Winchester: pokladnice legend a mýtů zve k nahlédnutí

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10844x

Winchester je město s bohatou historií, které bylo v 10. a 11. století hlavním městem Anglie.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do WinchesteruZobrazit zájezdy

Víte, že…

Před příchodem Viléma I. Dobyvatele se Winchester pyšnil statutem hlavního města Anglie? Brzy po normanské invazi byl ale hlavním městem určen Londýn.

Pokud Vás zajímá historie a jste fanoušky legend a mýtů, město Winchester byste při své návštěvě Británie rozhodně neměli minout.

Město náleží k hrabství Hampshire a počet jeho obyvatel je přibližně 40 000. Už za dob Římanů bylo město významným centrem obchodu a ve středověku se zde obchodovalo převážně s vlnou. Do historie se Winchester významně zapsal jako hlavní město jednoho z anglosaských království, Wessexu, přičemž plány ulic vytvořené Alfrédem Velikým v 9. století jsou patrné dodnes.

Historické památky

WinchesterWinchester

Ve městě naleznete celou škálu historických budov. Winchesterská katedrála je jednou z nejdelších katedrál v Evropě a poslední odpočinek v ní nalezli významní lidé, například biskupové z Winchestru, někteří panovníci, nebo dokonce spisovatelka Jane Austenová. Ta, přestože žila a tvořila v anglickém měste Bath, se na sklonku života přestěhovala do Winchestru, aby zde bojovala se zákeřnou chorobou – bohužel marně. Ve městě nedaleko centra, můžete také navštívit dům, ve kterém žila.

Dům, kde slavná spisovatelka strávila posledních 8 let svého životaDům, kde slavná spisovatelka strávila posledních 8 let svého života

K významným památkám města patří rovněž Winchesterský hrad z 12. století, ze kterého se do dnešních dnů dochovala pouze velká síň. Od 15. století zde visí kulatý stůl krále Artuše. Milovníci legend jistě znají tu o Rytířích Kulatého stolu. Tento unikátní artefakt ze 13. století je barevně zdobený, přičemž na okraji najdete jména všech Artušových rytířů. Tudorovská růže uprostřed stolu dokazuje, že stůl byl nazdoben mnohem později, než byl vyroben, přibližně v polovině 16. století za vlády Jindřicha VIII. Vstup do síně je zdarma, a tak nic nebrání tomu, abyste si legendární stůl detailně prohlédli.

Kromě síně a katedrály turisté často zavítají k nemocnici Sv. Kříže nebo k Winchester College. Obě budovy jsou krásnými ukázkami středověkého stavitelství.

Občerstvení na procházkách městem

Atmosféra nepříliš velkého města je spíše poklidná. Na hlavní třídě prodávají místní stánkaři rukodělné výrobky a studenti hrají na hudební nástroje, aby si přivydělali. Pokud si chcete posedět u dobrého jídla nebo piva i ve Winchesteru naleznete celou řadu restaurací a klasických pubů, kde můžete vyzkoušet tradiční pivo, fish and chips, nebo jacket potatoes – plněné brambory.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Winchester)

Poklad v srdci Hampshire

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Winchesteru

Zájezdy do Winchesteru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/winchester/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024