Albert Memorial: památník milovaného prince Alberta, který zemřel na tyfus

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 12. 2017 • Přečteno 7537x

Hlavním koordinátorem díla byl sochař Henry Hugh Armstead.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Tuhle nádhernou viktoriánskou cukrovinku naleznete v londýnských zahradách Kensington Gardens, severně od Royal Albert Hall. Stejně jako v minulosti tak i dnes je tento památník považován za jeden z největších sochařských úspěchů viktoriánské éry. Není divu, když byl autorem jeho návrhu jeden z nejplodnějších architektů Británie, Sir George Gilbert Scott.

Vznik Albertova památníku

Památník je složen z více postav a zvířatPamátník je složen z více postav a zvířat

Albert Memorial neboli Albertův památník byl vybudován na přání královny Viktorie jako památka na jejího milovaného manžela, prince Alberta, který zemřel v roce 1861 na tyfus. Přestože samotný Albert trval na tom, že o žádný památník nestojí, vznikla v roce 1872 padesát čtyři metrů vysoká okouzlující směs mozaiky, zlatého listu, mramoru a viktoriánského bombastu, což z něj dělá nejvíce zdobenou londýnskou památku.

Socha sedícího prince Alberta, která je centrem památníku, byla instalována o něco později, až v roce 1875. 

Co všechno Albertův památník symbolizuje

Socha prince AlbertaSocha prince Alberta

Hlavním koordinátorem díla byl sochař Henry Hugh Armstead. Dominantou památníku, jehož stavba trvala téměř deset let, je pozlacená socha prince Alberta, chráněného mohutným gotickým baldachýnem a sochou, která připomíná slávu britské říše. Do detailu propracované sousoší pojmenované po hoře Parnassus zobrazuje celkem 169 vyřezávaných postav skladatelů, architektů, básníků, malířů a sochařů. 

Naleznete zde také dvě alegorie – čtyři skupiny zachycující viktoriánské umění a vědu (zemědělství, obchod, strojírenství a průmysl) a další čtyři symbolizující kontinenty (Evropu, Asii, Afriku a Ameriku). Každá skupina, umístěná v rozích památníku, obsahuje několik postav typických pro jednotlivá místa a jedno velké zvíře.

Na špičce baldachýnu spatříte pozlacené anděly, kříž a alegorické postavy osmi morálních a křesťanských ctností (víry, naděje, lásky, pokory, statečnosti, prozíravosti, spravedlnosti a střídmosti).

Dnes je Albertův památník považován za velmi oblíbenou londýnskou památku, nebylo tomu však vždy. Na konci 90. let 20. století byl památník v dosti zanedbaném stavu, což vedlo i k jeho uzavření a trvalo celých 11 let, než byla vláda ochotna uhradit finanční prostředky na jeho obnovu a rekonstrukci.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/albert-memorial/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024