Katedrála církve Kristovy: místo odpočinku legendárního Strongbowa

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6380x

Protestantská katedrála z 12. století s románskými prvky.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Tip pro vás

Při příznivém počasí lze vystoupat po 96 schodech na věž sv. Michala, doporučujeme pro nádherný rozhled po střechách Dublinu.

Tato protestantská katedrála (Christ Church) stojí v místech první dřevěné katedrály, kterou zde nechal v roce 1038 postavit Sitric Silkenbeard, první křesťanský král dublinských Vikingů. Stavba byla následně zničena normanským dobyvatelem Richardem de Clare, známým spíše pod jménem Strongbow.

Ten zde pak v roce 1172 nechal postavit katedrálu novou, kamennou. Stavitelé však netušili, že stavbu založili na nepevných základech uprostřed rašeliniště, nedaleko řeky Liffey. Stavba se tak v roce 1562 zřítila. Současná podoba katedrály tedy pochází až ze sedmdesátých let 19. století. Svatostánek je druhou největší dublinskou katedrálou. Najdete zde prvky románské, anglické i novogotické architektury.

V současnosti je katedrála připomínkou první anglické invaze ve 12. století. Nápisy uvádějí, že právě zde jsou pohřbeny ostatky legendárního Strongbowa.

Co v katedrále Christ Church uvidíte dnes?

Jedna ze stálých expozic nese název název Dublinia. Je umístěna v budově Synod Hall naproti katedrále Christ Church. Jedná se o multimediální zpracování dávné středověké historie Dublinu. Seznamuje návštěvníky s dějinami od Strongbowowa příjezdu (12. století). Lze zde shlédnout normanské i vikingské artefakty, rekonstrukci středověkého kupeckého domu nebo sledovat sugestivně líčené osudy lidí postižené morem.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-cirkve-kristovy/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024