Sopoty: exkluzivní lázeňské město na severu Polska

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 46104x

Čtyřicetitisícové polské Sopoty jsou kromě jiného známým přímořským letoviskem.

Vyberte si z našich zájezdů do města SopotyZobrazit zájezdy

Čtyřicetitisícové město Sopoty je známým polským přímořským letoviskem. Nachází se na severu Polska, ve východní části vojvodství Pomořansko a svého času bylo vyhledáváno hlavně společenskou smetánkou – místní i zahraniční.

Dnes jsou Sopoty známým lázeňským centrem, kde můžete vidět rarity, jako nejdelší dřevěné molo v Evropě nebo „Křivý dům“. Mezinárodně jsou Sopoty známé pořádáním festivalu International Song Festival, který je hned po Eurovision největší hudební soutěží v Evropě. Pro lázeňské hosty je největším lákadlem Sopot fontána s bromidovým pramenem, známým jako „inhalační houba“.

Sopot = pramen či šepot?

Křivý dům v SopotechKřivý dům v Sopotech

Ve staré slovanštině znamená slovo sopot „pramen“, což by mohlo být odkazem na hned několik léčivých pramenů vyvěrajících v okolí města. Druhou možností výkladu názvu je šumění, „šepot“, potůčku.
Jisté je, že toto jméno městečko neslo již na konci 13. století a že se jeho název dodnes nijak zásadně nezměnil – a to ani v dobách německé okupace.

Vyhledávané polské lázně

Lázeňskou turistiku s cílem Sopoty začali v průběhu 16. století provozovat zejména obyvatelé blízkého Gdaňsku. Místní lázeňské prostředí si v několika málo letech získalo takový věhlas, že pro tehdejší gdaňskou společenskou smetánku bylo nezbytné vlastnit v Sopotech minimálně jednu honosnou vilu.

Na konci 18. století, kdy Polsko fakticky neexistovalo, se Sopoty dostaly do sféry vlivu Pruska a Prusové zde zanedlouho otevřeli veřejné lázně s velmi úspěšným sanatoriem. V té době bylo pro návštěvníky rovněž postaveno i 63 metrů dlouhé dřevěné molo. Lázně Sopoty se staly natolik vyhledávanými, že sem ročně přijíždělo až 1 200 hostů.

Spolu s rozvojem železniční infrastruktury, která propojila Sopoty a Berlín, se počet návštěvníků zvýšil na 12 500 ročně, a ze Sopot se tak stalo prvotřídní lázeňské město evropské úrovně. Největší návštěvnický boom – 20 000 hostů ročně – město zažilo těsně před 1. světovou válkou.

V době Lidové republiky Polsko byla na podporu turistického ruchu vybudována tramvajová linka mezi Sopoty a Gdaňskem. Začali zde dokonce pořádat jazzový festival, který byl ale komunistickými úředníky později zakázán. Od roku 1964 se zde koná mezinárodní hudební soutěž Sopot International Song Festival.

V současné době je podoba města Sopot ovlivněna výstavbou velkých luxusních pětihvězdičkových hotelových komplexů a lázeňských sanatorií. Vedle Varšavy jsou v Polsku k prodeji ty nejdražší pozemky právě v Sopotech.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Nejdelší dřevěné molo v Evropě

Rarita - dřevěné moloRarita - dřevěné molo

Současné dřevěné molo v Sopotech je se svými 511 metry vůbec nejdelší v celé Evropě. Dnes už je praxe jiná, ale v letech 1827–1927 bývala mola na zimu vždy rozebírána a po oteplení znovu stavěna.
Nedaleko mola se nachází velký – a svého času nejluxusnější – hotel Grand.

Jeho výstavba stála 20 milionů gdaňských guldenů a díky přepychovému zařízení a úžasné poloze přímo na pláži lákal i slavné cizince. Koktejl si na místní terase s výhledem na Gdaňský záliv vychutnaly celebrity, jako Marlene Dietrich, Greta Garbo, Fidel Castro, Charles de Gaulle, Adolf Hitler nebo Vladimír Putin. Ani českým hvězdám nezůstal hotel Grand v Sopotech utajen, navštívili jej třeba Karel Gott nebo Helena Vondráčková.

Pěší zóna Monte Cassino

Pěší zóna Monte CassinoPěší zóna Monte Cassino

Místní si pěší ulici Monte Cassino překřtili na více polsky znějící „Monciak“. Šest set metrů dlouhá pěší zóna vede od přístavního mola k vlakové stanici ve středu města. Je lemována krásnými domy, galeriemi a bary, avšak její nejvýraznější stavbou je bezesporu Křivý dům. Ten zde byl postaven v roce 2004 – a hned nato se ocitl na seznamu nejkurióznějších staveb světa.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Polsko (Sopoty)

Sopoty plnými doušky

Vyberte si jeden z našich zájezdů do města Sopoty

Zájezdy do města Sopoty

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sopoty/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024