Debrecínská univerzita: prestižní vzdělání uprostřed poklidného lesoparku

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 11. 2019 • Přečteno 1773x

Debrecínská univerzita je jednou z neoddělitelných ikon města.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Historie vysokoškolského vzdělávání v Debrecíně sahá až do první poloviny 16. století. Z původního teologického učení se postupně vyvinulo 14 fundovaných fakult, které z Debrecínské univerzity činí jednu z největších univerzit v zemi.

Studenti si mohou vybírat z technických i humanitních oborů, ti zahraniční sem míří převážně za vyhlášenou medicínou. Vedle studijních povinností nabízí univerzitní kampus i bohatý kulturní a sportovní program, o odpočinek a odreagování zde není nouze. To vše v krásném prostředí chráněné krajinné oblasti Velký les přímo uprostřed druhého nejlidnatějšího maďarského města.

Debrecín – město kultury, sportu a vzdělanosti

Interiér univerzityInteriér univerzity

Debrecín (Debrecen) se může pyšnit hned několika tituly – metropole východního Maďarska, druhé nejlidnatější město v zemi nebo „kalvinistický Řím“. Na rozdíl od dvoumilionové Budapešti, od které je vzdálen zhruba 220 kilometrů, je domovem jen asi 200 tisícům obyvatel.

Přesto se stal významným střediskem kultury, sportu a obchodu, má bohatou protestantskou historii, je proslulý lázeňskou turistikou a výbornými uzeninami. Vedle toho vytváří ideální podmínky pro studentský život, a proto právě zde už téměř 500 let sídlí prestižní Debrecínská univerzita.  

Historie vysokoškolského vzdělávání v Debrecíně sahá až do 16. století. V roce 1538 byla založena Reformovaná vysoká škola v Debrecínu a hrála důležitou roli především na poli teologického vzdělávání, výuky rodného jazyka a šíření maďarské kultury v regionu i v celé zemi.

V jejích lavicích vystudovala celá řada významných vědců, spisovatelů a politiků a brzy se stala nejdůležitějším kulturním centrem v celém Maďarsku. Jedná se o vůbec nejdéle nepřetržitě fungující instituci vyššího vzdělání v zemi. 

Ostré zásahy komunistické vlády

V průběhu staletí se na škole kromě teologie začalo vyučovat právo, humanitní vědy, umění i medicína a postupně se k ní připojovaly další významné instituce. V říjnu roku 1918 byla škola oficiálně povýšena na univerzitu, v roce 1921 získala jméno po bývalém předsedovi vlády Istvánu Tiszovi a v následujících letech ještě několikrát změnila název v návaznosti na aktuální politickou situaci.

Univerzita jako zázrakem přečkala obě světové války bez větší újmy. To se ale bohužel nedá říct o nástupu komunistického režimu na přelomu roku 1950, kdy byla celá univerzita restrukturalizována. Hlavním cílem reorganizace bylo rozdělit univerzitu na menší, méně vlivné instituce a také oslabit, či dokonce úplně zrušit oddělení, která neodpovídala tehdejší politické agendě.

V roce 1951 se Lékařská fakulta osamostatnila a fungovala pod přísným dohledem ministerstva zdravotnictví. Teologická fakulta se přesunula na Kalvinistickou vysokou školu, z Fakulty umění a Přírodovědné fakulty vznikla nová Univerzita Lajose Kossutha. Právnická fakulta byla režimu obzvláště nepohodlná, a tak ji pro jistotu zrušili úplně, univerzitní učitelé byli hromadně propouštěni.

Podobný osud čekal i katedru anglistiky, romanistiky, germanistiky a klasické filologie, zatímco katedra rusistiky byla na vzestupu. Výuka většiny západních jazyků byla obnovena až ke konci 60. let. Tento stav víceméně přetrvával až do konce tisíciletí a Debrecínská univerzita (Debreceni Egyetem) tak, jak ji známe dnes, se začala formovat až od roku 2000. 

Čtení: Zájezdy do Maďarska – srovnání a doporučení

Jedna z největších univerzit v zemi se skvělým studentským zázemím

V současnosti tady studuje okolo 30 000 studentůV současnosti tady studuje okolo 30 000 studentů

I přes krušnou historii si univerzita dokázala udržet své renomé, a tak není divu, že láká čím dál větší počet domácích i zahraničních studentů. V současné době zde na 14 fakultách studuje kolem 27 000 studentů, což z Debrecínské univerzity činí jednu z největších univerzit v zemi. Moderní zázemí umožňuje kvalitní vzdělání a výzkumnou činnost nejen v technických oborech.

Samotný univerzitní kampus je tak trochu jiný svět. Až na pár výjimek je většina fakult situována v takzvaném Velkém lese (Nagyerdö) – rozsáhlém dubovém lesoparku uprostřed města, který je od roku 1939 chráněnou krajinnou oblastí. Příroda v bezprostřední blízkosti univerzity studentům především v teplejších měsících poskytuje útočiště pro nerušené studium i odpočinek.

Pro studenty je vedle kvalitní výuky připraveno také bohaté kulturní vyžití, od jazzových a folkových koncertů, divadelních představení, filmových promítání a nejrůznějších výstav po oblíbené studentské párty a hudební festivaly. I díky tomu se univerzita pohybuje na předních příčkách anket, v nichž kvalitu škol hodnotí sami studenti. 

Turistické zajímavosti

Debrecínská univerzita je jednou z neoddělitelných ikon města. Za návštěvu stojí především hlavní univerzitní budova z roku 1932 postavená v eklektickém a novobarokním stylu, univerzitní kostel nebo botanická zahrada, která nabízí přehlídku rozmanité maďarské flóry a v jejíž sklenících najdete nejbohatší sbírku sukulent ve střední a východní Evropě.

Unikátem je univerzitní knihovna, která je se svými 6 miliony svazků největší knihovnou v Maďarsku a vysloužila si označení „národní“.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/debrecinska-univerzita/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024