City Hall: ikonická radnice města Los Angeles láká na vyhlídku

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 3. 2018 • Přečteno 4755x

Do stavby radnice se pustili tři architekti a v dubnu roku 1928 byla ikonická budova radnice slavnostně otevřena.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Ikonická stavba radnice s typickou pyramidovou věží je místem, které láká turisty. Není nic lepšího, než vyjet do 27. patra na vyhlídku a kochat se výhledem na město Los Angeles. Z věže je krásně vidět slavný nápis Hollywood či koncertní hala Disney. Ikonickou stavbu poznávají turisté také z různých filmů či seriálů. Radnice bývala nejvyšší budovou města a je sídlem vlády města. Věděli jste, že se jedná o první budovu radnice ve městě, která sloužila pouze svému účelu?

Město se dočkalo konečně své radnice

Městská rad se musela několikrát stěhovatMěstská rad se musela několikrát stěhovat

V roce 1850 se stalo Los Angeles oficiálně městem. Městská rada se scházela v různých budovách, pronajímali si k tomuto účelu například i hotely, které byly ve městě k dispozici. Rada se tak během své historie musela stěhovat zhruba šestkrát. Když používali od roku 1888 budovu, která dnes již neexistuje, došla radním trpělivost. Ve městě nebyla žádná budova, která by byla pouze radnicí.

Rozhodlo se tedy o výstavbě budovy, která se měla stát ikonou města. V roce 1925 byli vybráni tři architekti, kteří se pustili do díla. John Parkinson měl za úkol pohlídat architektonický koncept budovy, Albert C. Martin byl zodpovědný za konstrukční design a John C. Austin za nákresy budovy. V dubnu roku 1928 byla ikonická budova radnice slavnostně otevřena.

Unikátní tvar věže

Architekti mysleli při stavbě na design budovy, která měla být něčím speciálním. Jako inspirace jim posloužil jeden ze sedmi divů světa, a to slavné Mauzoleum v Halikarnassu. Tvar věže byl tedy navržen tak, aby připomínal slavné mauzoleum. Beton, ze kterého je věž postavená, obsahuje písek, který pochází z 58 okresů Kalifornie.

Už v té době platila městská vyhláška, že žádná budova nesmí být moc vysoká, aby se nenarušila harmonická struktura města. Radnice však vyhlášku obešla a byla až do roku 1964 nejvyšší budovou Los Angeles. Na špičce věže je světlo, které sloužilo dříve k navigování pilotů. Signální světlo bylo po druhé světové válce odstraněno a během rekonstrukce z let 1998–2001 bylo navráceno zpět na věž.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Interiéry, kancelář starosty a vyhlídka na město

Z radnice jsou skvělé výhledy na městoZ radnice jsou skvělé výhledy na město

Designér Austin Whittlesey byl odpovědný za interiér radnice. Díky němu má radnice krásnou mramorovou podlahu, dekorační zdobení a obrovské klenuté stropy. Ve 27. patře se nachází vyhlídka pro turisty. Je tak vidět nejen na celé město, ale i na legendární nápis Hollywood. V pokoji číslo 300 má kancelář starosta Los Angeles.

V roce 1976 byla radnice přidána na seznam historicko-kulturních památek města. V interiérech narazí turisté často na vlajku města, aniž by věděli, co vlastně znamená. Jedná se o vlajku, která je složena ze tří vroubkovaných pruhů. Červená barva symbolizuje vinice, žlutá pak pomerančovníky a zelená olivové háje.

Barvy mají ještě jednu symboliku, a to historickou. Některé z barev naleznete na vlajkách Mexika a Španělska. Tyto dvě země sehrály důležitou roli v historii Kalifornie, a proto se tyto barvy objevují i na vlajce města Los Angeles. Uprostřed se pak nachází městská pečeť. Radnice za návštěvu stojí, není snad lepší vyhlídky na město a nápis Hollywood!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/city-hall/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024