Námořní muzeum: největší námořní muzeum v Británii

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14294x

Námořní muzeum v Greenwichi patří k největším muzeím svého druhu na světě. Projděte se světem námořníků zcela zadarmo!

Vyberte si z našich 34 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Námořní muzeum, anglicky National Maritime Museum, patří spolu s Královskou observatoří, Queen's House a lodí Cutty Sark k instituci zvané Royal Museums Greenwich (Královská muzea v Greenwichi). Oficiální pojmenování ustanovila královna Alžběta II. v roce 2012.

Pravdou je, že oblast Greenwich bezesporu náleží k tomu nejkrásnějšímu, co může Londýn nabídnout. Výše zmíněné zajímavosti nikde jinde ve Spojeném království nenajdete. Námořní muzeum je největším námořním muzeem v Británii a jedním z největších na světě. Areál Královské observatoře protíná nultý poledník a naleznete zde i loď Cutty Sark, která byla v 19. století nejrychlejší plachetnicí světa.

Obrovskou výhodou muzea je, že si ho můžete prohlédnout zadarmo. V areálu se konají dočasné expozice, které bývají zpoplatněné, ale stálé expozice muzea jsou zcela zdarma. Oproti tomu Královská observatoř a loď Cutty Sark poplatky za vstup mají. Muzeum bylo slavnostně otevřeno v roce 1937 tatínkem současné královny Alžběty II., králem Jiřím VI

Námořní muzeum je součástí GreenwicheNámořní muzeum je součástí Greenwiche

Oblast Greenwich, kde v období renesance často pobýval tudorovský král Jindřich VIII., byla od nepaměti propojena s mořem, navigací, loděmi a námořnictvem. Pro účely zlepšení navigace zde byla roku 1675 vybudována Královská observatoř k měření a pozorvání oblohy a času. Pro lepší geografickou orientaci zde byl uměle vytvořen nultý poledník.

Co v muzeu najdete?

V muzeu se seznámíte s významnými osobnostmi britského námořnictvaV muzeu se seznámíte s významnými osobnostmi britského námořnictva

Sbírky muzea čítají více než dva miliony exemplářů, které souvisejí s historií britského námořnictva. Jedná se o nejrozsáhlejší sbírku na světě, do níž patří cenné obrazy (včetně slavného portrétu kapitána Jamese Cooka), mapy, rukopisy, modely lodí, plány na konstrukce plavidel, navigační přístroje a mnoho dalších vědeckých a astronomických unikátů.

Mezi kontroverzní součásti sbírky patří i válečné kořisti z Druhé světové války. Muzeum vlastní i největší námořní knihovnu na světě čítající přes 100 000 svazků. Rozhodnete-li se vydat do Greenwiche, návštěvu muzea určitě nevynechejte. Muzeum je otevřeno pro veřejnost každý den od 10:00 do 17:00. V úterý je otevírací doba prodloužena dokonce do 20:00 (2014). 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/namorni-muzeum/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024