Čínská čtvrť San Francisca: město ve městě, hříšná čtvrť a zničující zemětřesení

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 3. 2018 • Přečteno 5760x

Hlavním vstupem do čtvrti je nádherně zdobená Dračí brána. Tato brána byla darem Taiwanu v roce 1969 a je ozdobena motivy draků a ryb.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Čínská čtvrť vznikla na místě, na kterém se začaly psát dějiny města San Francisca. Drogy, prostitutky či nebezpečné gangy, to je jen střípek z její historie. Po mohutném zemětřesení vstala jako bájný Fénix z popela a v dnešní době se jedná o jednu z největších čínských komunit mimo území Asie. Turisté se vydávají do Čínské čtvrti za poznáním, za dobrým jídlem a taky na nákup suvenýrů. Nahlédněte do minulosti i přítomnosti čtvrti, ve které se mnohdy nedorozumíte anglicky!

Pilíř pro historii San Francisca a Zlatá horečka

Postupně do města přijížděli ČíňanéPostupně do města přijížděli Číňané

Historie města se začala psát na místě, kde se nachází v dnešní době Čínská čtvrť. Pomyslným historickým pilířem pro město bylo náměstí Portsmouth Square, dnes centrum čtvrti, kde byl údajně postaven okolo roku 1822 první dům. V roce 1846 na náměstí vztyčil americkou vlajku kapitán John Montgomery na počest připojení země ke Spojeným státům. Hlavní tepna Čínské čtvrti, Grant Avenue, byla první ulicí, která byla ve městě postavena.

O dva roky později začínají do města přijíždět první Číňané, kteří se usadili v okolí náměstí. To už stačila vypuknout Zlatá horečka, která lákala všechny, co se snažili na zlatě něco vydělat. Velký přísun obyvatel znamenal rychlý růst jinak do té doby ospalého městečka.

Hříšná čtvrť plná nevěstinců

Objev zlata a vidina rychlého zbohatnutí lákala do města především muže, kteří se zde stěhovali z různých koutů Spojených států. Odhaduje se, že okolo roku 1850 žilo v San Franciscu pouhých 8 % žen. Město se začalo rychle přizpůsobovat nově vzniklé situaci, vznikaly bary a v Čínské čtvrti byly zakládány i první nevěstince.

Čínští gangsteři si uvědomili, že zlato se neskrývá v horách, ale v obchodě. Začali proto ve velkém organizovat dovoz dívek z Číny, kterým bylo zhruba mezi 10–16 lety. Některé z těchto dívek prodaly chudé čínské rodiny, některé byly uneseny a některé přijely do San Francisca pod příslibem „lepší“ práce. Po příjezdu byly prodávány na aukcích a v hrůzných podmínkách často umíraly velmi mladé.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Anděl jménem Donaldina Cameron

Víte, jak se zachraňují dívky?Víte, jak se zachraňují dívky?

Město bylo v té době víceméně lhostejné vůči dění v Čínské čtvrti. Čínští gangsteři ovládali její velkou část a těšili se z toho, že nejen obyvatelé čtvrti z nich mají respekt. Nejvýraznější postavou dějin za záchranu dívek byla dáma jménem Donaldina Cameron. Chodila do nevěstinců a pomáhala dívkám utéct. Sama chodila po čtvrti, ačkoliv jí několikrát vyhrožovali smrtí. Odhaduje se, že zachránila na 3000 dívek od hrozného osudu.

Zemětřesení, které zničilo čtvrť plnou neřestí

V brzkých ranních hodinách otřáslo San Franciscem mohutné zemětřesení, které zničilo větší část města včetně Čínské čtvrti. Požár, který následkem zemětřesení vznikl, dokončil jen katastrofické dílo. Jedinou stavbou, která sílu přírody přežila, byl kostel sv. Marie. Krátce po této nešťastné události plánovalo město odsun čínské komunity do jiné městské části.

Nicméně všímaví obyvatelé začali po zemětřesení rychle obnovovat zničenou čtvrť. První dvě budovy, které byly postaveny v nové Čínské čtvrti, byly Sing Chong a Sing Fat. Krátce nato byl vydán nový zákon, který zakazoval provozování nevěstinců. Tím skončila i nechvalná éra prostituce ve čtvrti.

Dračí brána, nákupy, jídlo… To vše a mnohem víc

Vstupní bránaVstupní brána

Hlavním vstupem do čtvrti je nádherně zdobená Dračí brána. Tato brána byla darem Taiwanu v roce 1969 a je ozdobena motivy draků a ryb. Na křižovatce Grant Avenue a California Street se nacházejí dva domy, které byly postaveny jako první budovy krátce po zemětřesení.

Pokud chcete vědět, jaký osud vás čeká, zavítejte do továrny na výrobu koláčků štěstí. Pokud zde budete v únoru, zúčastněte se velkolepých oslav Čínského nového roku. Na nákupy jsou nejlepší dvě ulice, a to Grant Avenue a Stockton Street. Na výborné čínské jídlo můžou zavítat turisté do několika restaurací. To musíte zažít!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cinska-ctvrt/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024