NP Everglades: mokřady plné aligátorů, vznášedla a nezapomenutelná krajina

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2017 • Přečteno 16618x

Národní park Everglades se nachází v jižní části státu Florida ve Spojených státech amerických.

Vyberte si z našich zájezdů na FloriduZobrazit zájezdy

NP Everglades se nachází na jihu Slunečného státu, Floridy. Jeho hranice se téměř dotýká města Miami. Nejlepší dobou k návštěvě parku jsou zimní měsíce, kdy na Floridě panuje příjemné letní počasí bez bouřek. Kromě jedinečné fauny a flóry jsou lákadlem pro turisty hlavně aligátoři, kteří se v parku volně pohybují.

Zážitek je o to větší, že pozorujete tvory ve volné přírodě. Není to jako v zoo, kdy vám je vystaví v kleci. Tady zažíváte atmosféru naplno a když pod vámi propluje obrovský aligátor, víte, že je to doopravdy. Nedívejte se na dobrodružné pořady v televizi, pojeďte s námi prozkoumat tento jedinečný kousek země.

Počátky národního parku

Nádherná fauna, ale i flóraNádherná fauna, ale i flóra

Národní park Everglades se nachází v jižní části státu Florida ve Spojených státech amerických. Jedná se o krajinu plnou mokřadů a jedinečné fauny a flóry. Národním parkem se stal oficiálně roku 1947 a nechal jej zřídit prezident USA Harry S. Truman. Za otce Everglades je považován Ernest F. Coe, který zasvětil tomuto jedinečnému místu na zemi celý svůj život.

Usiloval o to, aby byl park chráněn, sám podnikal túry do jeho vnitrozemí a dělal všechno pro to, aby se státní park stal uznávaným národním. Mokřady obývali po mnoho let indiáni kmene Seminolů, kteří byli do Everglades postupně zatlačováni během 19. století, když se Florida stala součástí USA.

Indiáni zde lovili zvěř, stavěli chatrče, obchodovali a stavěli si kánoe přizpůsobené pro plavbu v tomto terénu. V dnešní době se nachází u hranic Everglades jedinečná indiánská muzea.

NP Everglades

Park se rozkládá na ploše 610 684 hektarů a je třetím největším národním parkem Spojených států amerických. V roce 1979 byl zapsán na seznam UNESCO. Žije zde na 350 druhů ptáků, 50 druhů plazů, více než 300 druhů ryb a najdete v tu nekonečnou rostlinnou říši.

Z vnitrozemí se do parku dostanete třemi vstupy: Ernest F. Coe, Shark Valley a Gulf Coast. Existuje ještě jeden vstup, Flamingo, ale tudy se dostanete pouze lodí. Poplatek je jednorázový vstup na 7 dní platí u kteréhokoliv vstupu.

V parku je možno kempovat, vypůjčit si loď anebo jej projít po vyznačených stezkách na vlastní pěst. Ačkoliv je otevřený po celý rok, kvůli výskytu komárů jsou nejvhodnějším obdobím na návštěvu zimní měsíce, listopad – duben.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

„Správci NP Everglades“

AligátorAligátor

Každý správný národní park má mít své správce. Nemluvíme teď ovšem o lidech, ale aligátorech, kteří se touto přezdívkou pyšní. Tyto jedinečné tvory můžete potka v tůních, mokřadech i na vyznačených stezkách. Na celé zeměkouli se vyskytují pouze 2 druhy aligátorů: aligátor americký a aligátor čínský.

Aligátor americký je podstatně větší než jeho asijský bratr. Žije pouze na jihovýchodě USA na vodních plochách. Samci dosahují délky až šesti metrů. Kromě aligátorů se v národním parku mohou vyskytovat také kajmani a krokodýli.

Rozdíl mezi aligátorem a krokodýlem je hlavně v čelistech. Aligátor má čelist ve tvaru do U, kdežto krokodýl ve tvaru V. Rozdílů je samozřejmě více a ukázat si je v terénu je mnohem dobrodružnější.

Obrovské krajty aneb škůdci parku

Krajty se na Floridě dříve nevyskytovaly. Jedná se o druh, který byl do USA přivezen z Asie. Celý příběh začíná u chovatelů krajt, kteří, neznaje jejich rozměrů, začali hady vypouštět do volné přírody. Krajta může dosahovat až 6 metrů. Že se tento had může stát postrachem národního parku, zjišťují lidé až v současné době.

Hadi nabourávají ekologii parku a stávají se dominantními predátory. Krajta tmavá si kolikrát troufne i na aligátora. V dnešní době platí na Floridě zákon o zákazu dovážení a chování krajt.

Jedinečnost NP Everglades

Mokřady jsou všudepřítomnéMokřady jsou všudepřítomné

Národní park neláká pouze na aligátory. Na své si přijdou i obdivovatelé rostlinných druhů. Můžete zde spatřit mahagonové porosty, mangrovníky, mařici a další unikátní druhy. V národním parku se vyskytuje puma floridská. Jedná se o poddruh pumy americké, která je po jaguárovi druhou největší kočkovitou šelmou Ameriky.

Puma floridská je velice vzácná a zákonem chráněná. Ve volné přírodě se jí nachází něco málo přes 100 kusů, a patří tudíž na seznam kriticky ohrožených zvířat, kterým hrozí vyhubení. Kromě rychlého běhu se i výborně orientuje a pohybuje v terénu plném mokřadů a bažin.

Co se týče říše ptáků, stojí za zmínku anhinga americká, kterou můžete vidět s roztaženými křídly na sluníčku. Je příbuzným kormorána, který po lovu musí dlouho sušit peří na slunci. Mláďata umí dříve plavat než létat. Kromě ptáků a ryb můžete sem tam narazit i na hady. Obzvláště na pozoru musí být turista před korálovcem a chřestýši.

Zážitkové aligátoří farmy

Průvodkyně Magda s hademPrůvodkyně Magda s hadem

U hranic NP se nachází několik aligátořích farem, které lákají turisty na nejznámější rychlou loď – vznášedlo. Kvůli hluku, který působí, je možné cestu absolvovat mimo hranice národního parku se sluchátky na uších. Letíte krajinou mokřadů a pozorujete v rychlém tempu okolí. Při návštěvě farmy si můžete udělat fotku s aligátorem, odvážnější si mohou podržet krajtu. K vidění jsou také show s aligátory.

Rada na cestu do NP Everglades

Ať už do parku míříte kdykoliv, doporučujeme přibalit si vhodný repelent proti komárům. Běžný repelent z drogerie je bohužel nedostačující. Doporučujeme koupit si jej ve středisku cestovní medicíny.

V zimním období je počet výskytu komárů minimální. Následujte rady zkušeného průvodce nebo správce parku (tentokrát nikoli aligátora), který vám jistě dobře poradí. Jihovýchodní část Floridy, která sahá do Mexického zálivu, je světem, který zkrátka musíte zažít na vlastní kůži. Odnesete si tak zážitek na celý život.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Florida)

Na Floridu za zážitky

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Floridu

Zájezdy na Floridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/np-everglades/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024