St. Gallen: město textilu, které se ukazuje i na módní značce Lacoste

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 5125x

St. Gallen má svůj top v podobě barokně rokokové knihovny ve zdejším opatství.

Vyberte si z našich zájezdů do ŠvýcarskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Díky místní krajce bylo Švýcarsko známé dokonce i v tehdy nově vznikající Americe? Vyšívaná bavlna a mušelín byly největším exportním odvětvím.

St. Gallen je zároveň moderní a zároveň historické město, pravé centrum východního Švýcarska. Návštěvníci sem jezdí především za barokním opatstvím zařazeném na Seznam kulturních památek UNESCO. Díky knihovně nacházející se v opatství bylo město již v historii centrem kultury a vzdělání.

Poté však přerostlo ve středisko obchodu, zejména s kvalitním plátnem. Do konce středověku bylo jediným švýcarským městem, jehož obchodní zástupci byli trvale usazeni v cizině a mělo dostavníkové spojení se středisky textilní výroby v německém Norimberku i francouzském Lyonu. Textilní obchod pokračoval i v módním ručním vyšívání, které si vysloužilo celosvětový věhlas. I dnes výrobci značkového oblečení vyžadují detaily z místní produkce. Například krokodýl loga společnosti Lacoste je vyšívaný zde.

Sama prohlídka St. Gallenu vás zaujme v historickém Starém městě, jehož uličky jsou ozdobeny 111 arkýřovými okny, coby módní doplněk bývalých zbohatlických domů. Katedrála v barokním slohu je dodnes sídlem gallenského biskupa. Ve stejném komplexu budov můžete obdivovat barokní knihovnu opatství s rokokovými prvky, které z ní dělají tolik obdivovanou bibliotéku Evropy. Ta uchovává opravdové poklady včetně 140 000 středověkých rukopisů. O tom, co vše byste v této dosud fungující čítárně našli, se běžte přesvědčit sami.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Švýcarska

Zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/st-gallen/Doporučujeme z Švýcarska

Nejnovější z ŠvýcarskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024