Národní galerie portrétů: první svého druhu na světě

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7380x

National Portrait Gallery je úžasná galerie, ve které můžete zhlédnout podobizny známých Britů.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Jedním z nejslavnějších portrétů, který zde najdete, je podobizna dramatika Williama Shakespeara – tzv. Chandos portrait neboli Portrét z Chandosu?

Chcete zhlédnout podobizny významných postav britské historie? Vydejte se do centra Londýna na Trafalgarské náměstí. V blízkosti známé Národní galerie se totiž nachází místo, které rozhodně stojí za návštěvu.

Národní galerie portrétů (National Portrait Gallery) byla založena už v roce 1856 za účelem uchovávání podob slavných lidí a stala se tak první portrétní galerií na světě. Ve sbírce se nacházejí skutečné skvosty, i když ne vždy se jedná o vrcholné malířské umění, mají význam jiný – některé jsou například samy o sobě historickými dokumenty.

Vzácné obrazy

Portrét Johna TyndallaPortrét Johna Tyndalla

Za jedny z nejvzácnějších obrazů jsou považovány portréty Williama Shakespeara a Jindřicha VIII. Je velmi zajímavé pozorovat tváře lidí, kteří byli ve své době zahrnováni obdivem. Naleznete zde obličeje aristokratů a umělců, válečných štváčů a imperialistů, spisovatelů, básníků a z dnešní doby se zde setkáte „tváří v tvář“ s fotbalisty nebo filmovými a popovými hvězdami.

Pokud si chcete galerii prohlédnout chronologicky, začněte od sbírek tudorovských, které patří k nejranějším dílům v celé budově. Kdo ale očekává, že se zde setká pouze s obrazy, bude překvapen, neboť sbírky jsou doplněny také fotografiemi, miniaturami, karikaturami, kresbami i sochami.

Vemte si s sebou průvodce

V National Portrait Gallery si můžete prohlédnout portréty významných osobností britské historieV National Portrait Gallery si můžete prohlédnout portréty významných osobností britské historie

V galerii je dobré využít zvukového průvodce, který vám povypráví nejen o zajímavostech jednotlivých obrazů, ale také vám sdělí užitečné životopisné informace zobrazovaných osob. V nové části budovy, v přístavbě mezi Národní galerií a Národní galerií portrétů, zaměřte se i na obrovské pohyblivé schodiště, které zasahuje do dvou poschodí.

A příjemná zpráva na závěr – i do této galerie se můžete podívat zcela zdarma. Jedinou výjimku tvoří některé z krátkodobých placených expozic.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/national-portrait-gallery/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024