Erasmův most: symbol Rotterdamu, kterému se přezdívá Labuť

Markéta Tučná Markéta Tučná, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2018 • Přečteno 6217x

Erasmův most byl navržen architektem Benem van Berkelem. Mohutná stavba je postavena z lehké modré oceli a pyšní se délkou přes 800 metrů.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do RotterdamuZobrazit zájezdy

Erasmův most, v holandštině Erasmusbrug, je pozoruhodným inženýrským zážitkem, který byste při návštěvě Rotterdamu neměli vynechat.

Symbol města Rottedram

Symbol městaSymbol města

Jeden z nejznámějších mostů v Holandsku, most Erasmus, protíná řeku Nieuwe Maas a tvoří důležitý přechod mezi severní a jižní částí Rotterdamu. Jedná se o jednu z mnoha hypermoderních staveb realizovaných v posledních desetiletích, která stvrzuje pověst Rotterdamu jako města s inovativní a špičkovou architekturou.

Název získal podle renesančního filosofa a humanisty Erasma Rotterdamského a od roku 1996, kdy byl slavnostně otevřen královnou Beatrix, se stal symbolem města Rotterdam.

Erasmův most v číslech

Erasmův most byl navržen architektem Benem van Berkelem. Mohutná stavba je postavena z lehké modré oceli, pyšní se délkou přes 800 metrů, váží 6 800 tun a ohromnou konstrukci vyvažuje 40 ocelových lan. Jeho asymetrický modrý stožár o délce 139 metrů tvoří základnu mostu a kvůli jeho tvaru je most známý pod přezdívkou „Labuť“. V jižní části mostu se nachází 89 metrů dlouhý zvedací most pro lodě, který dovoluje velkým lodím podplout pod mostem.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Místo velkolepých událostí

Dějiště mnoha kulturních akcíDějiště mnoha kulturních akcí

Jako jedna z klíčových památek Rotterdamu je Erasmův most místem, kde se koná mnoho kulturních a velkolepých akcí. Pravidelným doplňkem kulturního kalendáře města jsou každoroční Světové přístavní dny – námořní akce, která oslavuje největší evropský přístav Rotterdam.

Další významnou událostí je Rotterdamský maraton, největší běžecká událost v Holandsku. V roce 2010 zde také odstartoval slavný cyklistický závod Tour de France. Most můžete vidět také v několika hollywoodských filmech.

Prozkoumejte okolí mostu

Nejhezčí výhled na řeku a panorama města nabízí Erasmusbrug při západu slunce nebo v noci, kdy je krásně bíle osvícen. Prozkoumat můžete i jeho okolí – futuristickou čtvrť Kop van Zuid s mrakodrapy na straně jedné nebo historickou část Delfshaven s předválečnou atmosférou na straně druhé. Zavítejte také do některých z kaváren a restaurací nacházejících se na obou stranách řeky a pokochejte se zase trochu jiným výhledem na tuto honosnou stavbu.

Markéta Tučná

Markéta TučnáExpert Radynacestu.cz

Cestování znamená nekonečnou svobodu, dobrodružství a nezapomenutelné zážitky, které zůstanou ve vzpomínkách celý život.

Holandsko / Nizozemsko (Rotterdam)

Rotterdam na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Rotterdamu

Zájezdy do Rotterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/erasmuv-most/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024