Irská národní banka a věznice: s průvodcem mezi lordy i zločince

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7119x

Bank of Ireland a Kilmainham Gaol jsou stavbami z 18. století.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Dvě budovy, které najdete v Dublinu, hrály v historii obrovskou roli pro budoucnost Irska. Budova banky bývala sídlem prozatímního parlamentu. Kilmainhamská věznice je dnes národním památníkem Irska a připomíná boj Irů za samostatnost. 

Kilmainham Gaol (Kilmainhamská věznice)

Věznice Kilmainham Gaol byla postavena v roce 1792. V současnosti je národním památníkem Irska, připomínajícím boj za osamostatnění. Hned po svém otevření bylo do jejich cel uvězněno několik aktérů rebélií v roce 1798. Postupně byla věznice svědkem potlačování všech rebélií až do roku 1916, kdy zde bylo popraveno 14 z 16 vůdců tzv. Velikonočního povstání.

Budova, která dnes slouží jako muzeum. Jako věznice sloužila do roku 1924. Současná expozice, které se můžete zúčastnit jen s průvodcem, vás seznámí s historií irského boje za nezávislost.

Bank of Ireland (Irská národní banka)

Honosnou budovu s klasicisní fasádou začal v roce 1729 stavět sir Edward Lovett Pearce jako sídlo parlamentu nově vznikajícího samostatného národa. A skutečně po nějakou dobu byla tato budova byla sídlem prozatímního parlamentu krátce trvající irské nezávislosti.

V roce 1801 však Irsko opět samostatnost ztratilo, a tak budova pozbyla své úlohy a o dva roky později byla prodána Irské bance. V současnosti se můžete zúčastnit prohlídky s průvodcem, který vás provede budovou s honosným interiérem, který se nijak nezměnil od doby zasedání lordů.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/irska-banka-a-veznice/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024