Baptisterium svatého Jana Křtitele: nádhera zvenku i zevnitř

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13091x

Baptisterium svatého Jana Křtitele je nejstarší budovou ve Florencii a slouží věřícím více než tisíc let.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do FlorencieZobrazit zájezdy

Baptisterium svatého Jana Křtitele je nejstarší budovou ve Florencii. Jeho stavba byla započata v 6. století a dokončena roku 1128. Slouží tak věřícím po více než tisíc let.

Kopule má vnitřní průměr 41,5 metrů a byla postavena technikou, kterou používali starořímští stavitelé. Kopule byla postavena jako jednotlivý celek a byla dokončena v roce 1436. Kopule symbolizuje úžasnou kulturní tradici.

Vzácná výzdoba exteriéru

Externí výzdobě dominuje obložení z barevného mramoru, což je typické pro toskánské stavby románského stylu. Velice krásné jsou umělecky vytvořené vstupní dveře, které navrhnul a 6 let na nich pracoval Andrea Pisano. Tyto jižní dveře jsou ozdobeny 28 výplněmi se scénami ze života sv. Jana Křtitele.

Severní dveře vytvořil Lorenzo Ghiberti, který vytvořil dveře také s 28 výplněmi, na kterých jsou pro změnu vyobrazeny epizody ze života Krista, evangelistů a církevních učitelů. Přestože na nich pracoval úctyhodných 21 let, dílo A. Pisana nepřekonal. Na východní straně baptisteria jsou tzv. Rajské dveře, které také vytvořil Ghiberti a pracoval na nich 27 let.

Na deseti výplních jsou k vidění scény ze Starého zákona. V tomto případě se jedná o kopii, neboť originály jsou uloženy v muzeu Museo dell´ Opera del Duomo.

Výzdoba interiéru

Vnitřní výzdoba baptisteria ukrývá přenádherný strop pokrytý mozaikami, které vytvořili benátští řemeslníci ve 13. století. Je zde rovněž uložen náhrobek Jana XXIII., ten zhotovili Donatello a Michelozzo. Úchvatná je také mramorová dlažba s obrysy původní osmistranné křtitelnice.

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Florencie

Zobrazit aktuální zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/baptisterium-svateho-jana-krtitele/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!