Mazurská jezera: oblast je právem považována za přírodní skvost Polska

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 164018x

Rozlehlé vodní plochy, chráněné oblasti, skvělé koupání a sportovní vyžití, to všechno nabízí oblast Mazurských jezer.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Nadšence do vojenství určitě potěší, že kousek od oblasti Mazurských jezer, ve vesničce Gierłoż, se nachází ruiny jednoho z Hitlerova Vlčího doupěte, polský název Wilczy Szaniec. V jednom z bunkrů byl dokonce na Hitlera spáchán neúspěšný atentát v roce 1944.

Když se řekne sever Polska, každý si vybaví, že tam nahoře (na mapě) je moře. Ano, je tomu tak. Ale na severu Polska najdete kromě přístupu k moři i skvost v podobě Mazurských jezer. Tato polská jezerní oblast láká na krásnou přírodu, sledování ptactva a je rájem pro jachtaře, kajakáře a kanoisty, ale na své si přijdou i rybáři. Samozřejmě nechybí ani kulturní vyžití.

Mazurská jezera tvoří systém dvou tisíců jezer, tvoří je obrovské vodní plochy, ale počítají se i ta malinká, která vypadají jako rybníčky. Jejich celková plocha přesahuje přes 39 tisíc hektarů. Některá jezera jsou vzájemně propojena jedenácti kanály, kterými lze proplouvat, a také řekami a říčkami.

Většina jezer je lemována písčitými plážemi, malými penziony s restauracemi, přírodními tábořišti a přístavy. A aby toho nebylo málo, přístup do vody je pozvolný a dno písčité (takže bez bot!), což z toho dělá skvělé koupání.

Jezera a jejich okolí

Okolí jezer v sobě spojuje přírodní zážitky, třeba v podobě pozorování ostrova kormoránů a volavek, s vymoženostmi přístavních měst, kde snadno nakoupíte suvenýry nebo si můžete prohlédnout památky jako je Mazurský eden, kde jsou k vidění dřevostavby a vikinské lodě.

Mazury, jak se jim také někdy říká, jsou obrovské vodní plochy ledovcových jezer. Jezer je spousta, mezi oblíbené se řadí především jezero Śniardwy, to je zároveň i největším polským jezerem, jezero Niegocin, Dobskie, Tałty, Kisajno, Mamry, Mikołajské jezero, Łuknajno jezero a mnoho jiných.

Přírodní rezervace

V oblasti Mazurských jezer se nachází i spousta zachovalých přírodních rezervací. V jedné z těch nejznámějších, v rezervaci kolem jezera Dobskie, leží pod hladinou jezera a na březích kameny nahrnuté již v době ledové. Vše je v těchto rezervacích chráněné, pokud se na některé ostrůvky opovážíte byť jen stoupnout, bude vás to stát velké peníze.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Kdy vyrazit na Mazury?

K Mazurským jezerům se sjíždí turisté z celé Evropy. Kromě Poláků potkáte velmi často i Němce a Nizozemce, kteří brázdí jezera křížem krážem na lodích. Hlavní turistická sezona je stejná jako naše, tedy zhruba od konce května do srpna. Pokud toužíte po klidnější dovolené, vydejte se na Mazury v září, kdy je počasí stále velmi hezké, ale turistů je již méně a i ceny jsou nižší.

Srdce Mazurských jezer

Hledáte-li nějaký záchytný bod, „hlavní centrum“ Mazur, každý vás odkáže na Giżycko, městečko na břehu jezera Niegocin, které se honosí přezdívkou „srdce mazurských jezer“. Giżycko je jedním z největších rekreačních a turistických středisek v Polsku a díky své popularitě mezi turisty, se mu přezdívá i „letní hlavní město Polska“.

Pokud zavítáte do těchto míst, nesmíte minout starou pevnost, projít se po historických mostech a prohlédnout si historický kostel.

Městečko Mikołajki

Další skvělou zastávkou může být městečko Mikołajki. Leží na březích stejnojmenného jezera a postupně přechází v největší jezero Mazur – Śniardwy. Mikołajki už dávno překonalo svou rybářskou éru a dnes je považováno za turistické centrum.

Válečné odkazy na Mazurách

Mezi velké zajímavosti Mazurských jezer se patří bezpochyby i Mazurský kanál. Je to nedokončené vodní dílo, které mělo spojovat Baltské moře s jezerem Mamry. Po spojení velmi toužili Němci během druhé světové války. Chtěli, aby tudy mohly proplouvat jejich válečné lodě a vybudovat tady velké doky, ve kterých by se lodě opravovaly.

A v jezerech schovávat své válečné ponorky. Důkazy o nacistických plánech v okolí Mazurských jezer najdete v obci Mamerki, kde je k vidění řada betonových bunkrů. A je jich opravdu hodně, na 250 hektarech až 200 bunkrů.

Řeka jako zrcadlo

O kousek dál leží Úhořevo, polsky Węgorzewo, ve kterém můžete navštívit křižácký zámek nebo Kostel Sv. Petra a Pavla, kde jsou vystaveny na obdiv staré varhany cca ze 17. století a oltář z roku 1652. Pozornost si ale určitě zaslouží i řeka Węgorapa. Ta je tak čistá, že v ní můžete pozorovat ryby i rostliny jako v akváriu.

Okolí Mazurských jezer platí v celém Polsku i Evropě za skvělou výletní i prázdninovou destinaci. Vyrazíte-li na plavbu lodí po jezerech, kotvit můžete třeba u lesa, nic se za to neplatí. Pokud máte rádi raději komfort, v okolí jezer je dostatek hotelů s restauracemi, stejně tak můžete vyrazit do přírody, za památkami nebo sportem. K Mazurským jezerům vyrazte i s dětmi, jsou na ně skvěle připraveny.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mazurska-jezera/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024