Ostřihomská bazilika: monumentální klenot nad Dunajem a srdeční záležitost Maďarů

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21817x

Ostřihomská bazilika je největším chrámem Maďarska a významným poutním místem.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MaďarskaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Jediný most přes Dunaj, který spojuje Ostřihom a Štúrovo, vznikl až v roce 2001? Do té doby museli nejen slovenští věřící jezdit do baziliky na mši přívozem.

Ostřihomská bazilika (Esztergomi bazilika) je z dálky viditelný klenot, umístěný vysoko nad pravým břehem řeky Dunaj, která právě tady tvoří hranici Maďarska a Slovenska. Není se proto čemu divit, že zdejší bazilika měla velký význam i pro Slovensko. Kdysi totiž více než třetina Slovenska spadala právě pod ostřihomské arcibiskupství. Monumentální bazilika je plná pokladů a z ochozu v její kupoli se otevírá vskutku podmanivý výhled do okolí.

Ostřihomská bazilika je největším chrámem v celém Maďarsku a pro náboženské dějiny země má velký význam. Nadpis nad sloupy v jejím průčelí je toho důkazem, když hlásá: Caput Mater et Magistra Ecclesiarum Hungariae (Hlava, matka a učitelka maďarské křesťanské církve).

Hradní vrch a jeho význam 

Důležitou úlohu v maďarských dějinách hraje i samotný Hradní vrch, na kterém bazilika stojí. Je to místo, kde se nacházejí stavby reprezentující maďarskou architekturu na vysoké úrovní a kromě toho tu lze vidět mnohé muzeální expozice, výstavy a historické památky, které velmi dobře harmonizují s působivou okolní přírodou. Hradní vrch se řadí k nejvýznamnějším poutním místům v zemi.

Na Hradním vrchu, kde dnes bazilika stojí, kdysi býval palác knížete Gejzy, rodiště budoucího maďarského krále, svatého Štěpána I. Stával tu také kostel zasvěcený svatému Vojtěchovi z rodu Slavníkovců, který tu několik letu pobýval, když právě tady i on Štěpána vychovával. Mimochodem současná bazilika je zasvěcená panně Marii a Adalbertovi, tj. svatému Vojtěchovi.

Tento kostel se přesněji nacházel na místě, kde si dnes lze prohlédnout sněhobílý pomník milénia, odhalený v roce 2001. Zachycuje moment, kdy arcibiskup Dominik pokládá na hlavu Štěpána maďarskou korunu.

Bazilika a působivý výhled z kupole

Interiér baziliky je plný architektonických a uměleckých pokladů. Asi nejvýznamnější architektonickou památkou maďarské renesance je kaplička Tamáše Bakócze, jejímž stavitelem a sochařem byl Michelangelův žák Andrea Ferrucci z Florencie. Její prostor připomíná tvar řeckého kříže a o výzdobu se starají například elegantní sloupy z červeného mramoru.

Nevšedním pokladem baziliky je světoznámá katedrální klenotnice, v jejíž sbírce se nachází obrovský počet mistrovských děl neocenitelné hodnoty.

Nezapomenutelný je výhled z kupole, vysoké přibližně 80 metrů. Při návštěvě baziliky si ho rozhodně nenechte ujít. Většinu návštěvníků okouzlí natolik, že zapomenout i na občasné nepohodlí při výstupu na kopuli po úzkých točitých schodech. Nabízí pohled jak na krásnou okolní přírodu v Dunajském ohbí, ale také na samotné město Ostřihom (maďarsky Esztergom) a sousední slovenské Štúrovo. Zdejší oblast byla osídlena už v době kamenné, usadili se tu Keltové a po nich dokonce i Římané. Právě ti tu vybudovali první strážné místo s názvem Slova, které s Římem spojovalo několik vojenských cest.

Ostřihom byla ve středověku hlavním městem Uherského království a dost možná právě proto na ni nejen věřící Maďaři nedají dopustit. Neváhejte a nechte se k návštěvě města zlákat i vy, zcela jistě vás Ostřihom mile překvapí.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Maďarsko

Pompézní Budapešť

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Maďarska

Zájezdy do Maďarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrihomska-bazilika/Doporučujeme z Maďarska

Nejnovější z MaďarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024