Alfama: proklatě strmá a velmi autentická, taková je nejstarší čtvrť Lisabonu

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 2. 2020 • Přečteno 6393x

Alfama dala světu řadu talentovaných hudebníků, a především pak zpěváků fada.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do LisabonuZobrazit zájezdy

Lisabon je známý svou uvolněnou a přirozenou atmosférou – a tu nikde nenasajete lépe než v historické čtvrti Alfama.

Nejstarší lisabonská čtvrť leží v příkrém svahu mezi řekou Tajo a hradem sv. Jiří (Castelo de São George), který je vůbec nejvyšším bodem města. Stála tady už za vlády Vizigótů a odjakživa byla spjata s rybářským životem. Během maurského období se stala sídlem šlechticů, největšího rozkvětu se ale zákonitě dočkala během zlaté éry zámořských objevů, kdy zde vyrostlo i několik nových křesťanských staveb. 

Po staletí byla domovem různých etnických a náboženských skupin, které dokázaly v míru žít bok po boku. V roce 1755 čtvrť jako zázrakem ustála ničivé zemětřesení a následné požáry, které většinu města srovnaly se zemí a usmrtily na 60 tisíc lidí. Tyto tragické události se však nechvalně podepsaly na její současné podobě a někdejší slávu tohoto místa si při pohledu na řadu zašlých domů můžeme už jen představovat.

Místo, které má duši

Typické uličky AlfamyTypické uličky Alfamy

Činžáky v úzkých křivolakých uličkách jsou domovem obyčejných lidí, které nezřídka uvidíte klábosit se sousedy v oknech. Na balkonech visí čerstvě vyprané prádlo a vzduchem se linou tóny ponurého fada.

Nádherné výhledy na řeku, útulné restaurace a umělecké obchůdky, nekonečná schodiště a tajemná zákoutí, to vše přímo vybízí k tomu, aby se zde člověk na chvíli ztratil a vydal se za poznáváním odvěké historie města. Alfama je dost možná nejautentičtější, nejtradičnější a kulturně nejbohatší městskou částí Lisabonu. 

Fado na každém kroku

FadoFado

Alfama dala světu řadu talentovaných hudebníků, a především pak zpěváků fada. Co to vlastně fado je? Jedná se o tradiční portugalský hudební styl, který využívá převážně melancholické melodie a texty se v naprosté většině případů točí okolo zaniklé slávy portugalské koloniální říše, nelehkého života námořníků, rybářů a dělníků, lásky a každodenních nástrah života. 

Fado k Alfamě neodmyslitelně patří, uslyšíte jej z oken restaurací i bytů nebo rovnou pěkně naživo od pouličních umělců. Nechybí ani muzeum věnované tomuto hudebnímu žánru a životnímu stylu. Pokud patříte mezi fanoušky fada, naplánujte si sem cestu ideálně kolem 13. června (na den sv. Antonína z Padovy), kdy se v ulicích každoročně koná festival Santos Populares plný jídla, barev a hudby.

Pokud tuto možnost nemáte, nezoufejte. V kteroukoliv roční dobu si můžete zaskočit do některého z místních lokálů a zabít dvě mouchy jednou ranou – vychutnat si výbornou večeři (povětšinou grilovanou rybu) za zvuků živého vystoupení. 

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučení

Dechberoucí výhledy

Vyhlídka Miradouro das Portas do SolVyhlídka Miradouro das Portas do Sol

Až se budete procházet uličkami Alfamy, hned vám bude jasné, proč všichni ti více či méně zámožní lidé stavěli svá sídla zrovna zde, v příkrém kopci. Výhledy, které se jim z pohodlí domova naskýtaly, za ty každodenní sportovní výkony totiž rozhodně stály. A stále stojí.

Vůbec nejhezčí pohledy se vám otevřou z některé z vyhlášených vyhlídkových teras, kde si třeba ke sledování romantického západu slunce navíc můžete objednat něco dobrého k pití – nejoblíbenější vyhlídky jsou Miradouro das Portas do Sol, Miradouro de Santa Luzia a Miradouro da Graça. Pěkný rozhled je také z parku Jardim Botto Machado, jehož zeleň navíc poskytuje příjemný úkryt před rozpáleným letním sluncem. 

Okázalé sakrální památky

Panteón Nacional de Santa EngraciaPanteón Nacional de Santa Engracia

Jednou z největších dominant celého Lisabonu je bezesporu katedrála Sé. Nejstarší svatostánek ve městě se začal stavět už ve 12. století na místě, kde předtím stávala mešita. Architektura katedrály je směsicí románského, gotického a barokního stylu. V magickém potemnělém interiéru můžete obdivovat především překrásné vitráže.

Minout byste neměli ani kostel svaté Engrácie (Panteón Nacional de Santa Engracia). Výstavba barokního kostela s impozantní kupolí, kterou nepřehlédnete ani z druhého konce města, trvala dlouhých 300 let. V roce 1916 byl oficiálně povýšen na Národní pantheon.

Interiér pantheonu je honosný, zdobí ho především barevný mramor a obrovské kenotafy (symbolické náhrobky) velikánů portugalských dějin, například objevitele Vasca da Gamy, krále Jindřicha Mořeplavce nebo uznávané fadistky Amálie Rodrigues. Mohutná kupole je celoročně zpřístupněna návštěvníkům a slouží jako vyhlídková terasa. 

Oblíbené bleší trhy

Mercado de Santa ClaraMercado de Santa Clara

Každé úterý a sobotu se na tržišti Mercado de Santa Clara a v přilehlých ulicích koná bleší trh Feira da Ladra – doslova „Zlodějský trh“, na kterém si můžete zakoupit použité zboží všeho druhu. Ač k tomu název trochu vybízí, prodejci uvádějí, že vystavené zboží nebylo nabyto trestnou činností.

Seženete tady téměř vše, od starožitného nábytku a dekorativních předmětů přes keramiku a tradiční portugalské kachlíky azulejos po oblečení, šperky a doplňky. Trhy otevírají v šest ráno, a pokud chcete ulovit opravdu zajímavé kousky, musíte si přivstat – ty největší poklady totiž bývají pryč už kolem snídaně. 

Jak se sem dostat?

Stanice Santa ApoloniaStanice Santa Apolonia

Nejjednodušším způsobem, jak se do Alfamy dopravit, je přijít po svých ze soudní čtvrti Baixa Pombalina (Dolní Město) nebo dojet metrem či vlakem do stanice Santa Apolonia a vyrazit vzhůru.

Pokud se vám zrovna nebude chtít škrábat do strmého kopce, můžete se nechat vyvézt oblíbenou žlutou tramvají č. 28 až k hradu sv. Jiří a odtud si křivolakými uličkami udělat pohodovou procházku zpět dolů do města.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Portugalsko (Lisabon)

Jak chutná Lisabon

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Lisabonu

Zájezdy do Lisabonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ctvrt-alfama/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024