Taormina: potlesk v řeckém divadle pro nejmalebnější město na Sicílii

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 12. 2017 • Přečteno 12403x

Taormina bývá označována za nejhezčí město na Sicílii. Vděčí za to nejenom své jedinečné poloze, působivému řeckému divadlu a výhledu na záliv i na Etnu. Přesvědčte se sami.

Vyberte si z našich 37 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Taorminu navštívil i Friedrich Nietzsche? Údajně zde začal psát své dílo Tak pravil Zarathustra.

Jestli je na některé své město Sicílie obzvlášť pyšná, pak je to Taormina, označovaná za nejmalebnější město na ostrově. Vděčí za to především své poloze na svazích hory Monte Tauro, vysoko nad Jónským mořem. Návštěvníky láká na zbytky svého slavného řeckého divadla i na mondénní atmosféru panující na hlavní tepně Corso Umberto. Vítejte v elegantním, působivém městečku plném úzkých uliček, vůní, barev a krásných výhledů.

Historie města na východním pobřeží Sicílie je velmi dlouhá, různorodá a místy i nejistá. Jako Tauromenion ho pravděpodobně ke konci 4. století př. n. l. založili Kartaginci. Žili zde postupně Sikulové, Řekové i Římané, Byzantinci, Arabové, Normané, Španělé i jiní obyvatelé, a ti všichni v Taormině zanechali své stopy.

Teatro greco – řecké divadlo, které hostilo římské gladiátory

Řecké divadlo v Taormině a výhled na Etnu Řecké divadlo v Taormině a výhled na Etnu

Tou nejvýznamnější stopou jsou zbytky antického řeckého divadla, které bylo rekonstruováno a dodnes se s oblibou využívá. Je v něm skvělá akustika. Současné návštěvníky tato stavba, pocházející pravděpodobně ze 3. století př. n. l., láká nejen sama na sebe, divy dělá i její poloha. Působivý je zejména výhled, který se od divadla naskýtá: trychtýřovitě se svažující hlediště ve svahu, městské domy, paláce a záliv s lesknoucím se modrým Jónským mořem u nohou, bujná vegetace na dosah a v dálce (kouřící) Etna.

Řečtí osadníci si zde postavili divadlo tak, jak byli zvyklí – ve svahu s využitím přírodního terénu daného místa. Pravděpodobně v 1. století př. n. l. bylo divadlo lehce přestavěno na římský amfiteátr, aby se v něm mohly konat oblíbené gladiátorské zápasy. Zvětšila se i jeho kapacita, a to až na téměř 20 000 míst pro diváky. V tu dobu byla stavba druhou největší svého typu na Sicílii, hned po té v Syrakusách.

Se zákazem gladiátorských her a rozpadem Římské říše začalo divadlo chátrat, vysvobodily ho až opravy prováděné od poloviny 18. století.

Na procházce elegantním městem

Dóm s cimbuřím a hlavní tepna Corso Umberto Dóm s cimbuřím a hlavní tepna Corso Umberto

Hlavní tepnou města je Corso Umberto – dlouhá ulice lemovaná bary, obchody se zmrzlinou i se suvenýry, butiky a hlavně elegantními paláci, převážně z 15. století. Zejména v letních měsících se stává živoucím centrem dění až do pozdních večerních hodin. Táhne se mezi někdejšími branami do města Porta Messina a Porta Catania, směřujících do příslušných měst.

Nezapomeňte se zastavit u Palazzo Corvaja, jednoho z nejhezčích a nejdochovalejších šlechtických paláců z normanského období. Nedaleko se nachází středověký městský dóm (duomo) s poměrně strohou fasádou zdobenou cimbuřím, zasvěcený svatému Mikuláši z Bari. Se stavbou svatostánku na tomto místě se začalo ve 13. století, v průběhu let prošel několika úpravami. Od roku 1980 se pyšní označením basilica minor.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

Letovisko slavných hostů

Náměstí Piazza IX Aprile je „salonem města“ Náměstí Piazza IX Aprile je „salonem města“

Taormina se malebně rozkládá ve svazích hory Monte Tauro s převýšením kolem 250 metrů. Do historického centra na vrcholu vedou hlavní ulice plné serpentin i kabinová lanovka. Už od 19. století je Taormina velmi oblíbeným letoviskem, a to i přes to, že vzhledem ke své poloze nemá vlastní pláž – na tu se návštěvníci musejí vypravit do blízkého okolí.

Žije tady přibližně 11 000 obyvatel, zejména v letních měsících sem ovšem na návštěvu míří tisíce turistů. Příjemné je, že městu množství návštěvníků nijak neubírá na geniu loci. Navíc stačí zabrouzdat do bočních uliček a dýchne na vás neskutečný klid a pohoda. Taormina si uchovala půvab středověkého městečka, eleganci jí dodávají četné přepychové zahrady. 

Genia loci si vychutnejte i při návštěvě některého z místních barů. Při popíjení osvěžujícího drinku  se rozhlížejte kolem a čerpejte inspiraci přesně tak, jako to před vámi dělaly desítky návštěvníků zvučných jmen.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 37 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/taormina/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024