Erasmův most: symbol Rotterdamu, kterému se přezdívá Labuť

Markéta Tučná Markéta Tučná, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2018 • Přečteno 2718x

Erasmův most byl navržen architektem Benem van Berkelem. Mohutná stavba je postavena z lehké modré oceli a pyšní se délkou přes 800 metrů.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do RotterdamuZobrazit zájezdy

Erasmův most, v holandštině Erasmusbrug, je pozoruhodným inženýrským zážitkem, který byste při návštěvě Rotterdamu neměli vynechat.

Symbol města Rottedram

Symbol městaSymbol města

Jeden z nejznámějších mostů v Holandsku, most Erasmus, protíná řeku Nieuwe Maas a tvoří důležitý přechod mezi severní a jižní částí Rotterdamu. Jedná se o jednu z mnoha hypermoderních staveb realizovaných v posledních desetiletích, která stvrzuje pověst Rotterdamu jako města s inovativní a špičkovou architekturou.

Název získal podle renesančního filosofa a humanisty Erasma Rotterdamského a od roku 1996, kdy byl slavnostně otevřen královnou Beatrix, se stal symbolem města Rotterdam.

Erasmův most v číslech

Erasmův most byl navržen architektem Benem van Berkelem. Mohutná stavba je postavena z lehké modré oceli, pyšní se délkou přes 800 metrů, váží 6 800 tun a ohromnou konstrukci vyvažuje 40 ocelových lan. Jeho asymetrický modrý stožár o délce 139 metrů tvoří základnu mostu a kvůli jeho tvaru je most známý pod přezdívkou „Labuť“. V jižní části mostu se nachází 89 metrů dlouhý zvedací most pro lodě, který dovoluje velkým lodím podplout pod mostem.

Místo velkolepých událostí

Dějiště mnoha kulturních akcíDějiště mnoha kulturních akcí

Jako jedna z klíčových památek Rotterdamu je Erasmův most místem, kde se koná mnoho kulturních a velkolepých akcí. Pravidelným doplňkem kulturního kalendáře města jsou každoroční Světové přístavní dny – námořní akce, která oslavuje největší evropský přístav Rotterdam.

Další významnou událostí je Rotterdamský maraton, největší běžecká událost v Holandsku. V roce 2010 zde také odstartoval slavný cyklistický závod Tour de France. Most můžete vidět také v několika hollywoodských filmech.

Prozkoumejte okolí mostu

Nejhezčí výhled na řeku a panorama města nabízí Erasmusbrug při západu slunce nebo v noci, kdy je krásně bíle osvícen. Prozkoumat můžete i jeho okolí – futuristickou čtvrť Kop van Zuid s mrakodrapy na straně jedné nebo historickou část Delfshaven s předválečnou atmosférou na straně druhé. Zavítejte také do některých z kaváren a restaurací nacházejících se na obou stranách řeky a pokochejte se zase trochu jiným výhledem na tuto honosnou stavbu.

Markéta Tučná

Markéta TučnáExpert Radynacestu.cz

Cestování znamená nekonečnou svobodu, dobrodružství a nezapomenutelné zážitky, které zůstanou ve vzpomínkách celý život.

Holandsko / Nizozemsko (Rotterdam)

Rotterdam na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Rotterdamu

Zobrazit aktuální zájezdy do Rotterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/erasmuv-most/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!