Helská kosa: písečné duny i bývalý vojenský prostor

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 32478x

Helská kosa poskytuje strategickou ochranu třem velkým městům - Gdaňsku, Gdyni a Sopotám.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Helskou kosuZobrazit zájezdy

Helská kosa se nachází v severním Polsku ve vojvodství Pomořansko a je pojmenována podle městečka Hel, které stojí na její špičce. Písečný poloostrov vybíhá z města Wladyslawowo na západě a celý měří 35 kilometrů. Tento pás o šířce 150 metrů v nejužším a 3 kilometry v nejširším bodě odděluje Pucký záliv od Baltského moře.

Díky tomu, že v nejužším bodě má Helská kosa pouhých 150 metrů, se z ní občas stává ostrov oddělený od pevniny – zejména během zimního období, kdy je Baltské moře rozbouřené a jeho hladina se zvedá. Dnešní obyvatelé Helské kosy se zabývají rybolovem, službami v turistickém ruchu a mnozí z nich jsou příslušníky polské armády.

Vojenský prostor

Přímořské městečko HelPřímořské městečko Hel

Helská kosa poskytuje strategickou ochranu třem velkým městům – Gdaňsku, Gdyni a Sopotám. Tohoto strategického významu si byli místní velmi dobře vědomi během válek. Po 1. světové válce byla z okolí Helské kosy vytvořena doslova obranná pevnost, s posádkou čítající 3 000 vojáků.

Od roku 1931 byla přísně vojenským prostorem a budování civilních obydlí či hotelů zde bylo zakázáno. V roce 1939 polští vojáci dokonce vyhodili část poloostrova do povětří a udělali z něj vojensky opevněný ostrov.

Při obsazování Polska v roce 1939 byla bitva o Hel jednou z nejdelších – trvala celý měsíc. Nakonec se Helská kosa do rukou nacistů přeci jen dostala, a podrželi si ji až do 14. května 1945. Po 2. světové válce byla Helská kosa dále využívána k vojenským účelům a v 50. letech byla na poloostrově rozmístěna další děla a pevnosti. Dnes jsou tato zařízení zpřístupněna turistům.

Čtení na podobné témaHel: vyhledávaný milovníky vojenských opevnění a rekreacePřečíst

Vesnice a městečka na Helské kose

Hotel ve vesnici JurataHotel ve vesnici Jurata

Největším a zároveň nejvzdálenějším městem na kose je město Hel, podle něhož má celý poloostrov jméno. S pevninou je Hel spojen silnicí i železnicí, v jeho okolí byla vyhlášena přírodní rezervace Helské duny a v bývalé německé dělostřelecké baterii zřízeno Muzeum obrany pobřeží.

Vesnice Jurata je plná penzionů obklopených lesy a krásnou pláží. K vidění je zde socha bohyně Juraty, po které je vesnice pojmenována. Ta se podle báje zamilovala do místního chudého rybáře, a jelikož její otec se vznikajícím vztahem nesouhlasil, za trest nechal zničit její jantarový palác. Jeho kousíčky moře vyplavuje na pláž dodnes.

Vedle Juraty leží vyhledávané lázeňské městečko Jastarnia s hotely vystavěnými v meziválečném období. Zajímavý je místní kostel s kazatelnou ve tvaru rybářské lodi. Vidět zde můžete i část helského opevnění a čtyři vojenské kryty.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Dlouhé pláže s jemným pískem

Písečné dunyPísečné duny

Helská kosa je jedním z oblíbených letovisek u polského Baltu. V místech Puckého zálivu není voda příliš studená a díky větru vanoucímu od Baltského moře je Helská kosa rájem pro windsurfaře. Pro Helskou kosu jsou rovněž charakteristické duny bílého písku dosahující výšky 2 až 10 metrů.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Polsko (Helská kosa)

Seznamte se... Helská kosa

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Helskou kosu

Zájezdy na Helskou kosu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/helska-kosa/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024