Walt Disney Concert Hall: jedinečná koncertní hala neobvyklého designu

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 3. 2018 • Přečteno 6020x

Architektonickou soutěž o stavbu koncertní haly vyhrál Frank Gehry, který dodal dokončené nákresy stavby v roce 1991.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Nese jméno Walta Disneyho, ale myšáka Mickeyho tady nenajdete. Budova vás okouzlí především svým neobvyklým moderním designem, o to větší překvapení čeká diváka v interiéru koncertní haly Walta Disneyho. Excelentní akustika je předpokladem pro ty nejkrásnější koncerty. Být součástí koncertního představení je symfonií pro duši. Proč tedy nese budova jméno slavného Disneyho?

Přání jedné smutné vdovy

Na halu darovala peníze jeho manželkaNa halu darovala peníze jeho manželka

Lillian Disney byla manželkou slavného Walta Disneyho, brilantního ilustrátora a animátora. Není dítěte, ba ani dospělého, který by nemiloval klasické kreslené příběhy a pohádky Walta Disneyho. Jeho nejslavnější postavou je bezpochyby myšák Mickey. Když Walt Disney zemřel, zanechalo to obrovský smutek nejen u lidí z celého světa, kteří si tolik oblíbili jeho kreslené postavičky, ale také u jeho manželky.

Ta se v roce 1987 rozhodla, že daruje 50 milionů dolarů na postavení koncertní haly ve městě Los Angeles. Prakticky její jedinou podmínkou bylo, aby se koncertní hala jmenovala po jejím zesnulém manželovi.

Architekt, který se inspiroval aerodynamickými tvary

Architektonickou soutěž o stavbu koncertní haly vyhrál Frank Gehry, který dodal dokončené nákresy stavby v roce 1991. Architekt pracoval již dříve ve firmě, která mu přinesla bohaté zkušenosti v počítačovém modelování objektů. Díky těmto zkušenostem se rozhodl, že koncertní hala bude vlastně stavba aerodynamického tvaru.

Moc lidí jeho nápadu příliš nevěřilo a návrh se odpůrcům nelíbil. Jenomže Frank Gehry navrhl stavbu muzea ve španělském Bilbao, a tím získal mezinárodní respekt a uznání. Ve stavbě koncertní haly už tak nic nebránilo.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Netradiční exteriér budovy

Interiér koncertní halyInteriér koncertní haly

Koncertní hala byla slavnostně otevřena v říjnu roku 2003 a stala se domovem losangeleské filharmonie. Celý vzhled budovy vypadá jako rozevírající se květ a na první pohled zaujme díky svému obkladu. Jedná se o leštivý nerez, který se krásně leskne ve svitu slunečních paprsků.

Celá stavba vyšla na mnohonásobně vyšší cenu, než s jakou se počítalo původně. Nicméně krátce po otevření se stala koncertní hala ikonou města Los Angeles, která láká na velkolepé koncerty. Architekt spolupracoval s předními odborníky na akustiku, a ta je v sále přímo brilantní. Interiér má připomínat hudební pohyb. Na stránkách lze zjistit, jaké koncerty lze navštívit, a lze si objednat i prohlídku po interiérech. Je to zážitek!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 10. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/walt-disney-concert-hall/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024