Pevnosti v Nafpliu: majitele střídaly jako ponožky

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4754x

Díky své strategické poloze a významnému přístavu muselo být Nafplio účinně bráněno.

Vyberte si z našich zájezdů do NafpliaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Při výstupu do pevnosti projdete benátskou bránou se znakem okřídleného lva (erbu Benátské republiky) a poté vás čeká už jen tisícovka schodů? Výhled na město a okolí však rozhodně za tu námahu stojí.

V blízkosti města Nafplio se nachází bájné Mykény, Týrins, Argos, Epidaurus, z čehož můžeme logicky usuzovat, že strategické místo v Argolském zálivu nezůstalo bez povšimnutí a bylo lidmi osídleno již v dávném starověku. Ve městě se po Řecích vystřídali Římané, Byzantinci, Benátčané, Frankové a Turci a každý z nich zde zanechal svou stopu.

Pevnost Palamidi

Jelikož bylo Nafplio významným obchodním městem, muselo být bráněno proti případným nájezdům pirátů či jiných nepřátel. Největší městskou pevností je Palamidi, která je vystavěna na 216 metrů vysokém kopci a její současná podoba pochází z přelomu 17. a 18. století, kdy zde Benátčané vystavěli 3 samostatné pevnosti, z nichž postupem času jedna sloužila také jako vězení.

Rok po dokončení byla pevnost dobyta Osmanskými Turky, kteří ji pak drželi dalších více než 100 let. Palamidi byla jedním z ohnisek bojů o řeckou nezávislost, více jak rok ji obléhal hrdina těchto bojů Theodoros Kolokotronis. Jeho osud byl poté dost ironický – tento oslavovaný muž totiž skončil ve vězení přímo v pevnosti, kterou tak těžce a dlouho dobýval.

Pevnost Akronafplia

Na protějším kopci stojí pevnost Akronafplia, která je o mnoho let starší než známější Palamidi a stojí na místě původní starověké akropole. Až do 13. století to bylo samostatné město na dolním Nafpliu nezávislé a až příchod Benátčanů a Franků začlenil pevnost do jednoho velkého městského celku.

I v této pevnosti stály původně 3 samostatné pevnosti, z nichž jedna je dnes přebudována na hotel. Můžete odtud sejít na placenou městskou pláž Arvanitia, která je pojmenována po albánských kupcích, kteří zde byli na konci 18. století hromadně povražděni.

Pevnost Burtzi

Největší pozornost každého návštěvníka však dozajista upoutá pevnost Burtzi postavená na ostrůvku Agios Theodoros. Jakoby stála v moři a vznášela se na vlnách. Pochází z roku 1473 a opět ji vybudovali Benátčané proto, aby měli kontrolu nad loděmi, které připlouvají do Argolského zálivu.

Ve středověku zde žil městský kat, na začátku 20. století zde byl vybudován luxusní hotel a v současné době je pevnůstka spíš turistickou atrakcí, můžete sem dojet lodičkou z městského přístavu.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko (Nafplio)

Řecký klenot Peloponésu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Nafplia

Zájezdy do Nafplia

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pevnosti-v-nafpliu/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024