Top 5 italských zvonic: šikmá, zatopená… a co ještě dál?

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 4. 2021 • Přečteno 6186x

Hlavu vzhůru, chystáme se zkoumat nejzajímavější italské zvonice – tu nejvyšší, tu rostoucí přímo z hladiny jezera nebo tu šikmou… Připraveni?

1 zájezd na téma: Pro rodiče a děti – ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že… 

Nejtěžší zvon Itálie se nachází v Roveretu? Jde o Zvon padlých, váží 22,6 tun a visí volně jen na kovové konstrukci.

Představte si takové normální italské město, městečko nebo zapadlou vesničku… Co mají všechny společného? Je to zvonice neboli kampanila. Většinou jde o štíhlou vysokou věž viditelnou již z dálky. Ale není věž jako věž, některé jsou skutečnými světoznámými unikáty. Na pět nejzajímavějších se společně podíváme. A také si vysvětlíme, co je to kampanilismus. 

Zvonice byly stavěny proto, aby v nich visely zvony. Ty se rozeznívaly, když měly ohlásit náboženské události, čas k modlitbě, začátek či konec pracovní doby, jiné důležité události veselé i neveselé, jako třeba popravy. Zvonily na poplach, doprovázely zemřelé na jejich poslední cestě, ohlašovaly volbu nového vládce… Zkrátka zvonění doprovázelo každodenní život nejen v Itálii. Nezvoní se jen o Velikonocích, kdy se u nás říká, že „zvony odletěly do Říma“. 

Kampanilismus aneb držet se komína 

Zvon padlých v RoveretuZvon padlých v Roveretu

A co ten kampanilismus? Je to tak trochu obdoba našeho „jezdit kolem komína“, které vyjadřuje, že se člověk příliš nevzdálil od svého domova. Kampanilismus ovšem znamená ještě trochu víc. Je to (někdy až přehnané) tíhnutí k rodnému městu. Zkrátka k té své domovské zvonici. Ovšem tak trochu kampanilista je vlastně každý Ital.

Jak známo, většina z nich si potrpí na místní hodnoty, zvyky i tradice, k čemuž patří i jistá rivalita mezi blízkými městy. Co kdyby snad sousedi měli vyšší, hezčí nebo zajímavější kampanilu, že? 

Každá je jedinečná, a ta z rodného města je pochopitelně vždy ta, kterou si každý Ital nosí ve svém srdci. Teď si ovšem představíme pět opravdu výjimečných italských zvonic, které obdivují turisté z celého světa

1. Šikmá věž v Pise – vyrovnává ji závaží 

Šikmá věž v PiseŠikmá věž v Pise

Původní ambicí stavitelů ve 12. století bylo postavit nejvyšší zvonici na světě. Nějak ji ale špatně propočítali a už v průběhu stavby se jim začala naklánět. Příčinou byly nejspíš mělce založené základy v kypré naplavené půdě. Proto se práce přerušily. Pak se plány upravily a stavební práce se opět rozběhly a co čert nechtěl, věž se začala opět naklánět. Jen tentokrát na opačnou stranu. 

Byla ovšem dostavena a stojí dodnes. Podle některých popírá Šikmá věž v Pise, sloužící jako zvonice, veškeré fyzikální zákony. Vždyť každá jiná věž by v tomhle stavu už dávno spadla! Proběhly zajišťovací práce a věž v Pise je tak přístupná i veřejnosti. Na severní straně je vysoká 56,6 m, na jižní asi o 2,5 m méně. Troufnete si na ni? 

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

2. Giottova zvonice ve Florencii – 414 schodů vzhůru

Giottova zvonice ve FlorenciiGiottova zvonice ve Florencii

Nádhernou zvonicí, která už z dálky dominuje celému městu, mají i v nedaleké Florencii. Kdo si představuje panorama města, vybaví se mu nejspíš slavné památky v jejím náboženském centru. Všechny byly obloženy mramorem v tlumených barvách – zelené, růžové a bílé. A všechny jsou nádherně zdobeny. Těmito stavbami jsou monumentální dóm, baptisterium sv. Jana Křtitele a slavná Giottova znovice

Vyplatí se načerpat síly do nohou a vyšlápnout si po schodech až na její vrchol. Je vysoká 85 metrů a vede na ni 414 schodů. Cestou je možné pěkně zblízka vidět, jak se v ní zvoní. Jméno nese podle architekta, který ji navrhl, a zároveň prvního stavitele Giotta. Po jeho smrti převzal práci Andrea Pisano a po něm pak Francesco Talenti. Celé dílo bylo dokončeno roku 1359. A to už je pěkná řádka let. Kolik lidí na ni asi vystoupalo? 

