Kennedyho vesmírné centrum: zákulisí NASA, historie dobývání vesmíru a vystavené raketoplány

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2017 • Přečteno 20376x

V prvních letech své existence se snažila NASA zjistit, zdali je vůbec možné cestovat s lidskou posádkou do vesmíru.

Vyberte si z našich zájezdů na FloriduZobrazit zájezdy

Každý turista, který navštíví Cape Canaveral na ostrově Merritt, ucítí tajemnou a dobrodružnou atmosféru vesmíru. Na Floridě, ve Spojených státech amerických, se nachází Kennedyho vesmírné centrum (Kennedy Space Center), které nabízí divákům pohled do zákulisí NASA, zážitkový start do vesmíru, identický, jako měli astronauti, vystavené rakety a raketoplány a samozřejmě místa, ze kterého startovaly téměř všechny mise do vesmíru, včetně slavného Apolla 11, jehož posádka dokázala nemožné – přistát na Měsíci.

Jak vznikla NASA?

NASANASA

NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) je americká vládní agentura, která je zodpovědná za kosmický program. NASA vznikla oficiálně v roce 1958 a její první programy se zaměřily na výzkum letů člověka do vesmíru. Od roku 1915 se staral o výzkum v oblasti letectví NACA (Národní poradní výbor pro letectví). NACA se zajímala především o raketoplány a průzkum vesmíru. Nebyla ale sama.

Ani další země světa nechtěly zůstat pozadu, a tak se největším rivalem USA stal Sovětský svaz. Tím, že Sovětský svaz vypustil roku 1957 svoji první družici, zažehl neoficiální válku o dobytí vesmíru. Sověti vypustili tehdy jednoduchou družici o hmotnosti 100 kg, kterou pojmenovali Sputnik 1.

O rok později Spojené státy americké předvedly svoji družici Explorer 1, která byla vypuštěna do vesmíru v roce 1958 a jako první družice zaznamenala přítomnost radiačních pásů Země. V tomto roce vznikla i NASA, která převzala objekty a zaměstnance bývalé agentury NACA.

NASA a její slavné vesmírné programy

Vesmírné exemplářeVesmírné exempláře

V prvních letech své existence se snažila NASA zjistit, zdali je vůbec možné cestovat s lidskou posádkou do vesmíru. Vznikl tak první program, pojmenovaný Mercury. První astronauti, kteří cestovali za hranice Země, nebyli lidé, ale opice. Když se jedné opici podařilo do té doby nemožné, následoval slavný program Apollo.

Jeho hlavním úkolem bylo získat hlubší poznatky o vesmíru a přistát na povrchu Měsíce. Po posledním letu Apolla 17 v roce 1972 byl program zastaven a spuštěn nový, který se jmenoval Space Shuttle. Projekt raketoplánu, který byl zamýšlen jako dopravní prostředek s lidskou posádkou, se zdál být tvrdým oříškem.

Trvalo několik let, než byl světu představen první raketoplán. Ten byl konstruován tak, aby se všechny části daly znovu použít. Při přistání fungoval raketoplán jako letadlo, a tím byl úspěch mise zaručen. Od roku 1985 bylo postaveno několik raketoplánů, dva z nichž bohužel skončily tragicky.

V roce 2003 došlo k nehodě na raketoplánu Columbia, když se vracel ze své 28. mise. Všech 7 astronautů zahynulo. O 17 let dříve potkal podobný osud astronauty v raketoplánu Challenger. Další tři raketoplány sloužily svému účelu bez nehod a když byl program raketoplánů v roce 2011 zastaven, byly tyto obrovské vesmírné rakety přestěhovány do muzeí.

Jeden z nich, slavný raketoplán Atlantis, který se podíval do vesmíru celkem 33krát se nachází v Kennedyho vesmírném středisku.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Jak získalo Kennedyho vesmírné centrum svůj název?

John F. Kennedy, 35. prezident Spojených států amerických, představil v Kongresu v roce 1961 neuvěřitelný plán. Do konce desetiletí vyšle USA lidskou posádku na Měsíc. Tento projev měl obrovský vliv na americký národ, který po neúspěšné invazi v Zátoce sviní a dlouholetém soupeření se SSSR potřeboval nějakou vzpruhu.

V červenci roku 1969 přistála posádka na povrchu Měsíce s Apollem 11 a Neil Armstrong vstoupil na jeho půdu jako první člověk na světě. Mise měla obrovský úspěch, slova bývalého prezidenta se vyplnila a státy se začaly zabývat vzájemnou spoluprací a ukončily tak dlouholeté nesváry. Vesmírné centrum nese jméno bývalého prezidenta, který svým proslovem dokázal nemožné.

Kennedyho vesmírné centrum – zážitek na celý život

AtlantisAtlantis

Na ostrově sídlí vedle vesmírného střediska také vojenské námořnictvo, které vybudovalo na mysu Cape Canaveral vojenskou leteckou základnu. Severní část patří společnosti NASA. V rámci jednodenní prohlídky budete obdivovat vystavené rakety, dozvíte se více o historii dobývání vesmíru nebo na vlastní kůži vyzkoušíte simulátor startu raketoplánu.

Kino IMAX vás doslova vtáhne do děje a nebudete moct spustit oči z vystaveného raketoplánu Atlantis. Území Kennedyho vesmírného centra je rovněž rozlehlou přírodní rezervací, a tak nebude nic neobvyklého, že na své pouti vesmírem uvidíte z vyhlídkového autobusu sem tam nějakého aligátora. Autobus vozí turisty v pravidelných intervalech ke startovacím komplexům Cape Canaveral, objektům NASA a k vystavené raketě Saturn V.

Otevírací doba a vstupné

Kennedyho vesmírné centrum je otevřeno po celý rok, většinou od 9.00 do 18:00. Lze zakoupit více variant lístků, podle toho, kolik dní chcete prohlídce věnovat. Pokud se vydáte na zájezd s námi, zajistí vše cestovní kancelář. Při jednodenní variantě je potřeba si vynahradit na prohlídku téměř celý den. Doporučujeme příjezd na otevírací dobu, vyhnete se tak dlouhým frontám.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Florida)

Na Floridu za zážitky

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Floridu

Zájezdy na Floridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kennedyho-vesmirne-centrum/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024