Old St. Maryʼs: katedrála, která přežila zničující zemětřesení

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2018 • Přečteno 2938x

V kostele probíhají pravidelné mše, pořádají se zde svatby, křtiny a probíhají zde také pohřby.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

V San Franciscu na ulici California naleznete jeden z nejdůležitějších kostelů města. Nachází se kousek od proslulé Čínské čtvrti a jeho prohlídka vás přenese do historie původní katedrály, kterou nezničilo ani mohutné sanfranciské zemětřesení v roce 1906. Jaký je příběh kostela svaté Marie?

První katedrála postavená v Kalifornii

Základní kámen byl položen roku 1853Základní kámen byl položen roku 1853

V neděli 17. července roku 1853 byl položen slavnostně základní kámen biskupem Josephem Alemanym na rohu ulic California a Dupont. Základní kámen byl tak položen tři roky poté, co se stala Kalifornie oficiálně státem. Cihly pro stavbu byly doručeny z Nové Anglie a během roku vyrostla v San Franciscu krásná katedrála. Byla pojmenována St. Maryʼs Cathedral (katedrála sv. Marie) a svého času se jednalo o nejvyšší budovu ve městě.

Tato katedrála se stala také první katedrálou arcidiecéze postavenou na území Kalifornie. Joseph Alemany, původně tedy biskup z Monterey, působil jako arcibiskup až do roku 1884. O čtyři roky dříve si začal všímat, jak oblast okolo katedrály společensky upadá. Všude se to hemžilo podivíny a prostitutkami. Arcibiskup se proto rozhodl, že nechá katedrálu přesunout na nové, lepší místo.

Zničující zemětřesení a zázrak kostela

Poté, co bylo rozhodnuto o přemístění katedrály na nové místo, se katedrála stala pouhým farním kostelem, ačkoliv používala ještě stále své jméno katedrály. Když byla v roce 1891 nová katedrála postavena, začali místní nazývat kostel Old St. Maryʼs. Díky lokaci blízko Čínské čtvrti byla důležitou stavbou pro katolicko-čínskou komunitu. V dubnu roku 1906 zasáhlo v brzkých ranních hodinách San Francisco zničující zemětřesení.

Následkem zřícení budov a poničené elektřiny vznikl požár, který dokončil to, co zemětřesení začalo. Říká se, že svatá Marie ochránila kostel, a ten jako zázrakem přežil. Jedinou škodu utrpěly interiéry a zvony, které byly následkem prudkého žáru roztaveny. Tři roky po zemětřesení byla dokončena rekonstrukce kostela.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Je libo svatba, mše anebo křtiny?

Po celý rok se zde konají různé akcePo celý rok se zde konají různé akce

V kostele probíhají pravidelné mše, pořádají se zde svatby, křtiny a probíhají tady také pohřby. Na oficiálních stránkách lze zjistit aktuální volné termíny a rozpis mší a koncertů. Až půjdete do Čínské čtvrti, věnujte kostelu chvíli času a připomeňte si historii zemětřesení, které ačkoliv zničilo téměř celé město, kostel zůstal, snad i nějakým zázrakem, nepoškozen.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/old-st-mary-s/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024