North Beach: domov beatnické generace, italská atmosféra a slavné knihkupectví světa

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2018 • Přečteno 2936x

North Beach je příjemným místem, na kterém se seznámíte s jeho legendární minulostí.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Kdo chce poznat živoucí San Francisco, měl by se vydat do slavné čtvrti North Beach. I když název napovídá, že by se mělo jednat o pláž, není tomu tak. Čtvrť je proslulá svými kabarety, bary, jazzovými kluby, nočním životem a skvělými restauracemi. Ať už to byli italští imigranti anebo proslulí spisovatelé, kteří žili svobodomyslně, čtvrť je stále místem, kde svoboda a žít svůj život naplno mnohé znamená. Věděli jste, že zde vyrůstal i budoucí manžel slavné Marilyn Monroe?

Nejlepší ryby pro obyvatele od italských imigrantů

Italské potravinyItalské potraviny

Název čtvrti vznikl podle skutečné pláže, která se zde kdysi nacházela. Je doloženo, že okolo roku 1870 žili v dnešní čtvrti první italští imigranti, kteří se živili hlavně rybolovem. Skoro 90 % všech ryb, které se v San Franciscu snědly, pocházely právě od italských rybářů. Toto povolání se předávalo v rodině celá léta a přecházelo z otce na syna.

Po velkém zemětřesení se začalo do města stěhovat stále více Italů, kteří drželi pohromadě. V dnešní době můžete italskou atmosféru nasát nejvíce v restauracích u typických italských pokrmů. Čtvrť je pyšná hlavně na jedno sportovní jméno, jedná se o Joa DiMaggia, baseballovou legendu a manžela slavné Marilyn Monroe.

Sportovec, který nechtěl převzít rodinné řemeslo

Joe DiMaggio, potomek italských přistěhovalců, který vešel do sportovních dějin Spojených států, považuje stále čtvrť za svůj opravdový domov. Otec sportovce byl rybář, a tak přirozeně plánoval, že jeho potomci převezmou jednou rodinné řemeslo. To se ovšem netýkalo malého Joa, který vyrůstal prakticky celé dětství ve čtvrti North Beach.

Zde hrál baseball už jako malé dítě, i když byl otec proti tomuto sportu. Joe DiMaggio hrál pro New York Yankees a v roce 1941 se mu podařilo odehrát 56 po sobě jdoucích zápasů, ve kterých dokázal odpálit. Ve světě se stal slavný ještě díky jedné věci, ale sport už to nebyl.

Joe DiMaggio byl manželem slavné Marilyn Monroe. Manželství, které bylo pro slavného baseballistu již druhým v pořadí, trvalo pouhých 274 dní. Přítelem Marilyn byl údajně až do její smrti.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Vzor ideálního manžela a muže děsil beatníky

Čtvrť byla domovem beatnické generaceČtvrť byla domovem beatnické generace

V literatuře je tomu vyhraněna celá kapitola. Beatnická generace bylo umělecké a literární hnutí hlavně 50. let 20. století, které vzniklo ve Spojených státech amerických. Tito autoři se vysmívali tradičním hodnotám, jako byly peníze, morálka, manželství a práce. Nelíbil se jim život podle připraveného scénáře. A tak tito autoři, kteří si za svůj domov zvolili čtvrť North Beach, se dokázali vzbouřit proti tehdejší konzumní společnosti.

Jezdili napříč Spojenými státy, utíkali od civilizačních vymožeností, žili naplno a hojně experimentovali s drogami, alkoholem a sexem. Jaká mohla být literatura těchto autorů? Svobodná, často vulgární a nechyběla v ní ani sexuální otevřenost. Ze začátku byla literatura beatníků společensky nepřijatelná.

Dnes patří toto téma do literatury stejně jako mnohá jiná. Jack Kerouac, Allen Ginsberg či Lawrence Ferlinghetti. To jsou legendy literatury, která šokovala svět.

První paperbackové knihkupectví v USA

Když chtěl Allen Ginsberg vydat svoje dílo Kvílení, vydavatelé s hrůzou ve vlasech nesouhlasili. Báseň nakonec vydal Lawrence Ferlinghetti, který otevřel v North Beach roku 1953 první paperbackové knihkupectví v USA City Lights Bookstore. Místo se stalo centrem beatnické generace, mnoho z jejích knih se dalo koupit právě zde.

Na Kvílení byla podána i žaloba, protože se nejednalo dle tvrzení žaloby o žádné skutečné umělecké dílo. Nicméně beatníci spor vyhráli, a tím odstartovala éra spisovatelů, kteří se snažili o kontakt mezi čtenářem a autorem tím, že veřejně svá skandální díla předčítali.

Atmosféra města, kterou musíte zažít

Vyšlápněte si na vyhlídkuVyšlápněte si na vyhlídku

North Beach je příjemným místem, na kterém se seznámíte s jeho legendární minulostí. Turisté neopomenou navštívit slavné knihkupectví a pro zážitek si právě zde koupí knihu od beatnických spisovatelů. Pro fanoušky tohoto literárního směru se nachází ve čtvrti i muzeum. Krásná procházka je ke kostelu sv. Petra a Pavla, u kterého pózovali pro fotografy Marilyn Monroe se svým manželem.

Ve Vesuvio Cafe si dávají turisté skleničku a představují si tak Jacka Kerouaca, který zde popíjel. Příjemnou procházkou můžete vystoupat až k věži Coit Tower, ze které je nádherný výhled nejen na čtvrť North Beach, ale i na celé město.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/north-beach/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024