El Pueblo de Los Angeles: místo plné historie a nejstarších budov města

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 3. 2018 • Přečteno 4073x

Pico House (Picův dům) byl první budovou města, která byla postavena jako třípodlažní a sloužila pro ubytování turistů.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Los Angeles je městem, které je spjato s filmovým průmyslem. Legendární nápis Hollywood se hrdě vypíná nad městem, jako by chtěl každému vzkázat: vítejte v mém světě plné hvězd a reflektorů. Až příliš často zapomínají turisté, že i město, ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, má své historické jádro.

Kousek od nádraží Union se nachází místo s příhodným názvem El Pueblo de Los Angeles, které je zapsáno na listinu historických míst USA. Vydejte se na procházku místem, na kterém v 18. století vzniklo dnešní město!

Příchod osadníků a vznik losangeleské osady

V roce 1781 se rozhodlo několik rodin, že opustí misii a vydají se cestou přes poušť najít nové místo k založení osady. Více než 40 osob včetně žen a dětí překonalo skoro 1500km vzdálenost, aby se usadili na místě, které dalo vzniknout jednomu z největších měst Spojených států amerických. Tato osada, která vznikla v 18. století, je jedinou ze dvou osad, které se dochovaly až do dnešní doby.

Guvernér Kalifornie v době nadvlády Španělů nazval nově založenou osadu jako El Pueblo de la Reina de Los Angeles sobre el Rio de la Porciuncula. Historické datum 4. září roku 1781 připomíná založení Los Angeles u řeky. V roce 1815 zničila původní osadu potopa a lidé ji museli obnovit kvůli bezpečnosti dále od řeky.

Vybudování centrálního náměstí a růst osady

Interiér budovy Avila AdobeInteriér budovy Avila Adobe

Pět let poté, co postihla první osadu potopa, bylo postaveno centrální náměstí Plaza, které sloužilo jako důležité společenské a kulturní centrum. Během prakticky prvních zhruba 70 let se počet obyvatel navýšil z původních 44 na neuvěřitelných 1615. Kalifornie byla připojena v té době ke Spojeným státům americkým a původní osada se stala městem Los Angeles.

Kolem centrálního náměstí se stavěly první budovy, které patří mezi nejstarší a nejhistoričtější v dnešním metropolitním městě. Jak rostlo město, tak se centrum posunulo jižně od náměstí Plaza. 44 akrů historické půdy bylo zachováno jako jedno z nejdůležitějších míst v USA.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Nejstarší budova zachráněna díky náhodné procházce

Na ulici Olvera Street se nachází krásné stánky s mexickou tematikou a nejen to. Mnoho historických budov se nachází právě na této ulici, která byla rozšířena v roce 1877. Jednoho podzimního dne roku 1928 se procházela touto ulicí i žena jménem Christine Sterling a nemohla si nepovšimnout, že na jedné budově je nalepeno oznámení o zahájení demolice.

Christine zůstala stát v němém úžasu, oznámení se týkalo nejstarší budovy města Los Angeles. Pokud by se zbourala budova jménem Avila Adobe, byla by to zkáza nejen pro město, ale také pro Spojené státy, které přeci jen té historie tolik nemají. Christine dělala vše pro záchranu budovy, až se jí to nakonec podařilo.

Budova Avila Adobe, postavená roku 1818, slouží dnes jako muzeum. Návštěvníci si tak můžou prohlídnout i interiéry a představit si, jak vypadal život v L.A. okolo roku 1840.

Historické místo, které nabízí jedinečnou výpravu do dějin Los Angeles

Pico HousePico House

Ve skanzenu El Pueblo de Los Angeles se nachází kromě nejstarší budovy Avila Adobe také první požární stanice města, která byla postavena roku 1884. Malebný je i dům zvaný Sepulveda House, který byl postaven 3 roky poté, co dostavěli požární stanici. Jedná se o 22pokojový viktoriánský dům postavený pro Eloisu Martinez de Sepulvedu.

Pico House (Picův dům) byl první budovou města, která byla postavena jako třípodlažní a sloužila pro ubytování turistů. Jednalo se o první luxusní hotel ve městě. Hotel, postavený v italském stylu, zaujme hlavně ty, kteří mají rádi seriál Mentalista.

Jeho zadní část posloužila filmovému štábu coby místo, kde sídlila CBI. V další budově, která sloužila jako kulturní a společenské centrum pro italskou komunitu, se nachází nyní jedinečné Italian American Museum of Los Angeles.

V každé správné osadě nechyběl kostel, stejně tomu bylo i zde. Kostel La Placita byl postaven roku 1822 a jedná se o jedinou stavbu bývalé osady, která slouží stále svému účelu. Dalším navštěvovaným muzeem je Čínsko-americké muzeum. Většina budov připadla v roce 1953 státu Kalifornie, který označil místo za historickou památku, o kterou je potřeba pro další generace pečovat.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 10. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/el-pueblo-de-los-angeles/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024