3. Zvonice sv. Marka v Benátkách – maják pro námořníky 

Zvonice sv. Marka v BenátkáchZvonice sv. Marka v Benátkách

Benátky, město postavené na vodě, jsou tak trochu ploché. Nejvýraznější věží, která nad nimi vyčnívá a tyčí se snad až k nebi, je kampanila neboli zvonice sv. Marka, patrona města. Říká se, že sloužila i jako maják pro námořníky. Na její vrchol se návštěvníci, na rozdíl od té florentské, dostanou rychle a bez námahy. Byl do ní totiž instalován výtah. 

Vysoká je bezmála 100 m. Původní zvonice tu byla dostavěna v 2. polovině 12. století, ovšem roku 1902 se zřítila. Když se pak přesně podle původních plánů opravovala, jeden řemeslník zakopl a padal z vrcholu k zemi. Vzpomněl si při tom na svatého Marka a prosil ho o pomoc. A tak se stalo, že se najednou zachytil o vyčnívající trám, ostatní mu mohli hodit provaz a on z této nehody vyvázl bez jediného škrábance. Mimochodem, na provazu se z věže spouští anděl, a to každoročně vždy v době slavného benátského karnevalu. 

Benátská zvonice nese hned 5 zvonů, každý má své jméno a měl i přesný účel. Marangona ohlašoval začátek a konec pracovní doby, Nona hlásil poledne, Mezza Terra svolával senátory do Dóžecího paláce, Trottiera uváděl zasedání místní Velké rady a Maleficio vyzváněl při popravách. Když se rozeznělo všech pět zvonů najednou, znamenalo to, že byl zvolen nový dóže nebo papež v Římě

4. Zvonice vyčnívající z jezera Resia – prý zvoní pod vodou 

Zvonice vyčnívající ze zamrzlého jezera ResiaZvonice vyčnívající ze zamrzlého jezera Resia

Vypadá magicky až pohádkově, ale oči vás rozhodně nešálí. Ano, tato věž se opravdu tyčí z jezera Lago di Resia, jako by vyrůstala z vodní hladiny. Takže se k ní dá dojít pouze v zimě, když jezero zamrzne. Stala se zajímavou turistickou atrakcí a zároveň jakýmsi symbolem horského údolí Val Venosta na severu Itálie v regionu Tridentsko-Horní Adiže, poblíž státních hranic s Rakouskem a Švýcarskem. A přitom je její příběh vlastně velmi smutný. 

Jde totiž o zvonici zdemolovaného kostela v původní malé vesnici Curon Venosta, která musela celá ustoupit ekonomickému zájmu země. Protože bylo zapotřebí vyrábět více a více elektrické energie pro rozmáhající se průmysl, bylo rozhodnuto, že se spojí všechna zdejší jezera v jedno veliké a voda bude využita coby zásobárna pro elektrárnu

Stalo se tak v polovině 20. století. Podle pověstí tu na připomínku smutného osudu vesnice v zimě bývají slyšet kostelní zvony, i když pravděpodobně půjde jen o jakýsi klam či mámení meluzíny, protože zvony byly před demolicí kostela ze zvonice odstraněny. 

5. Zvonice v Morteglianu – nejvyšší v Itálii 

Zvonice v MorteglianuZvonice v Morteglianu

Prvenstvím nejvyšší zvonice v zemi se pyšní zvonice náležející k dómu sv. Petra a Pavla v Morteglianu. Měří přesně 113,2 m a je tak zároveň jednou z nejvyšších budov v Itálii. Tou vůbec nejvyšší budovou je v Itálii aktuálně mrakodrap Unicredit v Miláně, tyčící se do výšky úctyhodných 231 metrů, takže je vlastně přibližně dvakrát tak vysoký jako nejvyšší zvonice. 

Jde o jedinečné dílo nejen díky své výšce, ale i díky viditelným železobetonovým nosníkům a sloupům. Autorem je architekt Pietro Zanini a stavba si dle záznamů vyžádala přesně 6850 dní. Slavnostně otevřena mohla být 20. září 1959. 

Malé městečko Mortegliano se nachází poblíž univerzitního města Udine, nedaleko slovinských hranic, v regionu Furlansko-Julské Benátsko. Ve stejném regionu se rozprostírají i divoké Furlanské Dolomity, jejichž symbolem se stala Campanile di Val Montanaia. V tomto případě jde ovšem o dílo přírody. Jde o štíhlý kamenný útvar připomínající zvonici, jehož vrchol je přístupný pouze zdatným horolezcům.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie pro rodiče a děti

Objevte tajuplný Řím

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-5-italskych-zvonic/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024