Pont du Gard: římský zázrak na francouzské řece

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 7. 2018 • Přečteno 6973x

Celá stavba se obešla bez jakéhokoliv pojiva, pouze s použitím voděvzdorné omítky.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

Doporučujeme most navštívit v podvečerních a večerních hodinách. Jednak je nižší vstupné, ale především bývá most večer fantasticky nasvícen.

Na jihu Francie na půli cesty mezi městy Avignon a Nîmes leží jedna z nejúžasnějších římských památek na světě, akvadukt Pont du Gard. V prvním století před naším letopočtem, v dobách velké slávy a rozvoje jihofrancouzského regionu tak vzniklo jedinečné dílo, které dodnes drží světové prvenství, co se týče výšky stavby, a které je od roku 1985 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Historie mostu sahá až k Římanům

Historie mostu sahá až k ŘímanůmHistorie mostu sahá až k Římanům

Pramen v Nîmes byl malý a nebylo z něj možné zásobovat město vodou, celkem radikálním řešením tak bylo přivést vodu akvaduktem z pramenu Eure u města Uzès, byl proto vybudován padesát kilometrů dlouhý vodovodní systém akvaduktů, příkopů a tunelů.

Římští architekti brali v potaz i stav řeky Gardon v zimě. Vzhledem k  tomu, že se hladina vody v zimě zvedá a proud sílí, nechali Římané vystavět most větší, pevnější a s mírným zakřivením.

Tím pádem i při velmi silném proudu a záplavách je most schopen bez problému odolávat a dodnes proto stojí víceméně neporušen na svém místě. 

Celá stavba se obešla bez jakéhokoliv pojiva, pouze s použitím voděvzdorné omítky neboli malty natřené barvou z fíkové šťávy. Dokonce byly na některých kamenech nalezeny číslice a také důkazy o použití primitivních lešení a kladkostrojů.

Technické parametry mostu 

Večer nasvícený mostVečer nasvícený most

- délka údolí: 275 metrů
- délka celého vodovodního systému: 48,8 kilometrů
- celkové převýšení systému: 17 metrů (rozdíl mezi počátečním bodem a konečným bodem)
- celkové převýšení mostu: 2,5 centimetru
- celková hmotnost: 50 000 tun
- počet oblouků: 35
- největší oblouk: 25 metrů (vzdálenost nohou oblouku)
- nejtěžší oblouk: 5 tun
- průtok vody v dobách největší slávy: 20 000 krychlových metrů denně


Zážitkem je jednoznačně koupání v řece nad mostem. Voda je příjemně chladná, což v letních horkých dnech na jihu Francie zcela jistě každý ocení, oblázky jsou příjemné a horké. A jako bonus se nabízí snad nejkrásnější pohled na most.

Pro nadšence a požitkáře doporučujeme k mostu doplout na kánoi nebo na kajaku. Nabízí se tři délky plavby – z městečka Russan je to 32 kilometrů, z Pont St-Nicolas 19 kilometrů a z městečka Collias 8 kilometrů. V rámci té nejdelší plavby až z Russanu budou zájemci proplouvat i úchvatnými soutěskami Gorges du Gardon.

Ať už přijedete autem, autobusem, na kole nebo připlujete na loďce, určitě toho nebudete litovat. Jedna z nejslavnějších francouzských památek rozhodně stojí za to.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pont-du-gard/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024