Union Square: srdce San Francisca

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2018 • Přečteno 4135x

Centru náměstí vévodí skoro 30 metrů vysoký sloup, který se jmenuje Dewey Monument.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Union Square je náměstí San Francisca, které leží severně od Market Street. Jedná se o populární místo jak pro místní, tak pro turisty. Nachází se zde hotely, obchody nejrůznějších značek a divadelní čtvrť. Centru náměstí vévodí skoro 30 metrů vysoký sloup. Jaký je příběh rušného náměstí San Francisca?

Pohled do historie náměstí Union Square

Náměstí je pojmenované na památku Americké občanské válkyNáměstí je pojmenované na památku Americké občanské války

Původně na místě dnešního náměstí se nacházely písečné duny. Historie náměstí je spjata již se samým vznikem města San Francisca. Původní historické mapy založené na poznatcích J. Viogeta a J. OʼFarrella dokládají, že již okolo roku 1840 sloužilo toto místo jako veřejné prostranství. Na mapě není zaznamenáno, jak se prostranství jmenovalo.

Oficiálně se stalo toto místo náměstím zhruba o deset let později díky plukovníkovi Johnu Gearymu, který věnoval svůj čas a úsilí, aby zvelebil do té doby nepojmenované místo. Během Kalifornské zlaté horečky se rapidně zvýšil počet populace města a lidé přicházející hledat zlato využívali všechny parky a náměstí jako svá tábořiště.

Náměstí je pojmenované na památku americké občanské války, kdy zde probíhala setkání a slavné volební projevy. Po vítězství Unie se po bouřlivých oslavách definitivně rozhodlo, že se náměstí bude jmenovat Union Square. Vzhled náměstí se během své historie měnil, současná podoba mu byla víceméně dána až po zničujícím zemětřesení.

Dewey Monument postavený na počest admirála

Centru náměstí vévodí skoro 30 metrů vysoký sloup, který se jmenuje Dewey Monument. Památník byl navržen sochařem Robertem I. Aitkenem a architektem Newtonem J. Tharpem. Památníku vévodí na špičce socha ženy Niké, která je antickou bohyní vítězství. Bohyně drží v jedné ruce trojzubec a v druhé vavřínový věnec.

Když sochař Robert Aitken tvořil sochu, nedokázal si moc představit, jak by vlastně řecká bohyně měla vypadat. Našel jednoduché řešení – modelem mu byla sanfranciská žena Alma de Bretteville Spreckels, která díky tomu, že pózovala slavnému sochaři, našla svého budoucího manžela. Byl jím bohatý třtinový magnát, který zajistil své manželce život v pozlátku.

Pomník byl slavnostně odhalen americkým prezidentem Theodorem Rooseveltem v roce 1903 a byl věnován na počest admirála George Deweyho, který zvítězil v bitvě u Manila Bay během španělsko-americké války.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Skvělé možnosti nákupu, oběda či kulturního zážitku

Vánoční strom na náměstíVánoční strom na náměstí

Kolem náměstí se nachází spousta obchodů, nakupovat zde můžete mimo jiné i ve slavném obchodním domě Macyʼs. Pokud byste rádi navštívili představení, která se konají v divadlech, není nic lepšího než vyrazit do divadelní čtvrti. Ve vánočním čase můžete na náměstí bruslit a je zde umístěn také obrovský vánoční stromek.

Na náměstí se nachází také několik skvělých restaurací a kaváren. Až se na chvíli zastavíte a ohlédnete se kolem dokola, pochopíte, proč obyvatelé nedají na toto náměstí dopustit.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 15 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/union-square/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024