Tržnice Markthal v Rotterdamu: unikátní koncept obchodů, bytů, galerií i restaurací v jednom

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 2. 2020 • Přečteno 2914x

Jedná se o obytnou a administrativní budovu, která však nabízí více než velkorysé obchodní prostory pro tržnici v jejím pravém slova smyslu.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do RotterdamuZobrazit zájezdy

Těžko popsat v jedné větě tuto futuristicky vyhlížející budovu. Ve zkratce se jedná o dům, který je postaven tak, aby se na jednom místě kloubila architektura s funkčností a zároveň aby v popředí zůstal důvod, proč byl vlastně postaven. Při letmém pohledu byste totiž jen těžko hádali, že právě hledíte na tržnici. A právě o gastronomii zde jde především.

Bláznivá podkova

Stavba je ve tvaru podkovyStavba je ve tvaru podkovy

Markthal byl postaven v Rotterdamu. Druhé největší holandské město platí především za důležitý dopravní uzel, kde se kromě historického významu velmi dbá na moderní přístup, který je na první pohled vidět v městské architektuře. Právě jedním z důkazů rotterdamské urbanizace je stavba Markthal. Stavbu, která byla slavnostně otevřena 1. října 2014, navrhlo architektonické studio MVRDV. Šedá budova ve tvaru podkovy je postavena z přírodního kamene.

Další zajímavostí této stavby je její fasáda, ta je totiž prosklená a speciální instalace skleněných oken za pomoci ocelových kabelů dohromady tvoří největší kabelovou strukturu fasádních oken v Evropě. Fasádu instalovalo studio Octatube, které se na použití skla a oceli v budovách specializuje. 

Co najdeme uvnitř? Obří parkoviště i všechny chutě světa

Uvnitř najdete všechny chutě světaUvnitř najdete všechny chutě světa

Jedná se o obytnou a administrativní budovu, která však nabízí více než velkorysé obchodní prostory pro tržnici v jejím pravém slova smyslu. Kromě stovky různých stánků s nejrůznějšími pochutinami zde sídlí asi 15 tradičních obchodů s potravinami, dále supermarket a čtyřpatrové parkoviště pro zhruba 1200 aut. Nakoupíte zde tradiční lokální suroviny, ale i ovoce a zeleninu, rybí pochoutky nebo třeba řezané květiny. Pokud chcete přivést svým blízkým nějaký suvenýr z cest, ty nejhezčí najdete právě zde.

Nakoupit můžete i místní produktyNakoupit můžete i místní produkty

Centrum myslí na potřeby nakupujících, proto upravilo standardní otevírací dobu, na kterou jsme v našich končinách zvyklí. Zatímco v neděli zde nakoupíte až odpoledne, páteční večery disponují prodlouženou otevírací dobou. 

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Něco pro umělecky založené duše

Užijte si vizuální dílaUžijte si vizuální díla

Až vás unaví šum prodávajících, zakloňte hlavu a upřete zrak na vizuální dílo Horn of Plenty umělců Arna Coenena a Iris Roskama. Kresba ukazuje nadměrně zvětšené ovoce, zeleninu, ryby, květiny a hmyz.  Celková rozloha díla je 11 000 m². Právě díky ohromným rozměrům, které sahají přes celý strop nákupní části, se někdy slavné podkově přezdívá Sixtinská kaple Holandska. 

Aby těch zajímavostí nebylo málo, závěrem podotýkáme, že v průběhu stavby byly objeveny archeologické naleziště farmy z 10. století. Ta byla součástí vesnice, na jejichž základech byl postavený Rotterdam. Některé z objevených artefaktů jsou vystaveny poblíž centrálního schodiště v Markthal.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Holandsko / Nizozemsko (Rotterdam)

Rotterdam na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Rotterdamu

Zájezdy do Rotterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 17. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/trznice-markthal/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024