Lodž: město čtyř kultur a centrum textilního průmyslu

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27659x

Kinematografie, architektura a ghetto, to je Lodž.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

V Lodži najdete i nejdelší tramvajovou linku v celém Polsku? Tímto titulem se může chlubit linka č. 46 a její délka je 34 kilometrů.

Město Lodž leží v centrální části Polska. Je druhým největším městem co do rozlohy a třetím největším městem Polska podle počtu obyvatel. Sláva Lodže sice dávno pohasla, přesto má i dnes netradiční atmosféru a také mu zůstala přezdívka „polský Manchester“. Najdete tady i slavnou filmovou školu.

Dnešní polské město Lodž bylo na počátku 19. století jen malé bezvýznamné městečko, kde žilo zhruba 700 obyvatel. Avšak díky průmyslové revoluci se město o sto let později rozrostlo na půl milionu obyvatel a stalo se centrem textilního průmyslu. Odtud také přezdívka města „polský Manchester“. Kdo chtěl tehdy zbohatnout, stěhoval se do Lodže. Po bohatých obyvatelích tady zbyla krásná secesní architektura.

Film, muzea, festivaly…

Dnes je Lodž považována za kulturní centrum, nejenže tady sídlí slavná Filmová škola, z které vzešla mnohá slavná jména jako Andrzej Wajda či Roman Polanski, ale najdete tady i Muzeum moderního umění, které se může pochlubit nejcennější sbírkou moderního polského umění v celé zemi. V Lodži můžete navštívit mnoho divadel a muzeí, třeba filmové, etnografické, muzeum dějin města či textilní muzeum. Nebo vyrazte na každoročně konaný Mezinárodní festival fotografie (Fotofestiwal).

Město čtyř kultur

A když jsme u té kultury, tak o životě v Lodži, kde spolu žili dohromady Poláci, Němci, Židé a Rusové, si můžete přečíst v knize nositele Nobelovy ceny za literaturu Władysława Reymonta Zaslíbená země. Odtud pochází i další přezdívka Lodže, a to „město čtyř kultur“. Každý rok se tady pořádá také stejnojmenný festival.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Piotrkowska – chlouba Lodže

Při procházce Lodží si nemůžete nevšimnout krásných honosných budov, vedle kterých stojí sešlé domky. Ty odkazují k minulosti a k rozdělení obyvatelstva na pracující dělníky a jejich zaměstnavatele. Stejně tak určitě neminete výstavní Piotrkowskou ulici, dlouhou asi 4,5 km a plnou krásných výloh a staveb, barů a kaváren, na které v pěší zóně potkáte dokonce i rikši.

Polští velikáni z bronzu

Pokud se projdete Piotrkowskou ulicí až k městskému úřadu, můžete si jako ostatní osahat pro štěstí nos polského básníka Juliana Tuwima, který vysedává na lavičce před úřadem. A nebojte, nikam vám neuteče, je totiž z bronzu.

V Lodži vysedává, tentokrát u klavíru, i další lodžský rodák – Artur Rubinstein. Do třetice nechybí ani Władysław Reymont, který sedí kousek dál na kufru (prý s ním procestoval půl Evropy). Pokud se školou povinní dotknou jeho plnicího pera, kterým si něco zapisuje do bronzového notýsku, budou mít štěstí u písemek.

Architektura ve městě

V Lodži, ve městě čtyř kultur, narazíte na kostely katolické, pravoslavnou katedrálu i synagogu. První synagoga byla postavena v roce 1882 a v roce 1892 byl založen i největší židovský hřbitov v Evropě. Bohužel po druhé světové válce toho ze synagog moc k vidění nezůstalo. Na náměstí Jana Pavla II. si můžete prohlédnout katedrálu sv. Stanislava Kostky, největší sakrální stavbu ve městě s věží vysokou více než 100 metrů.

Ghetto v Lodži

Před válkou zde žilo na 200 tisíc Židů. Ti byli nuceni žít v nejstarších lodžských čtvrtích Staré město a Bałuty v ghettu. Lodžské ghetto se dostalo do povědomí lidí díky románu Chudí v Lodži, ve kterém zachytil smutnou historii Lodže švédský spisovatel Steve Sem-Sandberg.

A zase to umění…

Při toulkách polskou Lodží si můžete prohlédnout další z polských nej, a to největší polské graffiti. Najdete ho na Piotrkowske ulici na boční straně domu č. 152. Komu nestačí graffiti, může vyrazit před hotel Grand, kde najde velmi originální pomník významných obyvatel Lodže, který je vytvořený z asi 13 tisíc dlažebních kostek s vyrytými jmény. Je to takový chodník slávy, někdy taky známý pod názvem Hvězdná alej.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lodz-mesto-ctyr-kultur/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024