Old St. Maryʼs: katedrála, která přežila zničující zemětřesení

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2018 • Přečteno 1215x

V kostele probíhají pravidelné mše, pořádají se zde svatby, křtiny a probíhají zde také pohřby.

Vyberte si z našich 13 zájezdů do USAZobraz zájezdy

V San Franciscu na ulici California naleznete jeden z nejdůležitějších kostelů města. Nachází se kousek od proslulé Čínské čtvrti a jeho prohlídka vás přenese do historie původní katedrály, kterou nezničilo ani mohutné sanfranciské zemětřesení v roce 1906. Jaký je příběh kostela svaté Marie?

První katedrála postavená v Kalifornii

Základní kámen byl položen roku 1853Základní kámen byl položen roku 1853

V neděli 17. července roku 1853 byl položen slavnostně základní kámen biskupem Josephem Alemanym na rohu ulic California a Dupont. Základní kámen byl tak položen tři roky poté, co se stala Kalifornie oficiálně státem. Cihly pro stavbu byly doručeny z Nové Anglie a během roku vyrostla v San Franciscu krásná katedrála. Byla pojmenována St. Maryʼs Cathedral (katedrála sv. Marie) a svého času se jednalo o nejvyšší budovu ve městě.

Tato katedrála se stala také první katedrálou arcidiecéze postavenou na území Kalifornie. Joseph Alemany, původně tedy biskup z Monterey, působil jako arcibiskup až do roku 1884. O čtyři roky dříve si začal všímat, jak oblast okolo katedrály společensky upadá. Všude se to hemžilo podivíny a prostitutkami. Arcibiskup se proto rozhodl, že nechá katedrálu přesunout na nové, lepší místo.

Zničující zemětřesení a zázrak kostela

Poté, co bylo rozhodnuto o přemístění katedrály na nové místo, se katedrála stala pouhým farním kostelem, ačkoliv používala ještě stále své jméno katedrály. Když byla v roce 1891 nová katedrála postavena, začali místní nazývat kostel Old St. Maryʼs. Díky lokaci blízko Čínské čtvrti byla důležitou stavbou pro katolicko-čínskou komunitu. V dubnu roku 1906 zasáhlo v brzkých ranních hodinách San Francisco zničující zemětřesení.

Následkem zřícení budov a poničené elektřiny vznikl požár, který dokončil to, co zemětřesení začalo. Říká se, že svatá Marie ochránila kostel, a ten jako zázrakem přežil. Jedinou škodu utrpěly interiéry a zvony, které byly následkem prudkého žáru roztaveny. Tři roky po zemětřesení byla dokončena rekonstrukce kostela.

Je libo svatba, mše anebo křtiny?

Po celý rok se zde konají různé akcePo celý rok se zde konají různé akce

V kostele probíhají pravidelné mše, pořádají se zde svatby, křtiny a probíhají tady také pohřby. Na oficiálních stránkách lze zjistit aktuální volné termíny a rozpis mší a koncertů. Až půjdete do Čínské čtvrti, věnujte kostelu chvíli času a připomeňte si historii zemětřesení, které ačkoliv zničilo téměř celé město, kostel zůstal, snad i nějakým zázrakem, nepoškozen.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do USA

Zobrazit aktuální zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 27. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/old-st-mary-s/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USANOVÝ E-BOOK
PLNÝ CHUTI!

Co ochutnat na cestách?
Gastro rady, tipy
a recepty z celého světa..

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!