Akrokorint: jak se podnikalo v římském období

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4543x

Korintská akropole byla svého času nejmocnější pevností v Řecku.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Akrokorint (řecky Ακροκόρινθος) se tyčí na skále nad starověkým městem a byl v podstatě jeho akropolí – městem na vyvýšeném kopci. V římském období byl Akrokorint dokonce nejvýznamnější pevností v Řecku, a to především díky své strategické poloze ihned u Korintské šíje – nejužšího místa mezi Peloponésem a řeckou pevninou.

Pro plující loď to znamenalo, že pokud nechtěla obeplouvat celý obrovský poloostrov, musela se nechat přes šíji přetáhnout a samozřejmě za to městu zaplatit tučný poplatek. Druhým důvodem byla prakticky nedobytnost pevnosti díky jejím mohutným dvoukilometrovým obranným hradbám

Trojitá brána a další zajímavosti

Akropole je od města vzdálená 4 kilometry a do vlastní pevnosti vstoupíte trojitou bránou. Jelikož byl Akrokorint opravdu klíčovým místem, najdete zde pozůstatky snad na všechny, kdo hrad po celou dobu jeho existence obývali: Řeky, Římany, křižáky, Benátčany i Francouze a samozřejmě Turky. Samotná trojitá brána je toho zářným příkladem: vnější byla postavena Turky, střední po sobě společně zanechali Benátčané a Francouzi a vnitřní je dílem Byzantinců.

Asi nejzajímavějším místem je pro současného turistu chrámek bohyně Afrodity, jehož původním účelem byl nevěstinec, později byl přestavěn na křesťanský kostel a nakonec na muslimskou mešitu.

Nenechte si ujít

Výstup (nebo výjezd) na Akrokorint se rozhodně vyplatí, protože až z tohoto místa si plně uvědomíte strategický význam Korintu a pochopíte, proč se dlouhou dobu říkalo, že kdo má v moci Korint, vládne Peloponésu, potažmo celému Řecku.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/akrokorint/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024