Katedrála Santa Maria del Fiore: monumentální dóm

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16906x

Katedrála Santa Maria del Fiore je monumentální dóm (Duomo) v gotické stylu a je to 4. největší katedrála na světě.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do FlorencieZobraz zájezdy

Tip pro vás:

Pokud se nebojíte náročného šlapání do schodů, vypravte se na vrchol Brunelleschiho kopule katedrály Santa Maria del Fiore. Více než 400 schodů vás dovede na místo, odkud je nejkrásnější panoramatický výhled na Florencii.

Katedrála Santa Maria del Fiore je monumentální dóm (Duomo) v gotické stylu a je to 4. největší katedrála na světě. Její stavba byla započata ve 13. století architektem Arnolfo di Cambio a byla vybudována na původním místě kostela zvaného Santa Reparata. K úplnému dokončení došlo až v 19. století.

Katedrála je dlouhá 153 metrů, 38 metrů široká a 90 metrů vysoká, pojme až 25 tis. věřících. Exteriér je zdobený mramorovými panely růžové a zelené barvy s bílým obložením. Naopak vnitřní část je prostá a velmi jednoduchá. Střízlivý, světle omítnutý interiér je typickým projevem italské gotiky.

Katedrála však ukrývá mistrovská díla středověkého stavitelství a umění. Jedním z nich je krypta, ve které jsou k vidění zbytky původního kostela Santa Reparata. Také vnitřní prostor kupole měl podle Bruneleschiho plánů zůstat bez malířské výzdoby nebo dekorace. Po jeho smrti však vyzdobili chrám freskovou výzdobu.

Na pravé stěně dómu stojí za povšimnutí medailón s poprsím Bruneleschiho, vlevo Danteho portrét od Domenica di Michelino. Dvouplášťová osmiboká kupole byla a je dosud považována za zázrak stavební techniky. Byla postavena zvenčí dovnitř, z cihel kladených ve vzoru rybí kosti bez použití lešení. Její rozpětí činí úctyhodných 41,97 metrů.

Giottova zvonice

Campanile di Giotto neboli Giottova zvonice je jedna ze tří slavných italských zvonic a je postavena v blízkosti katedrály Santa Maria del Fiore. Zvonice je od roku 1982 zapsána do Seznamu světového dědictví Unesco. Tento umělecký skvost byl postaven v době gotické, ale svou bohatě zdobenou fasádou již ohlašuje příchod renesance.

Zvonice byla postavena v letech 1334–1359 a má čtvercový základ, jehož jedna strana je 14,5 metrů dlouhá; výška zvonice činí 87 metrů. Stavba je pojmenovaná po Giottovi di Bondone, který je tvůrcem architektonického návrhu. Na stavbě se také podíleli Andrea Pisano a Francesco Talenti. Stěny kampanily jsou obložené barevným mramorem, což byl typický prvek toskánské gotické architektury. Na zvonici uvidíte výklenky se sochami a ve vrchní části věže spatříte nádherná velká gotická okna.

Brunelleschiho kopule

Kopule katedrály Santa Maria del Fiore (italsky Cupola di Brunelleschi), je považována za nejpozoruhodnější stavbu renesance. Na začátku 15. století řešili florentští radní problém, jímž byla díra ve střeše stojící katedrály. Jak stavbu zastřešit, aniž by se musely bourat zdi? Veřejná soutěž, která byla vyhlášena, aby bylo nalezeno nejschůdnější řešení, se ukázala jako směsice těch nejbizarnějších nápadů.

Nakonec přišel s nejefektivnějším řešením zlatník a sochař, Filippo Brunelleschi, který nikdy nezískal žádné architektonické vzdělání. Jeho dvouplášťová klenba je nejen geniálně vymyšlena, ale také fantasticky vypadá. O téměř století pozděj se jí inspiroval i Michelangelo při stabé kopule chrámu Sv. Petra v Římě.

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do Florencie

Zobrazit aktuální zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-santa-maria-del-fiore/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieNOVÝ E-BOOK
PLNÝ CHUTI!

Co ochutnat na cestách?
Gastro rady, tipy
a recepty z celého světa..

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!