Mouraria: tradiční lisabonská čtvrť, ve které se před 200 lety zrodilo melancholické fado

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 2. 2020 • Přečteno 4254x

Název Mouraria lze doslovně přeložit jako Maurská čtvrť. Maurové byli muslimové původem ze severu Afriky.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do LisabonuZobrazit zájezdy

Lisabonská čtvrť byla dříve považována za přistěhovalecké ghetto a pozornost veřejnosti příliš nepřitahovala. Dnes je oblíbeným cílem cestovatelů, kteří touží poznat pravou duši portugalské metropole.  

Mouraria je jednou z nejstarších a nejtradičnějších čtvrtí Lisabonu. Najdete ji přímo v centru města, v těsném sousedství jejích populárnějších kolegyň, čtvrtí Alfama a Baixa.

Je jednou z mála městských částí, které ustály ničivé zemětřesení a následné požáry v roce 1755 téměř bez újmy, a proto v jejích úzkých a spletitých uličkách dodnes můžete objevovat původní architekturu a poznávat pravou tvář města.

Maurské ghetto

Mouraria lze doslovně přeložit jako Maurská čtvrťMouraria lze doslovně přeložit jako Maurská čtvrť

Název Mouraria lze doslovně přeložit jako Maurská čtvrť. Maurové byli muslimové původem ze severu Afriky, kteří po několik staletí vládli Lisabonu a vesměs celé jižní části Iberského poloostrova. Jejich nadvládu ale v roce 1147 ukončil Alfons I. Portugalský, který promyšlenou obléhací strategií za pomoci křižáckých a templářských vojsk donutil Maury ke kapitulaci a po znovudobytí města založil portugalské království. 

Po nemilosrdném vyhoštění z hradu se velká část přeživších muslimů usadila právě v místech dnešní Mourarie. Mnozí z nich se živili stavitelstvím a příbuznými řemesly, a tak se zde začala formovat portugalská odnož mudéjarské architektury, která šikovně kombinuje prvky evropského a islámského umění. Tzv. Arte Mudéjar předcházelo mnohem slavnější manuelské architektuře, kterou dnes můžete obdivovat napříč celým Portugalskem. 

Multikulturní, přesto tradiční!

Náměstí Martim MonizNáměstí Martim Moniz

Mouraria byla odjakživa spíše chudinskou čtvrtí a útočiště zde nacházeli přistěhovalci ze všech koutů světa, kteří se do Portugalska vydali za vidinou lepších zítřků. V současnosti zde kromě původních obyvatel žijí lidé dalších zhruba 60 národností, a ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, je to jedno z nejbezpečnějších míst ve městě.

Přestože se jedná o čtvrť, kde se mísí nejrůznější kultury a vůně čínských, indických a italských specialit, místním se paradoxně velmi daří udržovat ty pravé lisabonské tradice, o čemž se můžete přesvědčit v některém z domů fada, v barech s portským vínem a tradičním višňovým likérem ginjinha, hostincích s poctivou masitou portugalskou kuchyní nebo během některé z mnoha kulturních událostí konaných přímo v ulicích Mourarie. 

Napomáhá tomu i rozsáhlý projekt, který v roce 2009 spustila místní radnice. Jeho hlavním cílem je postupně zrekonstruovat zchátralé ulice, propojit komunitu místních obyvatel s komunitou přistěhovalců a přilákat do těchto zákoutí více turistů. Součástí projektu tak byla například rekonstrukce náměstí Martim Moniz, kde úspěšně funguje tzv. Mercado Fusão – trh, na kterém můžete nakoupit a ochutnat jídlo z celého světa. 

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučení

Kolébka fada

FadoFado

Fado patří k Portugalsku stejně neoddělitelně jako jeho slavná námořní historie, portské víno, či barevné keramické kachličky azulejos. Portugalské blues, jak se mu často přezdívá, je melancholický hudební žánr, jehož texty se točí kolem složitých životních témat, jako je nenaplněná láska nebo sociální nerovnost.

Zrodilo se ve 20. letech 19. století právě v ulicích Mourarie a jeho odkaz tady pochopitelně naleznete na každém rohu. Nejenže máte nespočet možností, kde si poslechnout živá vystoupení (od restaurací po letní koncerty pod širým nebem), ale můžete navštívit také některý z domů fada věnovaných zdejším nejvýznamnějším interpretům.  

Fascinující street art a architektura

Street art Street art

Mouraria ale není jen mekkou melancholické hudby, na své si zde přijdou také milovníci architektury a výtvarného umění. Asi nejzajímavějším a nejvyhledávanějším dílem je street art na fasádách domů podél schodiště Escadinhas de São Cristóvão poblíž stejnojmenného kostela. Vedle všudypřítomných, ne úplně vzhledných graffiti nápisů se vyjímají nástěnné malby, které trefně vystihují identitu této čtvrti. 

V popředí siluet historických budov někdejší muslimské čtvrti uvidíte klikatící se řeku Tajo, vedle ní svatého Kryštofa (São Cristóvão) – jednoho z patronů Portugalska, klevetící stařenky nebo krásnou Marii Severu doprovázenou dalšími hudebníky. Za tímto počinem nestojí žádní vandalové, ale skupinka místních obyvatel, kteří jsou na svou domovinu patřičně hrdí a rozhodli se její historickou a kulturní hodnotu ukázat celému světu. Na street art narazíte napříč celou čtvrtí. Svérázné malby zdobí stěny více či méně zchátralých domů a mnohdy se jim snaží vdechnout nový život.

Mezi největší architektonické památky Mourarie pak patří budova Viuva Lamego zdobená mozaikou z pestrobarevných azulejos, jeden z vůbec nejstarších lisabonských domů Largo Da Achada nebo kostel svatého Kryštofa (Igreja De Sao Cristovão). Úžasné západy slunce pak můžete pozorovat z vyhlídkové terasy Miradouro De Monte Agudo, odkud je pěkný výhled na město.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Portugalsko (Lisabon)

Jak chutná Lisabon

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Lisabonu

Zájezdy do Lisabonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ctvrt-mouraria/Doporučujeme z Portugalska

Nejnovější z PortugalskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024