Kensingtonský palác: nejsledovanější královská rezidence světa

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 28043x

Kensingtonský palác v Londýně je domovem prince Williama, jeho manželky Kate i jejich prvorozeného syna George.

5 zájezdů na téma: Královská rodina Zobrazit zájezdy

Víte, že…

Součástí překrásných Kensingtonských zahrad je i oranžérie, kterou nechala zřídit královna Anna, aby přes zimu neuhynuly její exotické stromy?

Kensingtonský palác, který najdete v londýnském obvodu Kensington a Chelsea, patří momentálně k nejsledovanějším královským rezidencím světa, a to kvůli jeho novým obyvatelům, princi Williamovi, jeho ženě Kate a jejich prvorozenému synovi Georgovi.

Až budete v Londýně, neváhejte se tam vypravit. Možná spatříte právě někoho z nich. 

Historie paláce

Kensingtonský palác býval domovem královny ViktorieKensingtonský palác býval domovem královny Viktorie

Oblast Kensington byla ještě v 17. století vesničkou, která nepatřila k hlavnímu městu. V ní stávala rezidence zvaná Nottingham House, který byl roku 1689 koupen králem Vilémem III. Oranžským a jeho ženou Marií II. Král Vilém toužil po paláci nedaleko Londýna, kam by mohl jezdit odpočívat od hektického a znečištěného města a přitom nestrávil na cestě příliš mnoho času. Kensingtonský palác se zdál být v tomto ohledu ideálním místem.

Král nechal do nedalekého paláce vybudovat soukromou cestu z Hyde parku. Palác ovšem vyžadoval kompletní rekonstrukci, o kterou se postaral velký londýnský architekt Sir Christopher Wren, který stavbu rozšířil ještě o nové pavilony, poradní síň i kapli. Jak Vilém III., tak jeho žena Marie II. v Kensingtonském paláci zemřeli.

Po nich krátce využívala palác královna Anna, poslední z rodu Stuartovců. První z Hannoverů, král Jiří I., utratil obrovské sumy za další úpravy paláce. Mezi ně se řadí i výzdoba schodišť a stropů nebo kopulovitá síň, v níž byla později pokřtěna královna Viktorie. Viktorie byla s palácem velmi spjata, protože se tu narodila a do svého nástupu na britský trůn zde dokonce žila. 

Palác býval i domovem princezny DianyPalác býval i domovem princezny Diany

Ve 20. století v paláci pobývali spíše ti méně významní příslušníci královského rodu až do chvíle, kdy se stal Kensington sídlem prince Charlese a jeho ženy Diany. Jejich synové Harry a William tu trávili část dětství a princezna Diana využívala paláce i po rozvodu s Charlesem až do své tragické smrti roku 1997.

Královská rodina nechala za 12 milionů liber Kensingtonský palác zrekonstruovat, aby mohl dobře sloužit svým dalším, velmi slavným obyvatelům. Roku 2013 královna slavnostně znovuotevřela palác, který v současnosti obývají snad nejsledovanější královské celebrity, princ William, jeho žena, vévodkyně z Cambridge, Kate a jejich potomek, princ George.

Palác pro veřejnost

Kensingtonské zahrady jsou nejkrásnější na jaře, kdy vše krásně kveteKensingtonské zahrady jsou nejkrásnější na jaře, kdy vše krásně kvete

Část interiérů Kensingtonského paláce je otevřena pro veřejnost. Pokud patříte mezi zvědavce, které zajímá, jak žije královská honorace, určitě se běžte podívat dovnitř. Při své návštěvě rozhodně navštivte Královy a Královniny komnaty (State Apartments), královské schodiště a obrazárnu. Tím nejzajímavějším, co palác nabízí, je výstava šatů z kolekcí samotné královny Alžběty II., její sestry Margaret nebo slavné módní ikony, princezny Diany.

Za prohlídku stojí i výstava mapující soukromý život královny Viktorie. Letos se v prostorách paláce koná další pozoruhodná exhibice, která se soustřeďuje na období vlády Jiřího I., Jiřího II., Jiřího III. a Jiřího IV., tedy prvních čtyř hannoverských panovníků. Výstava připravená při příležitosti 300. výročí nástupu Hannoverů na trůn bude probíhat od 17. dubna do 30. listopadu 2014. 

Pokud váháte, kam se v Londýně vydat, buďte si jistí, že návštěvy Kensingtonského paláce rozhodně litovat nebudete.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Zájezdy za královskou rodinou

Ve stopách monarchů

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů na téma: Královská rodina

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. srpna

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kensingtonsky-palac/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024