Několik slov o historii

Bývalý zámek CecilienhofBývalý zámek Cecilienhof

První zmínka o slovanské osadě nazvané Poztupimi je již z roku 993. Později docházelo k rozvoji osady a roku 1220 zde byl vybudován hrad. Obec získala městská práva ve 14. století a jedna z největších památek města, císařský zámek, zde stojí již od roku 1682.

Zřejmě největším historickým milníkem je pro město rok 1945, kdy se zde konala Postupimská konference. Po rozdělení Německa byla Postupim přiřazena k Německé demokratické republice (tedy k východní části) a až do roku 1990, kdy bylo Německo znovu sjednoceno, zde býval hraniční přechod do Západního Berlína. Někteří pamětníci si možná vzpomenou, že se zde dlouhá desetiletí vyráběly gramofonové desky.

Postupimská konference

Ačkoli historie města je o dost bohatší, většina návštěvníků ji má spojenou zejména s Postupimskou konferencí v roce 1945. Ta se konala na místním zámku Cecilienhof a zúčastnili se jí nejvyšší představitelé mocností, které zvítězily ve druhé světové válce. V červenci 1945 tedy město navštívili Josef Stalin za Sovětský Svaz, Harry Truman z USA a Winston Churchil za Velkou Británii.

Účelem tohoto setkání bylo domluvit poválečné uspořádání nejen Německa, ale i celé Evropy. K tomu sloužila Postupimská dohoda. Vzhledem k tomu, že v době konání konference stále probíhaly boje s Japonskem, byla podepsána tzv. Postupimská deklarace, která vyzývala Japonsko ke kapitulaci.

Tato konference byla mimořádně důležitá, protože byla počátečním impulzem pro zahájení studené války a rozdělení Evropy i dalších států světa na několik desetiletí. Informace o tomto setkání státníků naleznete ve městě na různých místech. Nejen pro návštěvníky, ale i pro místní je to nejdůležitější událost spojení s Postupimí.

Čtení: Zájezdy do Německa – srovnání a doporučení

Pamětihodnosti města

Zámek SanssouciZámek Sanssouci

Ve městě je mnoho zajímavých historických památek. Jednou z nich je např. rokokový zámek Sanssouci, který sloužil císaři Fridrichu II. Velikému jako letní sídlo. Nachází se v krásném velkém parku, v němž naleznete i další menší stavby. Celý komplex byl roku 1990 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Později byly zapsány i další stavby v okolí.

Zajímavá je i tzv. malá Braniborská brána a samozřejmě bývalý zámek Cecilienhof, který nyní slouží jako muzeum. Ve městě naleznete několik kostelů a zajímavých čtvrtí.

Existuje zde ruská čtvrť Alexandrowka, ve které se nachází pravoslavný kostel s dřevěnými budovami v okolí. Holandská čtvrť, postavená v 18. století, nabízí cca 150 domů v holandském stylu. Jedná se o cihlové domy bez omítky s bílými spárami.

Naleznete zde i tzv. italskou vesnici nazvanou Bornstedt a pro nás důležitou čtvrť Weberviertel. V ní se po roce 1750 usazovali čeští emigranti, kteří jako protestanti nemohli žít v přísně katolické zemi. Na náměstí Weberplatz se nachází pomník Komenského.

Zajímavou, i když ne tak dlouhou historii má i most přes řeku Havolu nazývající se Glienicker Brücke. Tudy procházela hranice mezi východním Německem a Západním Berlínem. Na tomto mostě několikrát proběhla výměna západních a východních špionů.

Praktické informace

Město má velmi dobré spojení s nedalekým Berlínem. Bez problémů si tedy můžete z hlavního města Německa udělat výlet do Postupimi. Turistická infrastruktura je zde výborná a ceny jsou nižší než v metropoli. Po městě se dá jednoduše pohybovat s využitím místních tramvají, jejichž síť je vzhledem k velikosti místa mimořádně hustá. 

Výhodné spojení je i pro cestu vlastním autem. Město leží prakticky na dálnici, která funguje jako obchvat Berlína. Dopravní zácpy zde nejsou takové jako v blízkém velkoměstě. A celkově se jedná o klidnější město. Takže kombinace památek Berlína a Postupimi, trávení času chvíli v rušné pulsující metropoli a chvíli v klidnějším menším městě je pro některé turisty zcela ideální.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Postupim)

Zámecký ráj Postupimi

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Postupimi

Zájezdy do Postupimi

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/postupim/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024