Finanční čtvrť San Francisca: mrakodrap ve tvaru pyramidy, terminál trajektů i muzeum peněz

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 3. 2018 • Přečteno 3525x

V současnosti, ačkoliv mnoho obyvatel San Francisca to nese nelibě, je moderní čtvrť plná mrakodrapů se sídly společností a bank ikonou města.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

Ve čtvrti se nachází pár skvělých restaurací, které zde fungují už od 19. století!

Jedná se o sanfranciskou čtvrť plnou skla a oceli, která představuje město San Francisco v jeho moderním pojetí. Projít se Finanční čtvrtí v pracovních dnech je zážitkem, stejně jako procházet se zde v době, kdy se nepracuje. Zažijete tak neskutečný kontrast naprosto dvou odlišných světů.

Vaše kroky vás zavedou až k ikonickému mrakodrapu, jednomu ze symbolů města, Transamerica Pyramid, který má tvar jehlanu. U vody se nachází jedna z nejhistoričtějších budov města. Nechte se zlákat na malou procházku!

Do ospalého městečka se stěhují první banky

Během španělské a posléze mexické nadvlády byla dnešní oblast Finanční čtvrti důležitým městským přístavem. Když v Kalifornii propukla éra hledání zlata, počet populace se začal rychle zvyšovat. Na místě, kde bývalo pár domků, začaly vznikat první společnosti a banky. Z ospalého městečka se stalo San Francisco jedním z nejdůležitějších měst Západu Spojených států.

Bankéři, společnosti, podivíni i hledači, kteří toužili objevit zlatou žílu, se přesouvali na Západ. Po mohutném zemětřesení v roce 1906 bylo rozhodnuto, že se v oblasti nebudou stavět žádné výškové budovy kvůli bezpečnosti. V dnešní době, ačkoliv mnoho obyvatel San Francisca to nese nelibě, je moderní čtvrť plná mrakodrapů se sídly společností a bank ikonou města.

Pyramida v centru všeho dění

Transamerica PyramidTransamerica Pyramid

Se svojí výškou 260 metrů a neobvyklým tvarem je Transamerica Pyramid symbolem města, stejně jako legendární most Golden Gate. Na 48 patrech se zde nacházejí kanceláře a obchodní prostory. Ačkoliv nesli obyvatelé města stavbu moderní budovy těžce, dneska je toto architektonické mistrovské dílo pokladem Finanční čtvrti. Obyvatelé by si dokázali sotva představit San Francisco bez mrakodrapu ve tvaru pyramidy.

V roce 1969 byla zahájena stavba mrakodrapu a dokončena byla po třech letech práce. Tvar pyramidy nebyl vybrán náhodně, architekt William Pereira chtěl, aby v ulicích bylo co nejvíce světla a vzduchu. Na vrcholu se nachází 4 kamery, které mapují okolí ze všech stran.

Když zasáhlo v roce 1989 San Francisco další mohutné zemětřesení, mrakodrap po více jak minutovém silném otřesu vydržel. Vděčí za to architektonickým zázrakům, které dovolí i v takové oblasti, kde se vyskytují častá zemětřesení, stavbu výškových budov.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Pravá sanfranciská atmosféra? To je Ferry Building!

Jedná se o budovu s nápaditou hodinovou věží, která sloužila dříve jako terminál pro trajekty. V roce 1892 byla budova navržena architektem A. Pagem Brownem, který se pro stavbu centrální věže inspiroval ve Španělsku. V té době se jednalo o největší projekt města. Budova Ferry Building byla dokončena roku 1898 a sloužila jako terminál pro trajekty.

V dobách největší slávy se zde dopravovalo trajektem na 50 000 lidí denně. Po tom, co byly v San Franciscu postaveny mosty, začala éra trajektové dopravy upadat. Interiér budovy byl posléze využíván pro účely kancelářských prostor, nicméně budova začala pomalu chátrat.

Znovu byla otevřena veřejnosti po velkolepé rekonstrukci v roce 2003. Nachází se zde především spousta skvělých stánků s nejrůznějšími jídly a pochutinami a také slavný farmářský trh, kam chodí nakupovat místní nejen ovoce a zeleninu. Právě na tomto místě si připomenete éru trajektové dopravy, která byla před postavením mostů naprosto důležitá.

Wells Fargo History Museum

Nachází se zde jedinečné muzeumNachází se zde jedinečné muzeum

Toto jedinečné muzeum, které se ve Finanční čtvrti nachází, vás zcela vtáhne do děje Zlaté horečky v Kalifornii. Díky odstavenému dostavníku si představíte, jak byli kdysi nejen lidé, ale také pošta a zboží napříč Amerikou přepravováni. Dozvíte se více o historii peněz a bankovnictví, které připomínají jejich historii až do moderní doby, kdy si bez platebních karet už těžko představíme život.

Podíváte se také na to, jak fungovaly telegrafy a staré přístroje. Finanční čtvrť má za sebou kus historie, nevynechejte možnost jeho prohlídky!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 16. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/financni-ctvrt/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024