Baptisterium svatého Jana Křtitele: Nádhera zvenku i zevnitř

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11560x

Baptisterium svatého Jana Křtitele je nejstarší budovou ve Florencii a slouží věřícím více než tisíc let.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do FlorencieZobraz zájezdy

Baptisterium svatého Jana Křtitele je nejstarší budovou ve Florencii. Jeho stavba byla započata v 6. století a dokončena roku 1128. Slouží tak věřícím po více než tisíc let.

Kopule má vnitřní průměr 41,5 metrů a byla postavena technikou, kterou používali starořímští stavitelé. Kopule byla postavena jako jednotlivý celek a byla dokončena v roce 1436. Kopule symbolizuje úžasnou kulturní tradici.

Vzácná výzdoba exteriéru

Externí výzdobě dominuje obložení z barevného mramoru, což je typické pro toskánské stavby románského stylu. Velice krásné jsou umělecky vytvořené vstupní dveře, které navrhnul a 6 let na nich pracoval Andrea Pisano. Tyto jižní dveře jsou ozdobeny 28 výplněmi se scénami ze života sv. Jana Křtitele.

Severní dveře vytvořil Lorenzo Ghiberti, který vytvořil dveře také s 28 výplněmi, na kterých jsou pro změnu vyobrazeny epizody ze života Krista, evangelistů a církevních učitelů. Přestože na nich pracoval úctyhodných 21 let, dílo A. Pisana nepřekonal. Na východní straně baptisteria jsou tzv. Rajské dveře, které také vytvořil Ghiberti a pracoval na nich 27 let.

Na deseti výplních jsou k vidění scény ze Starého zákona. V tomto případě se jedná o kopii, neboť originály jsou uloženy v muzeu Museo dell´ Opera del Duomo.

Vše ověřujeme a zkoušíme na vlastní kůži. Nedáme si pokoj, dokud každý náš zájezd není dokonalý.

Výzdoba interiéru

Vnitřní výzdoba baptisteria ukrývá přenádherný strop pokrytý mozaikami, které vytvořili benátští řemeslníci ve 13. století. Je zde rovněž uložen náhrobek Jana XXIII., ten zhotovili Donatello a Michelozzo. Úchvatná je také mramorová dlažba s obrysy původní osmistranné křtitelnice.

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Florencie

Zobrazit aktuální zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 25. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/baptisterium-svateho-jana-krtitele/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZÁŽITKOVNÍK
pro rodiče a děti

Zážitky pro malé dobrodruhy, cestovatelské rébusy a spousta chytré zábavy!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!